Demarinaiset

Oikeistohallituksen päätökset heikentävät naisten toimeentuloa ja terveyttä

Jaa

Sosiaali- ja terveysalan sekä toimeentulon leikkaukset vaarantavat naisten ja perheiden asemaa. Hallituksen leikkaukset ovat lisänneet toimeentulotuen tarvetta. THL:n arvion mukaan hallituksen päätökset työttömyysturvaan, asumistukeen ja muihin etuuksiin siirtävät noin 100 000 ihmistä toimeentulotuen piiriin. Tästä huolimatta hallitus on esittämässä lisäleikkauksia viimesijaiseksi turvaksi tarkoitettuun toimeentulotukeen.

Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila.
Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila. Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

”Hallitus on päättänyt saksia vielä 70 miljoonaa euroa toimeentulotuesta. Tämä leikkaus kohdistuu suoraan kaikkein köyhimpiin yhteiskunnassamme. Hallitus on myös päättänyt leikata 100 miljoonaa sosiaalihuollosta eli juuri niistä toimista, joilla tuetaan heikossa asemassa olevia. Ihmisten kannustaminen työntekoon ja ohjaaminen ensisijaisten tukien pariin on kannatettavaa, mutta hallituksen ainoa keino näyttää olevan leikkaukset. Työttömyyden taustalla on usein terveyteen ja koulutukseen liittyviä syitä, ja hallitus pahentaa näitä molempia”, muistuttaa Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila.  

Alhaisen toimeentulon vaikutuksista terveydentilaan on paljon tutkimusta. Pienituloisuus lisää esimerkiksi raskaana olevan sairastumisriskiä raskausdiabetekseen. Pienituloisuus paitsi lisää sairastumisriskiä, myös heikentää mahdollisuuksia saada hoitoa ja pitkittää sairauksista toipumista. Yhtenä esimerkkinä on gynekologisen osaamisen keskittyminen yksityiselle puolelle. Osaamista gynekologisista sairauksista ja tutkimusvälineistöä tarvitaan perusterveydenhuoltoon, jotta se olisi pienituloistenkin naisten saavutettavissa.  

”Naisten terveyttä ja hyvinvointia on edistettävä politiikan joka osa-alueella. Turvaamalla riittävän sosiaaliturvan ja toimeentulon saavutamme kansanterveydellisiä hyötyjä ja voimme vähentää terveydenhuollon kustannuksia. Kun apua tarvitsee, sitä on saatava ja siksi keskeinen lupauksemme on pitää kiinni kahden viikon hoitotakuusta. SDP on esittänyt omat 15 keinoa palvelujen turvaamiseksi, kustannusten kasvun hillitsemiseksi ja tehokkuuden parantamiseksi. Mutta kuuleeko hallitus niitä?” kysyy Marttila. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila.
Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila.
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset

Vuoden 2025 Demarinaisten tasa-arvotyön palkinto Oikeutta Vendille-liikkeelle16.12.2025 10:24:36 EET | Tiedote

Demarinaisten tasa-arvotyön palkinto jaetaan syksyisin ajankohtaiselle ja aktiiviselle toimijalle tai taholle, joka on edistänyt tasa-arvoa yhteiskunnassa. Demarinaiset on jakaneet tasa-arvotyön palkintoa jo vuodesta 2021 alkaen ja se on aikaisemmin myönnetty Plan Internationalille, Monika-Naiset liitto ry:lle, Vailla vakinaista asuntoa ry:lle ja viime vuonna Ensi- ja turvakotien liitolle ja Riitta Särkelälle pitkästä työstään liitossa. Tänä vuonna Demarinaiset myöntävät tasa-arvotyön palkinnon Oikeutta Vendille-liikkeelle.

Emmi Lintonen valittiin Demarinaisten Euroopan kattojärjestön varapuheenjohtajaksi16.10.2025 14:58:55 EEST | Tiedote

Forssalainen Emmi Lintonen valittiin 16.10.2025 Demarinaisten Euroopan laajuisen kattojärjestön PES Womenin varapuheenjohtajaksi liiton kongressissa Amsterdamissa. Emmi on toiminut jäsenenä PES Womenin hallituksessa kuluneella kaudella. Lintonen on toiminut aiemmin Demarinaisten ensimmäisenä varapuheenjohtajana vuosina 2017–2024 ja Hämeen Demarinaisten puheenjohtajana. Lisäksi hän toimii tällä hetkellä muun muassa Forssan kaupunginhallituksen puheenjohtajana.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye