Jätkäsaaren uinti- ja liikuntakeskuksen suunnittelu on hyvässä vauhdissa
Helsingin kaupunki suunnittelee uinti- ja liikuntakeskusta Jätkäsaareen. Odotettu liikuntatila avautuu yleisölle arviolta vuonna 2029. Uimahalliin on suunnitteilla muun muassa kahdeksanratainen 50 metrin uima-allas. Liikuntahalleissa tarjotaan tiloja palloilu- ja kamppailulajeille, voimistelulle, tanssiliikunnalle ja kuntosaliharjoittelulle.

Uinti- ja liikuntakeskusta käyttävät liikuntaseurat ja -yhdistykset, kahden koulun oppilaat sekä omatoimiset liikkujat. Arkipäivisin keskusta käyttävät enimmäkseen ikääntyvät kaupunkilaiset ja koululaiset. Tavoitteena on, että uimahallissa olisi vuosittain 400 000 käyntiä ja liikuntahalleissa yli 300 000 käyntiä. Keskuksen osoite on Hampurinkuja 4.
”Helsingissä ei ole rakennettu uutta suurta uinti- ja liikuntakeskusta vuosikymmeniin. Kohteen suunnitteluun panostetaan yhdessä käyttäjien kanssa”, kertoo hankkeen projektinjohtaja Robert Hanson.
”Helsingissä on vain muutama uimahalli, jossa pääallas on 50 metrin pituinen. Jotta kaupunki pystyisi vastaamaan kasvaneeseen palvelutarpeeseen, kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunta päätti, että Jätkäsaaressa kasvatetaan pääaltaan vesipinta-alaa aiemmin suunniteltua suuremmaksi. Pyrimme lisäksi luomaan uimahallin pienempiin altaisiin hauskuutta ja viihtyisyyttä, joka innostaisi eri ikäisiä uimaanoppijoita. Perinteisen saunan lisäksi on harkinnassa kaikille avoin sauna, jossa voi löylytellä esimerkiksi koko perheen voimin. Suunnittelemme myös ulkoliikuntatilaa.”
Helsingin kaupungin liikuntapäällikkö Tarja Loikkanen pitää tulevaa uinti- ja liikuntakeskusta merkittävänä panostuksena helsinkiläisten liikunta- ja liikkumismahdollisuuksiin.
”Avautuessaan Jätkäsaaren uinti- ja liikuntakeskus palvelee monipuolisesti erilaisia kohderyhmiä. Eteläinen Helsinki on saamassa paljon kaivatun ja kaikin puolin kattavan uuden uinti- ja liikuntakeskuksen, jossa on merkittävän kokoiset liikuntatilat eri liikunta- ja urheilulajien harrastamiseen”, kertoo Loikkanen.
Rakennus sijoittuu näkyvälle paikalle, ja se toimii maamerkkinä alueella. Tämän takia ulkoarkkitehtuuri on laadukasta ja mittakaavaltaan julkiselle rakennukselle sopivaa. Alustavissa suunnitelmissa uimahalli sijoittuu rakennuksen betonirakenteiseen alakertaan, jonka julkisivuun suunnitellaan tiiliverhoilua. Puurunkoiseen yläkertaan tulee sisäliikuntatiloja ja ulkoterassi. Kaikille avoin kahvila sijoitetaan rakennuksen aulaan, lähelle Tyynenmerenkatua.
Suunnittelun yhteydessä tutkitaan vaihtoehtoisia tapoja lisätä kohteen ympäristöystävällisyyttä. Puurakentamisen lisäksi pyritään muun muassa edistämään rakennusosien kierrätystä siellä, missä se turvallisesti ja aikaa kestävästi onnistuu.
Rakentaminen tavoitteena aloittaa vuonna 2026
Jätkäsaaren uinti- ja liikuntakeskuksen suunnittelu jatkuu. Helsingin kaupunginvaltuusto käsittelee hankesuunnitelmaa arviolta loppukeväästä 2025. Toteuttaja otetaan mukaan hankkeen yhteiseen kehitysvaiheeseen, joka kestää arviolta vuoden 2026 kesään asti. Tämän jälkeen on tarkoitus aloittaa rakentaminen. Liikuntatilojen arvioidaan aukeavan käyttäjille vuonna 2029.
Rakennuksen pää- ja arkkitehtisuunnittelusta vastaa hankesuunnitteluvaiheessa PES-Arkkitehdit Oy. Hankkeen urakoitsijan hankinta on aloitettu, ja valinta tehdään tänä vuonna.
Liikuntakeskuksen paikalta puretaan Jätkäsaaren Bunkkeri kahdessa vaiheessa – keväällä purkamisessa on tauko
Bunkkerin purkaminen aloitettiin keväällä 2024, ja rakennuksen raskaat purkutyöt loppukesästä 2024. Ensimmäisen purkuvaihe valmistuu arviolta helmi-maaliskuussa 2025, jolloin työmaa jää tauolle. Rakennuksesta puretaan tässä purun ensimmäisessä vaiheessa kaksi kolmasosaa.
Rakennuksen alimmat kerrokset ja maanalaiset rakenteet on tarkoitus purkaa, kun sen paikalle tulevaa Jätkäsaaren uinti- ja liikuntakeskuksen uudisrakennusta on suunniteltu tarpeeksi pitkälle. Tällä hetkellä tavoitellaan purkutyön jatkamista kesällä 2025. Aikataulu varmistuu myöhemmin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helsingin kaupunki
kaupunkiympäristö / hankkeet
Jätkäsaareen uinti- ja liikuntakeskuksen rakennushanke
projektinjohtaja Robert Hanson
040 574 5265, robert.hanson@hel.fi
Bunkkerin purkuhanke
projektipäällikkö Jarmo Metsälä
040 171 9364, jarmo.metsala@hel.fi
Helsingin kaupunki
liikuntapalvelut
liikuntapäällikkö
Tarja Loikkanen
040 334 2098, tarja.loikkanen@hel.fi
Kuvat

Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
PL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611
http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Detaljplanen för Hamntunneln är klar – reviderat planförslag till beslutsfattande17.10.2025 11:10:41 EEST | Pressmeddelande
Detaljplanläggningen av Hamntunneln från Västra hamnen till Västerleden är nu inne på slutrakan. Tunneln förbättrar trafikflödet på Busholmen och i södra Helsingfors samt frigör områden i Södra hamnen för stadsbornas användning. Stadsmiljönämnden behandlar det reviderade planförslaget den 21 oktober.
Satamatunnelin asemakaava on valmis – tarkistettu kaavaehdotus päätöksentekoon17.10.2025 11:10:41 EEST | Tiedote
Länsisatamasta Länsiväylälle kulkevan Satamatunnelin asemakaavoitus on edennyt loppusuoralle. Tunneli parantaa Jätkäsaaren ja eteläisen Helsingin liikenteen sujuvuutta sekä vapauttaa Eteläsataman alueita kaupunkilaisten käyttöön. Kaupunkiympäristölautakunta käsittelee tarkistettua kaavaehdotusta 21. lokakuuta.
Kottby idrottspark blir en plats även för evenemang16.10.2025 11:13:33 EEST | Pressmeddelande
Helsingfors stad vill utveckla Kottby idrottspark till en ännu mångsidigare idrotts- och evenemangspark med både bättre idrottstjänster och möjlighet att ordna storevenemang. Just nu utarbetas en allmän plan för idrottsparken. Stadsborna kan dela med sig av sina tankar och idéer om utvecklingen av parken genom en webbenkät och en workshop.
Käpylän liikuntapuistoon koti myös tapahtumille16.10.2025 11:13:33 EEST | Tiedote
Käpylän liikuntapuistosta halutaan kehittää entistä monipuolisempi liikunta- ja tapahtumapuisto, jossa on parempien liikuntapalvelujen lisäksi mahdollista järjestää suurtapahtumia. Liikuntapuistolle tehdään parhaillaan yleissuunnitelmaa. Kaupunkilaiset voivat kertoa ajatuksiaan ja ideoitaan puiston kehittämisestä verkkokyselyssä ja työpajassa.
Helsingin kaupunkiympäristölautakunnan ympäristö- ja lupajaoston päätökset 9.10.20259.10.2025 18:37:33 EEST | Tiedote
Kokouksen päätöstiedote (yhteenveto tehdyistä päätöksistä) on julkaistu kaupungin verkkosivuilla: Päätöstiedote 9.10.2025 » Päätöstiedote näkyy verkkosivuilla siihen asti kun kokouksen pöytäkirja julkaistaan. Pöytäkirja korvaa valmistuttuaan päätöstiedotteen. Jaosto kokoontuu seuraavan kerran torstaina 23.10.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme