Hesburger kierrättää 400 tonnia kasviöljyä
21.1.2025 08:31:00 EET | Hesburger | Tiedote
Hesburger-ravintoloissa paistetaan päivittäin tuhansia kiloja ranskanperunoita rapsiöljyssä. Käytön jälkeen kasviöljy kerätään talteen, ja se toimitetaan eteenpäin jatkojalostusta varten. Talteen kerättyä öljyä käytetään uusiutuvien tuotteiden valmistuksessa kuten Neste MY Uusiutuva Diesel™ -polttoaineessa, jonka voimalla valtaosa Hesburgerin kuljetuksista kulkee tien päällä.

Kiertotalousyhteistyö Hesburgerin ja Nesteen kesken on jatkunut jo kolmen vuoden ajan. Viime vuonna Suomessa kerättiin talteen 271:sta Hesburger-ravintolasta noin 400 tonnia ranskalaisten paistoöljyä. Keräystä suoritetaan Suomen lisäksi myös Virossa, Latviassa ja Liettuassa.
”Hesburgerin ja Nesteen yhteistyö on hyvä esimerkki siitä, että toimillamme on vaikutusta myös ihmisten arkeen ja työhön. Uskon, että Neste MY Uusiutuva Diesel -polttoaineella kulkevan Hesburger-rekan ratin takana on kuljettajan hauska miettiä, että tämänkin pienemmin päästöin ajettavan reissun mahdollistaa osaltaan ranskalaisten paistoöljy”, Hesburgerin varatoimitusjohtaja Jari Vuoti kommentoi.
Vastuullista yhteistyötä
Vuositasolla Hesburger-rekat tankkaavat noin 175 000 litraa Neste MY Uusiutuvaa Diesel™ -polttoainetta, ja ne ovat kulkeneet sen avulla tähän mennessä jo yli miljoona kilometriä tien päällä. Näiden kuljetusten osalta Hesburger on vähentänyt kuljetustensa kasvihuonekaasupäästöjä keskimäärin 90 %* verrattuna fossiilisen dieselin käyttöön.
‘’Yritysten välinen yhteistyö ja kumppanuus ovat avainasemassa vauhdittaessamme muutosta kohti hiilineutraliutta. Nesteen tavoitteena on uusiutuvilla ja kiertotalousratkaisuillaan auttaa asiakkaitaan vähentämään kasvihuonekaasupäästöjään vuosittain vähintään 20 miljoonalla tonnilla vuoteen 2030 mennessä. Yhteistyömme Hesburgerin kanssa on hyvä esimerkki siitä, miten omiin päästötavoitteisiinsa pyrkiessä ja päästöjä vähentäessä vastataan myös sidosryhmien odotuksiin ja vaatimuksiin vastuullisuudesta’’, sanoo Nesteen Marketing & Services liiketoiminnan Sustainable Growth -yksiköstä vastaava johtaja Risto Karppinen.
*) Elinkaaren aikaisten päästöjen ja päästövähenemän laskentamenetelmät ovat EU:n uusiutuvaa energiaa koskevan direktiivin II (2018/2001/EU) mukaisia.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petteri PohjonenViestintäpäällikkö
Puh:+358 (0)40 761 3201petteri.pohjonen@hesburger.fiKuvat



Tietoja julkaisijasta
Burger-In Oy on suomalainen perheyritys ja Hesburger sen rekisteröity liikemerkki. Hesburger toimii yhdeksässä maassa: Suomessa, Virossa, Latviassa, Liettuassa, Saksassa, Ukrainassa, Bulgariassa, Puolassa ja Romaniassa. Hesburger työllistää Suomessa noin 6000 työntekijää ja ulkomailla 2700 työntekijää. Vuoden 2023 verollinen myynti Suomessa oli 286 miljoonaa euroa ja ulkomailla 172 miljoonaa euroa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hesburger
100 % Hesburgerin rikkinäisistä kuljetuslaatikoista saa uuden elämän ravintolan tarjottimina – yhtiö julkaisi ensimmäisen vastuullisuusraporttinsa30.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Raportointivuoden 2025 aikana Hesburger jatkoi määrätietoista työtä kasvipohjaisten vaihtoehtojen, uusiutuvan energian, kiertotalouden, henkilöstön hyvinvoinnin ja tuoteturvallisuuden kehittämiseksi. Eräs yhtiön tavoitteista on materiaalien uudelleenkäytön lisääminen. Vuonna 2025 100 % Hesburgerin rikkinäisistä kuljetuslaatikoista kierrätettiin tarjottimiksi ja käytetyistä työvaatteista valmistettiin terassipöytiä ravintoloihin.
Hesburgerin saamien kesätyöhakemusten määrä rikkoi aiemmat ennätykset – lähes 27 000 hakijaa17.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Hesburgerin kesärekrytointi keräsi tänä vuonna ennätysmäärän hakemuksia: ketju sai yhteensä 26 829 kesätyöhakemusta. Luku lähes kaksinkertaistui viime vuoteen verrattuna (2025: 14 066). Hakijoiden määrä kasvoi voimakkaasti ja myös avoimia kesätyöpaikkoja oli aiempaa enemmän.
Hesburger maksaa opiskelijoille ja nuorille samaa palkkaa kuin aikuisille9.6.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Hesburger on julkaissut ketjun omissa ravintoloissa työskentelevien naisten ja miesten keskimääräiset palkat ja palkkaerot jo vuodesta 2023 lähtien. Yli yhdeksän kymmenestä työntekijästä kokee palkkatasa-arvon toteutuvan työpaikallaan.
Koululiikuntakilpailu Hese-kisat uudistui – Tuplavoitto Tampereelle20.5.2026 14:04:29 EEST | Tiedote
Koululaisten yleisurheilukilpailun, Hese-kisojen, voittoon ylsivät Sammon koulu ja Harjun koulu Tampereelta. Kisoihin osallistuivat ensimmäistä kertaa myös nuoremmat, 3.–4.-luokkalaiset, ja heti heitä oli jo kolmasosa osallistujista.
Kymmenes Döner HeseKebab® & Gyros -ravintola avautui Turussa13.5.2026 11:37:46 EEST | Tiedote
Turun Länsikeskuksessa Citymarketin yhteydessä toimiva Hesburger-ravintola avaa ovensa uudistettuna 13. toukokuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme