Rakennusalan työttömyys jälleen selvässä nousussa
24.1.2025 07:50:00 EET | YTK | Tiedote
YTK Työttömyyskassan hakemusmäärissä on tapahtunut merkittävä muutos joulukuun 2024 ja tammikuun 2025 välillä. Ensihakemuksissa on nähtävissä lähes 40 prosentin kasvu. Rakennusalan työttömyys nousi jo joulukuussa.

YTK Työttömyyskassan kaikkien jäsenten työttömyysaste oli joulukuussa 6,6 %. Muutos marraskuusta (6,3 %) oli vähäinen.
“On tavallista, että marraskuun ja joulukuun työttömyysasteet vastaavat toisiaan. Joulukuusta tammikuuhun työttömyysaste sen sijaan tyypillisesti nousee voimakkaasti”, kertoo YTK Työttömyyskassan toimitusjohtaja Auli Hänninen.
Normaalin kausivaihtelun mukaisesti työttömyysaste onkin tammikuussa nousemassa joulukuuta korkeammalle. Tähän viittaavat selkeästi myös toteutuneet hakemusmäärät. Hakemusmäärissä muutos joulukuusta 2024 tammikuuhun 2025 on suuri: ensihakemuksissa nähdään jopa lähes 40 % nousu.
Rakennusalan tilanne ei ole parantunut
Rakennusalan työttömyys on jo nyt selvässä nousussa. Rakennusalalla työskentelevien jäsenten työttömyys oli joulukuussa 11,3 %. Nousua edelliskuusta tuli 1,2 prosenttiyksikköä.
”Rakennusalalla on voimakasta kausivaihtelua ja työttömyyden nousu talvella on tavanomaista. On kuitenkin huomioitava, että alan työttömyys on nyt korkeammalla kuin vuosi sitten, ja kahden vuoden takaiseen verrattuna työttömyys on lähes tuplaantunut. Rakentamisen ahdinko ei siis näytä helpottaneen”, Auli Hänninen sanoo.
Ahvenanmaa porskuttaa omissa lukemissaan
Sitkeä työttömyys ei ulotu Ahvenanmaalle. Maakunnassa YTK Työttömyyskassan jäsenten työttömyys laski joulukuussa edelleen ja on nyt vain 2,9 %.
Ero Manner-Suomeen on hyvin selvä. Perinteisesti matalan työttömyyden Pohjanmaa on nyt 4,4 %:n työttömyysasteella selvästi Ahvenanmaan yläpuolella.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilona KangasViestintäjohtaja
Puh:050 590 7853ilona.kangas@ytkkassa.fiLauri HannusViestintäpäällikkö
Puh:044 459 6001lauri.hannus@ytkkassa.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
YTK Työttömyyskassa on kaikkien alojen palkansaajien työttömyyskassa, joka vakuuttaa yli puoli miljoonaa palkansaajaa työttömyyden varalta. YTK on Suomen suurin työttömyyskassa. Tehtävämme on järjestää ansioturva jäsenillemme tehokkaasti, helposti ja inhimillisesti. Palvelemme valtakunnallisesti verkossa. Meillä työskentelee yli 200 ansioturvan ammattilaista. www.ytkkassa.fi
YTK Työttömyyskassan jäsenet voivat halutessaan liittyä myös YTK Työelämä ry:hyn. YTK Työelämä ry on Suomen suurimpia yhdistyksiä yli 250 000 jäsenellään. YTK Työelämä tarjoaa jäsenilleen muun muassa Lakikaverin työsuhteen pulmatilanteisiin, vakuutuksia työhön ja vapaa-aikaan sekä tukea työnhakuun ja työkaluja osaamisen kehittämiseen. https://www.ytkpalvelut.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta YTK
Suomalaisten arki kiristynyt – ruokaostoksista ja isoista hankinnoista tingitään7.4.2026 08:35:00 EEST | Tiedote
Noin puolet työikäisistä kokee kotitaloutensa taloudellisen tilanteensa heikentyneen viimeisen vuoden aikana. Lähes yhtä moni on siirtänyt suurempia hankintoja, ja reilu kolmannes on vähentänyt ruokakuluja. Eniten ovat tinkineet 25–34-vuotiaat.
Yhä useampi pudonnut ansiopäivärahalta päivien päättymisen vuoksi17.3.2026 08:25:00 EET | Tiedote
YTK antoi enimmäismaksuajan päättymisen vuoksi viime vuonna jo yli 10 000 päätöstä. Luku on huomattavasti aiempaa suurempi, ja sama kehitys on jatkunut myös kuluvana vuonna. Toisaalta lomautetut työllistyvät samaan tahtiin kuin ennenkin.
YTK panostanut soviteltujen hakemusten sujuvaan käsittelyyn10.2.2026 07:55:00 EET | Tiedote
YTK Työttömyyskassa käsitteli vuonna 2025 yli kolmanneksen kaikista ansiosidonnaisen työttömyyspäivärahan etuuspäätöksistä. YTK on jo pitkään panostanut erityisesti soviteltujen etuuksien käsittelyyn, joissa pitkät käsittelyajat voivat muodostaa hakijalle merkittävän taloudellisen riskin.
Lomautukset kasvaneet alkuvuonna27.1.2026 07:45:00 EET | Tiedote
YTK Työttömyyskassan alkuvuoden hakemusmäärät kertovat työmarkkinoiden kaksijakoisesta tilanteesta. Uudet työttömyysjaksot ovat pysyneet viime vuoden tasolla, mutta alkavien lomautusten määrä on kasvanut.
YTK pääyhteistyökumppanina Kesätyö.fi-palvelussa – "haluamme avata nuorille sujuvan polun työelämään"20.1.2026 07:45:00 EET | Tiedote
Kesätyö.fi-palvelu on avattu alkuvuoden kesätyöhakuja varten. Palvelussa on jo noin 10 000 kesätyöpaikkaa nuorten haettavissa. YTK on mukana palvelun pääyhteistyökumppanina. Yhteistyö tukee nuorten kiinnittymistä työelämään ja kassatietoisuuden lisäämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme