Kansallinen kokoomus

Orpo keskusteli Itämeren turvallisuudesta CDU:n Merzin kanssa Berliinissä

19.1.2025 12:31:21 EET | Kansallinen kokoomus | Tiedote

Jaa

Itämeren turvallisuus ja Ukrainan tukeminen nousivat esille kokoomuksen puheenjohtajan Petteri Orpon, Saksan kristillisdemokraattien puheenjohtajan Friedrich Merzin ja Ruotsin pääministerin Ulf Kristerssonin keskusteluissa viikonloppuna.

Petteri Orpo osallistui Euroopan kansanpuolueen johtajien kokoukseen Berliinissä perjantaina ja lauantaina.
Petteri Orpo osallistui Euroopan kansanpuolueen johtajien kokoukseen Berliinissä perjantaina ja lauantaina.

Itämeren turvallisuus ja Ukrainan tukeminen nousivat vahvasti esille kokoomuksen puheenjohtajan Petteri Orpon, Saksan kristillisdemokraattien CDU:n puheenjohtajan ja kansleriehdokkaan Friedrich Merzin ja Ruotsin pääministerin Ulf Kristerssonin tapaamisessa Berliinissä.

”Jaoimme Merzin ja Kristerssonin kanssa huolen Itämeren alueen turvallisuudesta. Venäjän lisääntyneet hybridioperaatiot vedenalaista kriittistä infrastruktuuria vastaan vahingoittavat niin Suomea, Ruotsia kuin Saksaa, minkä takia vahvoja vastatoimenpiteitä kuten varjolaivaston pakotteita tarvitaan”, Orpo sanoo.

Tapaaminen järjestettiin perjantaina Euroopan kansanpuolueen EPP:n johtajien viikonlopun kokouksen yhteydessä. 

”Ukrainan tuen jatkaminen ja oikeudenmukaisen rauhan saavuttaminen on kohtalonkysymys Ukrainan lisäksi muille Euroopan maille. Venäjän aggressioon vastaaminen ja sitoutuminen Ukrainan tuen jatkamiseen on ensisijaista, jotta Ukraina pääsee neuvottelupöytään mahdollisimman hyvässä asemassa”, Orpo jatkaa.

Saksassa järjestetään liittopäivävaalit 23. helmikuuta. Kannatuskyselyissä Merzin CDU pitää tällä hetkellä kärkisijaa.

”Euroopan pitää kantaa suurempi vastuu puolustuksestaan. Keskustelimme Merzin ja Kristerssonin kanssa tavoista vahvistaa eurooppalaista puolustusta. Konkreettisina toimina esille nousi puolustusteollisuuden vahvistaminen ja Euroopan investointipankin laajempi hyödyntäminen EU:n puolustuksen rahoittamisessa”, Orpo sanoo.

Kokoomus on Euroopan kansanpuolueen (EPP) jäsen. Berliinin kokouksessa paikalla oli valtionpäämiehiä, puolueiden johtajia sekä Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen, EPP:n puheenjohtaja Manfred Weber ja Euroopan parlamentin puhemies Roberta Metsola.


Lisätietoja:
Joonas Pulliainen
Kokoomuksen kansainvälisten asioiden sihteeri joonas.pulliainen@kokoomus.fi
0400195093

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Multala: Puhelinmyynti vain luvan antaneille – Haavoittuvassa asemassa olevien ihmisten painostamisella ei pidä tehdä Suomessa bisnestä27.10.2026 17:25:49 EET | Tiedote

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Sari Multala vaatii ikäihmisten kuluttajansuojan vahvistamista. Multalan mukaan Suomessa pitäisi ottaa käyttöön useassa muussa EU-maassa käytössä oleva malli, jossa yritys saa soittaa myyntipuheluita vain kuluttajille, jotka ovat antaneet siihen etukäteen luvan. Lisäksi oveen kiinnitetyn “Ei kotimyyntiä” -ilmoituksen pitäisi olla sitova.

Kokoomuksen Multala vastaa keskustan Kaikkoselle: Hyviä uutisia, esittämäsi lakimuutos on jo eduskunnan käsittelyssä9.10.2026 15:53:30 EEST | Tiedote

Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen patisteli tänään hallitusta valmistelemaan ripeästi lakimuutoksen, jonka myötä vakavasta YVA-lain rikkomisesta voidaan jatkossa määrätä hallinnollinen seuraamusmaksu. Hallitus on antanut 10.9. eduskunnalle esityksen ympäristörikosdirektiivin täytäntöönpanoa koskevaksi lainsäädännöksi ja se on eduskunnan käsittelyssä. Kokoomuksen varapuheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala pitää tärkeänä, että YVA-lain rikkomukset sanktioidaan jatkossa nykyistä tiukemmin.

Kokoomuksen varapuheenjohtaja Multala: Tehottomat tuet leikkuriin, rahat huoltovarmuuteen ja kasvuun7.10.2026 15:47:32 EEST | Tiedote

Kokoomuksen varapuheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri Sari Multala katsoo, että velkaantumisen taittamiseksi tehottomia yritys- ja maataloustukia on karsittava tulevalla hallituskaudella. Kokoomuksen mukaan veronmaksajien rahaa ei pidä sitoa tukijärjestelmiin, jotka eivät vahvista Suomen huoltovarmuutta, kilpailukykyä tai talouskasvua. Kokoomuksen velkajarruohjelmassa yritys- ja maataloustukia karsittaisiin noin 600 miljoonalla eurolla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye