Vihreät Euroopan parlamentissa

Vihreiden mepit Niinistö ja Ohisalo: Ilmastopaneelin lakkauttaminen olisi tieteenvastaista ja vaarallista

Jaa

Vihreiden europarlamentaarikot, entiset ympäristöministerit Maria Ohisalo ja Ville Niinistö pitävät hallituksen aikeita lakkauttaa ilmastopaneeli vakavana uhkana ilmastopolitiikalle. Päätös asettaisi Suomen radikaalioikeiston ilmastotiedettä ja ylipäätään tiedettä kyseenalaistavan politiikan edistäjäksi ja vaarantaisi riittävien ilmastotoimien tekemisen Suomen ilmastositoumusten saavuttamiseksi. Samalla hallitus esittäisi myös itsenäisen luontopaneelin lakkauttamista, jolla on tärkeä rooli YK:n biodiversiteettisopimuksen tavoitteiden ja Suomen luonnon monimuotoisuuden kannalta.

– Disinformaation levittäminen ja tieteen sivuuttaminen poliittisessa päätöksenteossa on paitsi uhka demokratialle myös aito riski tälle maapallolle. Tiede on paras aseemme disinformaatiota vastaan ja aikamme viheliäisimpien ongelmien, ilmastokriisin ja luontokadon ratkaisuun. Meidän täytyy lisätä tieteellisen tiedon roolia päätöksenteossa, ei päinvastoin. Vaikuttaa siltä, että hallituksessa perussuomalaisten pölhöpopulismi on nyt myös pääministeripuolue kokoomuksen valitsema tie, Maria Ohisalo sanoo.

Suomen tieteellinen ilmastopaneeli perustettiin vuonna 2011 Kataisen hallituksen toimesta ja Ville Niinistön ollessa ympäristöministeri. Sen rooli vahvistettiin myös kirjauksella vuonna 2015 voimaan tulleeseen ilmastolakiin.

– Suomi menisi täysin vastavirtaan ilmastotoimia edistäviin maihin nähden, jos hallitus yrittää vaientaa tieteellistä ja riippumatonta ilmastotiedettä. Tämä on suoraan radikaalin laitaoikeiston pelikirjasta. Pariisin ilmastosopimus nojaa kasvavasti hallitustenvälisen ilmastopaneeli IPCC:n ja kansallisten ilmastopaneelien asiantuntijatietoon ilmastotavoitteiden riittävyyden arvioinnissa. EU juuri perusti muutama vuosi sitten EU:n tieteellisen ilmastopaneelin tukemaan myös kansallisten ilmastopaneelien työtä EU-tasolla. Vaikutelma on se, että Suomen hallitus ei halua tehdä ilmastopolitiikkaa eikä halua hallituksen saamattomuudesta nousevan kritiikkiä. Siksi tiedettä yritetään vaientaa, Niinistö sanoo.

Luontopaneelin rooli vahvistettiin osana luonnonsuojelulain uudistusta Ohisalon toimiessa ilmasto- ja ympäristöministerinä. Ohisalo ja Niinistö pitävät luontopaneelin merkitystä tärkeänä, jotta luontokadon pysäyttämisessä on paras mahdollinen asiantuntijatieto käytettävissä päätöksenteon tueksi. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa

Vihreät mepit: Kaivostoiminta ei kuulu luonnonsuojelualueille - komission on peruttava päätöksensä25.3.2025 15:26:29 EET | Tiedote

Vihreiden europarlamentaarikot Maria Ohisalo ja Ville Niinistö tuomitsevat jyrkästi Euroopan komission päätöksen lisätä Sakatin kaivos Sodankylässä Euroopan strategisten kaivoshankkeiden listalle. Ohisalo ja Niinistö jättivät välittömästi komissiolle kirjallisen kysymyksen, jossa he vaativat perusteluja komission päätökselle ja valmiutta peruuttaa päätöksestä.

Ville Niinistö: Europarlamentti sitoutui tukemaan EU:n vahvaa tutkimuspanostusta11.3.2025 15:10:30 EET | Tiedote

Vihreiden europarlamentaarikko Ville Niinistö neuvotteli vihreiden puolesta europarlamentin tänään hyväksymästä raportista EU:n tutkimuspolitiikasta, jossa se antaa suosituksia EU:n Horisontti Eurooppa -tutkimusohjelman toimeenpanolle 2025-27 sekä EU:n tulevalle tutkimus- ja innovaatiorahoitusohjelmalle vuodesta 2028 eteenpäin. Niinistö nostaa esiin erityisesti tavoitteen tutkimusrahoituksen budjetin nostamisesta merkittävästi, jotta EU:n tavoite tutkimus- ja kehitysinvestointien nostamisesta 3 prosenttiin BKT:sta EU-tasolla saavutetaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye