Suomi liittyi ulkoavaruussopimukseen ja saa ESA:lta avaruusteknologiaan miljoonarahoituksen
21.1.2025 16:55:00 EET | Aalto-yliopisto | Tiedote
Suomen, muiden pohjoismaiden ja Baltian maiden suurin New Space eli uuden avaruuden tapahtuma on alkanut tiistaina Aalto-yliopiston Dipolissa. Samalla julkistettiin ESA Phi-Lab Finland innovaatio-ohjelma ja Suomi liittyi Nasan ulkoavaruudessa toimimista koskevaan Artemis-sopimukseen.

Uuden avaruusajan tapahtuma Winter Satellite Workshop järjestetään Espoon Otaniemen Dipolissa tiistaista torstaihin 21.–23. tammikuuta jo seitsemännen kerran.
Konferenssissa julkistettiin tiistaina ESA Phi-Lab Finland innovaatio-ohjelma. Euroopan avaruusjärjestö ESA:n kehittämän ja rahoittaman avaruusteknologian kaupallistamiseen tähtäävän konsortion toimintaa koordinoi Suomessa Aalto-yliopisto ja mukana ovat myös Ilmatieteen laitos, Maanmittauslaitos sekä Vaasan yliopisto.
Aalto-yliopiston innovaatiopalveluiden johtajan Tomi Erhon mukaan konsortio tukee valittuja hankkeita taloudellisesti, mutta etenkin tutkimusosaamisen ja -infrastruktuurin avulla.
”ESA Phi-Lab Finlandiin valittavat hankkeet keskittyvät erityisesti kaukokartoitusteknologioihin ja ympäristön seurannan sovelluksiin sekä navigointiteknologioiden kehittämiseen. Nämä ovat alueita, joissa Suomen avaruussektori on kehittynyt nopeasti kansainväliseksi huippuosaajaksi, ja joissa on myös iso kaupallinen mahdollisuus suomalaisessa yhteiskunnassa”, Erho sanoo.
Euroopan avaruusjärjestö ESA rahoittaa nyt alkavaa kuusivuotista hanketta 5,2 miljoonalla eurolla, josta 4,4 miljoonaa euroa ohjautuu suoraan valittujen hankkeiden rahalliseksi tueksi. Toiminnan kokonaisbudjetti on noin 11 miljoonaa euroa ja sitä tukevat ESA:n lisäksi Teknologiateollisuuden 100-vuotissäätiö, KAUTE-säätiö ja Weisell-säätiö. Ensimmäinen hakukierros avataan lähiaikoina ja siitä tullaan julkaisemaan tiedot ohjelman sivuilla.
Suomi mukaan sopimukseen Kuussa ja Marsissa toimimisesta
Suomi on tänään liittynyt myös Nasan Artemis-sopimukseen Kuussa ja Marsissa toimimisesta. Sopimuksessa sitoudutaan yhteisiin pelisääntöihin toimimisesta ulkoavaruudessa, eli Kuussa, komeetoilla ja asteroideilla sekä Kuun ja Maan kiertoradoilla aina Marsiin asti.
”Avaruusalalla tapahtuu tällä hetkellä todella paljon, mikä on nähtävissä konferenssin laajassa ohjelmatarjonnassa. Alan yritystoiminta kasvaa ja osaajia tarvitaan yhä enemmän. Suomi päivittää myös avaruusstrategiaansa, mikä on iso asia myös alan kasvavalle yritystoiminnalle ja mahdollistaa uusien innovaatioiden kehittämisen kestävämmän avaruustoiminnan puolesta”, professori ja tapahtuman vetäjä Jaan Praks kertoo.
Tapahtumassa on esittelemässä toimintaansa yli 40 yritystä ja instituutiota. Tieteellisessä ohjelmassa on yli 300 esitystä ja mukaan mahtuu monia työpajoja, kokouksia ja näyttely. Katso koko ohjelma täältä.
Avainsanat
Kuvat
Linkit
Tietoa julkaisijasta
Aalto-yliopistossa tiede ja taide kohtaavat tekniikan ja talouden. Rakennamme kestävää tulevaisuutta saavuttamalla läpimurtoja avainalueillamme ja niiden yhtymäkohdissa. Samalla innostamme tulevaisuuden muutoksentekijöitä ja luomme ratkaisuja maailman suuriin haasteisiin. Yliopistoyhteisöömme kuuluu noin 13 000 opiskelijaa ja yli 4 500 työntekijää, joista 400 on professoreita. Kampuksemme sijaitsee Espoon Otaniemessä.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aalto-yliopisto
Energiatehokkuus vaikuttaa jo asuntolainaasi – seuraavaksi katse kääntyy ilmastoriskeihin30.9.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Tuoreen tutkimuksen mukaan kiinteistön energialuokalla on jo nyt vaikutusta asuntolainapäätökseen. Hyvä energialuokka voi oikeuttaa vihreään lainaan tai muihin etuihin, kun taas heikko energialuokka voi tehdä kohteesta pankin silmissä rahoituskelvottoman. Tulevaisuudessa lainapäätökseen voivat vaikuttaa myös esimerkiksi tulva- ja muut ilmastoriskit.
Pitsinnypläyksellä voidaan valmistaa muotoaan muuttavia tekstiilirakenteita28.9.2026 13:30:00 EEST | Tiedote
Tutkijat ovat kehittäneet pitsinnypläykseen perustuvia tekstiilirakenteita, jotka voivat muuttaa muotoaan ympäristön muutosten seurauksena. Tutkimuksessa yhdistyvät perinteinen käsityötekniikka, aktiiviset materiaalit ja tietokonemallinnus.
Elokuvataiteen väitös: Elokuvaohjaaja ei johda vain visiota – myös luova ryhmä tarvitsee johtamista17.9.2026 08:45:00 EEST | Tiedote
Aalto-yliopistossa tarkastettava Hanna Maylettin väitöstutkimus tunnistaa elokuvaohjaajan taiteellisessa johtajuudessa kaksi toisiinsa kietoutuvaa ulottuvuutta: teoksen sisällön sekä työryhmän sosiaalisten prosessien säätelyn. Vuorovaikutus, luottamus, valtasuhteet ja tunteet muovaavat sitä, miten yhteistyö ja luova toimijuus rakentuvat elokuvanteon prosessissa.
Robotti nopeuttaa energiavarastointiin sopivien materiaalien etsintää16.9.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
3D-tulostimesta muokattu robotti auttaa tutkijoita tuottamaan kokeellista dataa ja nopeuttaa uusien energiavarastointimateriaalien etsintää.
Kutsu: Miten Juhani Pallasmaa on vaikuttanut kansainväliseen arkkitehtuuriin? Huippuarkkitehdit kokoontuvat Pallasmaan 90-vuotisjuhlaseminaariin 25.9.4.9.2026 11:45:00 EEST | Kutsu
Miten Juhani Pallasmaan ajattelu arkkitehtuurista, aistimisesta ja ihmisen kokemuksesta elää tämän päivän arkkitehtuurissa? Pallasmaan 90-vuotisjuhlaseminaari tuo Aalto-yliopistoon joukon kansainvälisesti tunnettuja arkkitehteja ja Pallasmaan ajattelun jatkajia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

