Vihreiden Krista Mikkonen: Metsien käyttö ei ole kestävällä pohjalla - nyt tarvitaan korjausliike metsänielujen vahvistamiseksi
17.1.2025 13:26:43 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Krista Mikkonen vaatii hallitukselta ja ympäristöministeri Mykkäseltä toimia maankäyttösektorin hiilinielujen vahvistamiseksi. Mikkosen mukaan keinoja on monia: mm. kosteikkoviljely, maankäytön muutosmaksu, hakkuukierron pidennys, toimet turvemailla ja jatkuva kasvatus.

Suomen metsät ovat muuttuneet hiilinielusta päästölähteeksi, käy ilmi Luonnonvarakeskuksen tuoreista laskelmista. Aiemmin metsät ovat sitoneet hiiltä niin paljon, että se on kattanut muun maankäyttösektorin päästöt. Nyt metsistä aiheutuu enemmän päästöjä kuin niihin sitoutuu.
“Metsien muuttuminen päästölähteeksi on vakava uutinen, vaikkei mikään yllätys. Viimeistään nyt hallituksen on herättävä toimiin maankäyttösektorin vahvistamiseksi. Tähän mennessä Orpon hallitus on kyennyt vain syyttämään edellistä hallitusta, mutta ei ole itse päättänyt mistään lisäkeinoista. Päinvastoin, se on lakkauttanut aiemmin maankäyttösektorilla aloitettuja ilmastotoimia,” sanoo Vihreiden kansanedustaja Krista Mikkonen.
Mikkosen mielestä myös metsäteollisuuden on syytä olla kiinnostunut metsien kestävämmästä käytöstä ja metsänielujen vahvistamisesta.
”Metsiemme käyttö ei ole kestävällä pohjalla. Tämä näkyy niin metsien muuttumisena päästölähteeksi kuin myös metsäluonnon jatkuvana köyhtymisenä. Metsien kestämätön käyttö on myös uhka puunkäytölle tulevaisuudessa. Jos emme huolehdi metsien ilmasto- ja luontokestävyydestä, niin metsät eivät pysty jatkossa tuottamaan tarvitsemaamme raaka-ainetta teollisuudenkaan käyttöön,” huomauttaa Mikkonen.
Mikkonen korostaa, että kansantalouden tulevaisuuden kannalta hakkuumäärien saaminen kestävälle tasolle on aivan kriittistä.
”Avainkysymys metsien hiilinielun vahvistamisessa on hakkuiden vähentäminen kestävälle tasolle. Siihen tarvitaan poliittisia työkaluja. Yhtälailla on ohjattava metsähakkuiden kiertoaikojen pidentämiseen ja ehkäistävä metsäkatoa ottamalla käyttöön maankäytön muutosmaksu. Puu on niin nyt kuin tulevaisuudessa Suomelle tärkeä ja arvokas raaka-aine. Jotta vihreää kultaa on jatkossakin saatavilla, on metsien ekologisesta kestävyydestä huolehdittava nyt, päättää Mikkonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Krista MikkonenVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:044 262 7881krista.mikkonen@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Kouluruokailusuositus ei toteudu eikä sitä valvota – useissa kouluissa syödään hätäisesti jo klo 10. Vihreiden Mari Holopainen vaatii opetusministeri Adlercreutzilta toimia22.9.2026 13:21:29 EEST | Tiedote
Kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Mari Holopainen (vihr.) vaatii kirjallisessa kysymyksessään hallitusta selvittämään, kuinka monessa Suomen peruskoulussa kouluruokailusuosituksen mukainen vähintään 30 minuutin ruokailuaika ei toteudu. Holopainen esittää myös, että selvitetään, kuinka suuri osuus oppilaista saa lounaan suosituksen mukaisesti klo 11-12 välisenä aikana. Hän edellyttää myös konkreettisia toimia niiden koulujen tilanteen korjaamiseksi, joissa suositus ei toteudu.
Tynkkynen vihreiden ryhmäpuheenvuorossa: pitäisikö budjettikirjan kannessa olla lastensuojelunuoren kuva?22.9.2026 11:33:01 EEST | Tiedote
Embargo, kunnes puhe on pidetty. Puhuttu versio pitää. Hallituksen ja vihreiden välillä vallitsee perustavanlaatuinen arvoero, kuvasi vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen. Ryhmäpuheenvuorossa hän arvosteli ankarasti hallituksen talouspolitiikan linjaa – ja kysyi inhimillisyyden perään.
Virta vetoaa SDP:hen: Ihmisoikeuksien puolustajia tarvitaan nyt vastapainoksi Orpon hallituksen linjattomuudelle21.9.2026 19:09:30 EEST | Tiedote
Vasemmistoliitto on ilmoittanut tukevansa Vihreiden esittämää epäluottamusta puolustusministeri Antti Häkkäselle tämän Israel-vierailun vuoksi. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kutsuu nyt myös SDP:tä mukaan rintamaan.
Vihreiden Diarra hallituksen aborttimaksuista: ”Naisten oikeuksilla ei ole tälle hallitukselle mitään arvoa”21.9.2026 13:08:34 EEST | Tiedote
Hallitus on antamassa eduskunnalle esityksen terveydenhuollon asiakasmaksujen korotuksista. Esitys vapauttaa raskauteen liityviä toimenpidemaksuja, mutta mediatietojen mukaan omasta pyynnöstä tehtäviin abortteihin voisi liittyä noin 257 euron maksu. Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra vaatii hallitusta luopumaan aborttimaksusta.
Vihreiden Hyrkkö: Talouden ennustaminen on kuin ennustaisi teelehdistä tulevaisuutta, jos ympäristökriisien vaikutuksia ei tunnisteta21.9.2026 11:08:54 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän ja valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö kritisoi valtiovarainministeriön ennusteita niiden kyvyttömyydestä tunnistaa ympäristökriisien väistämätön vaikutus myös talouden kehittymiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme