Isännöinnin eettinen neuvosto suosittelee ensimmäistä kertaa varoituksen antamista
Keskuskauppakamarin yhteydessä toimiva Isännöinnin eettinen neuvosto on antanut kaksi uutta lausuntoa. Neuvosto päätyi ensimmäistä kertaa suosittelemaan varoituksen antamista isännöintiyritykselle. Toisessa tapauksessa lausunto oli vapauttava.

”Selkeästi eniten lausuntopyynnöissä nousee esiin eettisten ohjeiden kohta 1. eli huolellinen ja asunto-osakeyhtiön edun mukainen toiminta. Tämä kohta oli esillä myös tuoreimmissa annetuissa lausunnoissa”, kertoo neuvoston pääsihteeri, Keskuskauppakamarin pääsihteeri Raisa Harju.
Toisessa tapauksessa oli kyse tietyn laskun maksamiseen liittyneistä menettelyistä. Osapuolet olivat sopineet keskenään, että kaikki muut kuin tavanomaiset laskut hyväksytettiin taloyhtiön hallituksen puheenjohtajalla. Ainakin yksi maksusuoritus oli kuitenkin tehty tästä sovitusta menettelystä poikkeavalla tavalla. Lisäksi osaan hallituksen puheenjohtajan lähettämistä viesteistä oli reagoitu viiveellä, joka oli johtanut muistutuslaskujen lähettämiseen. Menettelyjen seurauksena korjaushankkeeseen liittyvä erityinen transaktio oli tullut maksetuksi kolmeen kertaan.
”Tapaukseen sisältyi myös erityispiirteitä, kuten hallituksen puheenjohtajan vahva rooli korjaushankkeessa, eräässä järjestelmässä ollut käyttökatko sekä loma-aika. Neuvosto katsoi kuitenkin lausunnossaan, että isännöintiyrityksen tulee järjestää toimintansa siten, että palvelun tilaajan asiat tulevat hoidetuksi huolellisesti myös loma-aikana”, Harju kertoo.
Vaikka kyseinen menettely olikin liittynyt vain yhteen tapahtumakokonaisuuteen ja asiassa ei ollut ilmennyt mitään sellaista, jonka perusteella kyseinen menettely olisi ollut toistuvaa, laittoi neuvosto lausunnossaan painoarvoa sille, että kyseessä oli yksi isännöinnin tärkeimmistä perustehtävistä eli huolellinen varainhoito.
”Neuvosto totesi, että huolelliseen varainhoitoon liittyvään eettisten ohjeiden vastaisuuteen tulee aina suhtautua vakavasti, jolloin sitä on lähtökohtaisesti myös aina pidettävä lievää vakavampana. Neuvoston sääntöjen perusteella lievää vakavammasta eettisten ohjeiden vastaisuudesta tulee suositella varoitusta ja tähän neuvosto antamassaan lausunnossa myös päätyi”, Harju sanoo.
Isännöinnin eettinen neuvosto antoi myös yhden vapauttavan lausunnon. Tapauksessa oli osin kyse sellaisista asioista, jotka olivat ilmenneet yli 12 kuukautta ennen lausuntopyynnön tekemistä eikä niiden käsittelyyn ollut erityisen painavaa perustetta, jonka vuoksi neuvosto ei ottanut näitä käsittelyyn. Lisäksi osa asioista oli siinä määrin yksilöimättömiä, että neuvosto ei voinut ottaa niihin tai niiden ilmenemiseen kantaa. Käsitellyt asiat liittyivät reklamaation vastausaikaan ja -tapaan, isännöintiyrityksen vaihdostilanteeseen sekä isännöinnin eettisistä ohjeista kertomiseen.
”Vaikka lausunto oli vapauttava, niin siinä annettiin silti isännöintiyritykselle kehotus toimia aktiivisesti ja varmistua siitä, että asunto-osakeyhtiön hallitukset ovat isännöinnin eettisistä ohjeista tietoisia siinäkin tilanteessa, että isännöintisopimus on jo päättymässä. Lausunnossa korostettiin sitä, että isännöitsijän on isännöintisopimuksen irtisanomisesta huolimatta hoidettava sopimuksen mukaiset tehtävät sopimuskauden loppuun asti”, Harju kertoo.
Lausunnoista annetut lausuntotiivistelmät sekä lausuntojen pääkohdat löytyvät täältä: https://kauppakamari.fi/palvelut/isannoinnin-eettinen-neuvosto/annetut-lausunnot/
Isännöinnin eettiselle neuvostolle tehtiin vuonna 2024 yhteensä 20 lausuntopyyntöä.
Isännöinnin eettinen neuvosto on isännöintialan itsesääntelytoimielin, joka toimii Keskuskauppakamarin yhteydessä. Isännöinnin eettisen neuvoston tehtävänä on antaa lausuntoja siitä, onko tietty isännöintialan ammattimainen toimija menetellyt isännöinnin eettisten ohjeiden vastaisesti.
Lausuntopyyntöä ei voi tehdä yksittäinen osakas, vaan taloyhtiön tekemänä se vaatii aina hallituksen päätöksen. Myös eräät muut säännöissä määritellyt tahot voivat pyytää lausuntoa. Lausuntomaksu vuonna 2025 on 425 euroa.
Yhteyshenkilöt
Raisa HarjuPääsihteeri
Puh:050 554 2683raisa.harju@chamber.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Greenstep palkittiin vuoden kasvuyrityksenä – Keskuskauppakamarin uusi kasvupalkinto jaettiin Lahden Kasvu Summitissa12.11.2025 16:47:02 EET | Tiedote
Keskuskauppakamari on myöntänyt ensimmäistä kertaa jaettavan kasvupalkinnon konsulttitalo Greenstepille. Yritys on onnistunut viemään kansainvälistymisstrategiansa käytäntöön poikkeuksellisen kestävällä tavalla.
Keskuskauppakamari: Työvoiman hyväksikäyttö vääristää kilpailua – ulkomaalaisten työntekijöiden asemaa vahvistettava11.11.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamari tukee työntekijöiden hyväksikäytön kriminalisointia. Keväällä eduskuntaan saapuva lakiesitys on merkittävä askel kohti reilumpaa työelämää. Keskuskauppakamarin johtavan asiantuntijan Suvi Pulkkisen mukaan kriminalisointi on tärkeää sekä oikeusturvan että reilun kilpailun näkökulmasta.
Eurooppalainen yrityskysely: Yritysten suhdannenäkymät parantuneet – Suomi keskitasoa odotusten suhteen11.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Eurooppalaiset yritykset arvioivat suhdannetilanteen paranevan ensi vuonna, mutta odotukset ovat edelleen keskimääräisen tason alapuolella. Erityisesti yrityksiä huolettavat työvoimakustannukset sekä byrokratia. Tiedot käyvät ilmi Euroopan kauppakamarien kattojärjestön Eurochambresin syys–lokakuussa toteuttamasta laajasta kyselystä, johon osallistui yrityksiä 28 eri maasta. Suomalaiset yritykset uskovat suhdanteen kääntyvän paremmaksi ensi vuonna, mutta odotukset ovat jonkin verran maltillisempia kuin vuosi sitten vastaavaan aikaan.
Keskuskauppakamari: Lukuvuosimaksut tuovat selkeyttä ja oikeudenmukaisuutta koulutusjärjestelmään10.11.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää hallituksen esitystä lukuvuosimaksujen käyttöönotosta EU- ja ETA-maiden ulkopuolisille opiskelijoille ammatillisessa ja lukiokoulutuksessa perusteltuna ja tarpeellisena. Maksut selkeyttävät nykyjärjestelmää ja tekevät siitä oikeudenmukaisen. Toisaalta oppisopimuskoulutus on tärkeää pitää maksujen ulkopuolella.
Keskuskauppakamari: Tilastot näyttävät viennin piristyneen syksyllä7.11.2025 11:07:53 EET | Tiedote
Kauppakamareiden myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että vienti on piristynyt hieman syksyn aikana synkähkön kesän jälkeen. EU-ja ETA-maiden ulkopuolella suuntautuvaa tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin syyskuussa 2,5 prosenttia ja lokakuussa 1,4 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan tilastojen valossa näyttää siltä, että vienti alkaa elpyä Trumpin valtaantulon aiheuttamasta epätietoisuudesta ja hämmennyksestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme