Vihreiden Krista Mikkonen: Metsien käyttö ei ole kestävällä pohjalla - nyt tarvitaan korjausliike metsänielujen vahvistamiseksi
Ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Krista Mikkonen vaatii hallitukselta ja ympäristöministeri Mykkäseltä toimia maankäyttösektorin hiilinielujen vahvistamiseksi. Mikkosen mukaan keinoja on monia: mm. kosteikkoviljely, maankäytön muutosmaksu, hakkuukierron pidennys, toimet turvemailla ja jatkuva kasvatus.

Suomen metsät ovat muuttuneet hiilinielusta päästölähteeksi, käy ilmi Luonnonvarakeskuksen tuoreista laskelmista. Aiemmin metsät ovat sitoneet hiiltä niin paljon, että se on kattanut muun maankäyttösektorin päästöt. Nyt metsistä aiheutuu enemmän päästöjä kuin niihin sitoutuu.
“Metsien muuttuminen päästölähteeksi on vakava uutinen, vaikkei mikään yllätys. Viimeistään nyt hallituksen on herättävä toimiin maankäyttösektorin vahvistamiseksi. Tähän mennessä Orpon hallitus on kyennyt vain syyttämään edellistä hallitusta, mutta ei ole itse päättänyt mistään lisäkeinoista. Päinvastoin, se on lakkauttanut aiemmin maankäyttösektorilla aloitettuja ilmastotoimia,” sanoo Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen.
Mikkosen mielestä myös metsäteollisuuden on syytä olla kiinnostunut metsien kestävämmästä käytöstä ja metsänielujen vahvistamisesta.
”Metsiemme käyttö ei ole kestävällä pohjalla. Tämä näkyy niin metsien muuttumisena päästölähteeksi kuin myös metsäluonnon jatkuvana köyhtymisenä. Metsien kestämätön käyttö on myös uhka puunkäytölle tulevaisuudessa. Jos emme huolehdi metsien ilmasto- ja luontokestävyydestä, niin metsät eivät pysty jatkossa tuottamaan tarvitsemaamme raaka-ainetta teollisuudenkaan käyttöön,” huomauttaa Mikkonen.
Mikkonen korostaa, että kansantalouden tulevaisuuden kannalta hakkuumäärien saaminen kestävälle tasolle on aivan kriittistä.
”Avainkysymys metsien hiilinielun vahvistamisessa on hakkuiden vähentäminen kestävälle tasolle. Siihen tarvitaan poliittisia työkaluja. Yhtälailla on ohjattava metsähakkuiden kiertoaikojen pidentämiseen ja ehkäistävä metsäkatoa ottamalla käyttöön maankäytön muutosmaksu. Puu on niin nyt kuin tulevaisuudessa Suomelle tärkeä ja arvokas raaka-aine. Jotta vihreää kultaa on jatkossakin saatavilla, on metsien ekologisesta kestävyydestä huolehdittava nyt, päättää Mikkonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Krista MikkonenVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:044 262 7881krista.mikkonen@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tynkkynen: Ottawan sopimuksesta irtaantumiseen liittyisi merkittäviä riskejä1.4.2025 14:56:38 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen muistuttaa, että Ottawan sopimukseen ei liitytty perusteetta ja harkitsematta. Jos Suomi nyt lähtee irtaantumaan miinojen käyttöä rajoittavasta sopimuksesta, siihen liittyy merkittäviä riskejä.
Vihreiden Virta ja Hyrkkö: Kirjoitamme lakipykälät hallituksen puolesta, koska Orpolla ei ole johtajuutta viedä asiaa maaliin31.3.2025 16:51:36 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ja Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö ovat pettyneitä siihen, ettei pääministeri Orpolla ole johtajuutta saattaa eheytyshoitoja koskevaa lainsäädäntöä valmisteluun eduskunnan enemmistön vaatimalla tavalla. Virran ja Hyrkön mukaan Vihreä eduskuntaryhmä valmistelee lakialoitteen eheytyshoitojen kieltämiseksi.
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen: oikeusministeri ei voi asettua demokratian yläpuolelle28.3.2025 16:09:29 EET | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen vaatii oikeusministeri Leena Merta (ps) kunnioittamaan eduskunnan selvän enemmistön tahtoa. Hallituksen pitää viipymättä valmistella laki ns. eheytyshoitojen kieltämisestä.
Vihreiltä 101 keinoa luontokadon pysäyttämiseksi kunnissa28.3.2025 15:19:12 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korostaa, miten keskeisessä asemassa kunnat ja kuntapäättäjät ovat kunnianhimoisen luontopolitiikan tekemisessä. Vihreiden paketissa ratkotaan luontokatoa yhteensä 101 keinon avulla.
Vihreiden Inka Hopsu – Korkeakoulupaikkoja on lisättävä ja opintoihin kiinni pääsemistä vauhditettava27.3.2025 18:00:00 EET | Tiedote
Korkeakoulupaikkoja on lisätty, mutta emme siitä huolimatta tällä menolla saavuta yhteisesti asetettua 50 prosentin korkeakoulutettujen osuutta vuoteen 2030 mennessä. Korkeakoulujen aloituspaikkoja on lisättävä ja opintoihin kiinni pääsyä on vauhditettava tekemällä avoimen korkeakoulun opinnoista maksuttomia ilman korkeakoulupaikkaa jääneille, vaatii vihreiden kansanedustaja, opettajataustainen Inka Hopsu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme