Helsingin yliopiston sijoitustuotto oli 18,1 % vuonna 2024
Kumulatiivinen tuotto vuodesta 2019 alkaen on ollut 104,6 %.

Helsingin yliopiston arvopaperisijoitusten tuotto vuonna 2024 oli 18,1 %. Keskimääräinen vuosituotto on ollut 12,7 % vuoden 2019 alusta, jolloin nykyinen sijoitusstrategia otettiin käyttöön. Kumulatiivinen tuotto vuodesta 2019 alkaen on ollut 104,6 %.
Sijoitusten arvo vuoden 2024 lopussa oli 789 miljoonaa euroa. Noin 95 % sijoituksista oli merkittävän päivittäisen kaupankäynnin kohteina, ja siten muutettavissa käteiseksi nopeasti ja tunnettuihin hintoihin.
Yliopiston sijoitusstrategian kulmakiviä ovat sijoitusvarojen hajauttaminen tuhansien yritysten osakkeisiin ja yli tuhanteen joukkovelkakirjaan eri puolilla maailmaa, alhaisten kustannusten ylläpitäminen ja ilmastonmuutoksen hillitseminen. Sijoituskohteiden kokonaiskulusuhde (TER) oli alle 0,1 % vuodessa. Yliopiston omistamien yritysten hiilijalanjälki oli noin puolet niiden vertailuindeksistä.
– Helsingin yliopisto on harjoittanut sijoitustoimintaa jo yli 250 vuotta. Luotamme tieteelliseen näyttöön – myös sijoituksissa – ja pyrimme välttämään ohimeneviä muoti-ilmiöitä. Osuuksien omistaminen tuhansissa arvoa tuottavissa liiketoiminnoissa kautta maailman, yhdistettynä kohtuullisiin kustannuksiin, on ollut lähes lyömätön pitkän aikavälin strategia, toteaa sijoitusjohtaja Anders Ekholm.
– Sijoitusten merkittävä arvonkehitys yhdistettynä niiden erinomaiseen likviditeettiin varmistavat entistä paremmin, että yliopisto kykenee jakamaan tuottoa johdonmukaisesti ja sukupolvia tasapuolisesti kohtelevalla tavalla, tiivistää kvestori Marjo Berglund.
Vuoden 2024 lopun omistukset sisältävä kolmannen osapuolen sijoitussalkkuraportti on löydettävissä Helsinki.fi-sivuilla.
Yhteyshenkilöt
Anders Ekholm
sijoitusjohtaja
anders.g.ekholm@helsinki.fi
p. 050 526 4253
Marjo Berglund
kvestori
marjo.berglund@helsinki.fi
p. 0294 122 213
Helsingin yliopiston mediapalvelu
Puh:02941 22622mediapalvelu@helsinki.fiTietoja julkaisijasta
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Se sijoittuu kansainvälisissä yliopistovertailuissa maailman sadan parhaan yliopiston joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Helsingin yliopistolla kehitettiin tehokas tapa sitoa hiilidioksidia ilmakehästä29.12.2025 15:22:38 EET | Tiedote
Uudelleen käytettävä liuos perustuu superemäksen ja alkoholin yhdisteeseen. Yksi gramma uutta yhdistettä pystyy imemään 156 milligrammaa hiilidioksidia.
Ikääntyminen voi heikentää elintapoja erityisesti eläkkeellä29.12.2025 10:32:52 EET | Tiedote
Kun väestö ikääntyy ja terveydenhuollon kantokyky on koetuksella, tarvitaan uusia keinoja ikääntyvien elintapojen tukemiseksi. Tutkija painottaa ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä, jotka tukevat varsinkin matalammassa sosioekonomisessa asemassa olevien elintapoja.
Helsingin yliopiston hallituksen puheenjohtajaksi tekniikan tohtori Antti Vasara18.12.2025 13:59:14 EET | Tiedote
Helsingin yliopiston hallitus valitsi järjestäytymiskokouksessaan 18.12.2025 puheenjohtajakseen TkT Antti Vasaran. Hallituksen varapuheenjohtajaksi valittiin FT, dosentti Mari Pantsar.
Väitös: Julkisesti rahoitettu terveydenhuolto edistää yhdenvertaista hoitoon pääsyä18.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Kehittyneiden maiden terveydenhuoltojärjestelmien suorituskyky muodostuu terveydenhuollon rakenteiden ja laajempien yhteiskunnallisten olosuhteiden vuorovaikutuksesta, osoittaa tuore väitöstutkimus.
Kadotus vai toivo? Kolminaisuus pelastaa kaikki15.12.2025 11:25:44 EET | Tiedote
Eri uskonnoissa ja kristinuskon sisällä on hyvin monenlaisia käsityksiä ihmiskunnan lopullisesta kohtalosta. Tutkija, pastori Petri Tikan väitöstutkimus hakee vastausta kysymykseen kolminaisuusopista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme