Hesburger kierrättää 400 tonnia kasviöljyä
21.1.2025 08:31:00 EET | Hesburger | Tiedote
Hesburger-ravintoloissa paistetaan päivittäin tuhansia kiloja ranskanperunoita rapsiöljyssä. Käytön jälkeen kasviöljy kerätään talteen, ja se toimitetaan eteenpäin jatkojalostusta varten. Talteen kerättyä öljyä käytetään uusiutuvien tuotteiden valmistuksessa kuten Neste MY Uusiutuva Diesel™ -polttoaineessa, jonka voimalla valtaosa Hesburgerin kuljetuksista kulkee tien päällä.

Kiertotalousyhteistyö Hesburgerin ja Nesteen kesken on jatkunut jo kolmen vuoden ajan. Viime vuonna Suomessa kerättiin talteen 271:sta Hesburger-ravintolasta noin 400 tonnia ranskalaisten paistoöljyä. Keräystä suoritetaan Suomen lisäksi myös Virossa, Latviassa ja Liettuassa.
”Hesburgerin ja Nesteen yhteistyö on hyvä esimerkki siitä, että toimillamme on vaikutusta myös ihmisten arkeen ja työhön. Uskon, että Neste MY Uusiutuva Diesel -polttoaineella kulkevan Hesburger-rekan ratin takana on kuljettajan hauska miettiä, että tämänkin pienemmin päästöin ajettavan reissun mahdollistaa osaltaan ranskalaisten paistoöljy”, Hesburgerin varatoimitusjohtaja Jari Vuoti kommentoi.
Vastuullista yhteistyötä
Vuositasolla Hesburger-rekat tankkaavat noin 175 000 litraa Neste MY Uusiutuvaa Diesel™ -polttoainetta, ja ne ovat kulkeneet sen avulla tähän mennessä jo yli miljoona kilometriä tien päällä. Näiden kuljetusten osalta Hesburger on vähentänyt kuljetustensa kasvihuonekaasupäästöjä keskimäärin 90 %* verrattuna fossiilisen dieselin käyttöön.
‘’Yritysten välinen yhteistyö ja kumppanuus ovat avainasemassa vauhdittaessamme muutosta kohti hiilineutraliutta. Nesteen tavoitteena on uusiutuvilla ja kiertotalousratkaisuillaan auttaa asiakkaitaan vähentämään kasvihuonekaasupäästöjään vuosittain vähintään 20 miljoonalla tonnilla vuoteen 2030 mennessä. Yhteistyömme Hesburgerin kanssa on hyvä esimerkki siitä, miten omiin päästötavoitteisiinsa pyrkiessä ja päästöjä vähentäessä vastataan myös sidosryhmien odotuksiin ja vaatimuksiin vastuullisuudesta’’, sanoo Nesteen Marketing & Services liiketoiminnan Sustainable Growth -yksiköstä vastaava johtaja Risto Karppinen.
*) Elinkaaren aikaisten päästöjen ja päästövähenemän laskentamenetelmät ovat EU:n uusiutuvaa energiaa koskevan direktiivin II (2018/2001/EU) mukaisia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petteri PohjonenViestintäpäällikkö
Puh:+358 (0)40 761 3201petteri.pohjonen@hesburger.fiKuvat



Tietoja julkaisijasta
Burger-In Oy on suomalainen perheyritys ja Hesburger sen rekisteröity liikemerkki. Hesburger toimii yhdeksässä maassa: Suomessa, Virossa, Latviassa, Liettuassa, Saksassa, Ukrainassa, Bulgariassa, Puolassa ja Romaniassa. Hesburger työllistää Suomessa noin 6000 työntekijää ja ulkomailla 2700 työntekijää. Vuoden 2023 verollinen myynti Suomessa oli 286 miljoonaa euroa ja ulkomailla 172 miljoonaa euroa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hesburger
Italian ensimmäinen Hesburger on nyt avattu – Materaan 20 uutta työpaikkaa24.10.2026 09:59:26 EEST | Tiedote
Hesburger on avannut ensimmäisen ravintolansa Italiassa. Yli miljoonan euron investointi Materan kaupunkiin 20 uutta työpaikkaa.
Hampurilaissänky, liikenneasema ja oma vaatemallisto – Hesburger on paljon enemmän kuin ravintolaketju7.10.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Tiesitkö, että Hesburgerin kattaus ulottuu paljon hampurilaisia pidemmälle? Ravintoloiden lisäksi HeseHotelli tarjoaa elämyksellisen majoituksen, Kivihovin liikenneasema nostaa esiin paikallisia pientuottajia ja ruokakauppojen tuotteet tuovat tutut Hese-maut kotipöytiin.
Suomi on suodatinkahvimaa, Baltiassa maistuu americano – Hesburger myy Suomessa yli 2,5 miljoonaa kuppia kahvia vuodessa ja testaa nyt erikoiskahveja1.10.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Hesburger myy Suomessa ja Baltiassa lähes kuusi miljoonaa kuppia kahvia vuodessa, joista Suomessa reilut 2,5 miljoonaa. Suomessa juodaan suodatinkahvia ja Baltiassa erikoiskahveja. Nyt Hesburger testaa laajempaa kahvivalikoimaa myös Suomessa, Salon Kivihovissa.
Suomalainen perheyritys haastaa amerikkalaisjätit Euroopassa – Hesburger on myös Baltian markkinajohtaja22.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Hesburger on poikkeus Euroopan pikaruokamarkkinoilla: se on yksi alueen harvoista isoista eurooppalaisista pikaruokaketjuista. Hesburger on kasvanut Suomen lisäksi Baltian markkinajohtajaksi ravintoloiden määrässä mitattuna. Ketju on toiminut Virossa jo 30 vuotta.
Hesburger laajentaa aurinkovoimaansa – Kaarinan tuotantolaitokselle lähes 2 000 uutta paneelia10.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Hesburger hyödyntää aurinkovoimaa tehtaallaan, keskusvarastollaan sekä kymmenissä ravintoloissa. Aurinkovoimaloiden tuottamalla energialla voidaan paistaa noin 1,2 miljoonaa hampurilaista vuodessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme