Ulkoinen arviointi Hämeen ja Kaakkois-Suomen maaseudun kehittämissuunnnitelmista on käynnistynyt – ”Samalla kun arvioidaan mennyttä, voidaan saada eväitä tulevaisuuteen”
Hämeen ELY-keskus on käynnistänyt yhdessä Kaakkois-Suomen ELY-keskuksen kanssa alueellisten maaseudun kehittämissuunnitelmien toimeenpanon (2014–2022) loppuarvioinnin. Arvioinnissa tarkastellaan kehittämissuunnitelmien tavoitteita, tuloksia ja vaikutuksia sekä muodostetaan kehittämissuosituksia tuleville rahoituskausille.

Arvioinnin tavoitteena on tuottaa yleisarvio siitä, miten Hämeen ja Kaakkois-Suomen alueelliset maaseutusuunnitelmat ovat toteutuneet ELY-alueittain sekä maakunnittain. Hämeen ELY-keskuksen alue koostuu Kanta- ja Päijät-Hämeen maakunnista, Kaakkois-Suomen ELY-alueeseen kuuluvat Kymenlaakso ja Etelä-Karjala.
”Totta kai meillä rahoittajilla on näkemys ja yleiskuva siitä, miten suunnitelmat ovat toteutuneet ja tavoitteissa onnistuttu, mutta ulkopuolisen arvioinnin kautta saadaan puolueettoman ammattilaisen muodostama käsitys toiminnan vaikutuksista ja toimintatavoista. Myös läpinäkyvyyden ja luotettavuuden kannalta ulkopuolisen ammattilaisen suorittama objektiivinen arvio ja tuloksista viestiminen ovat tärkeitä asioita”, kertoo maaseutuyksikön kehittämispäällikkö Timo Kukkonen Hämeen ELY-keskuksesta.
Toteutuneen arviointia ja parannusehdotuksia tulevaisuuteen
Arvioinnissa tarkastellaan alueellisten maaseutusuunnitelmien tuloksia ja vaikuttavuutta suhteessa tavoitteisiin ja käytettävissä olleisiin resursseihin sekä huomioidaan alueiden erilaiset lähtökohdat. Tämän pohjalta muodostetaan kehittämissuositukset ohjelman vaikuttavuuden parantamiseksi seuraavilla rahoituskausilla.
"Ohjelmapohjaisessa kehittämistyössä on ensiarvoisen tärkeä pystyä seuraamaan kehittämistyön tuloksia, saada palautetta ja näiden avulla pystyä reagoimaan mahdollisimman hyvin ja tarkasti tuleviin haasteisiin. Samalla kun arvioidaan mennyttä, voidaan saada eväitä tulevaisuuteen ja parannusehdotuksia työhön Kanta- ja Päijät-Hämeen maaseudun kehittämiseksi entistäkin parempana paikkana asua, elää, yrittää ja kokea. Vaikuttavuus on paljolti kaiken A ja O rahoitusta kohdennettaessa, joten sitä on tärkeää mitata", Kukkonen sanoo.
Kattava arviointi toteutetaan alkuvuodesta
Arviointi kattaa Manner-Suomen maaseudun kehittämisohjelman 2014–2020 sekä siirtymäkauden 2021–2022 toimenpiteistä koulutuksen ja tiedonvälityksen, investoinnit fyysiseen omaisuuteen, tila- ja yritystoiminnan kehittämisen, peruspalvelut ja kylien kunnostuksen maaseutualueilla sekä yhteistyötoimenpiteen. Työssä arvioidaan sekä hanke- ja yritystukia että maatalouden rakennetukia, joita ovat maatalouden investointituet ja nuoren viljelijän aloitustuki.
Arviointi pohjautuu dokumentti- ja tilastoanalyysiin, asiantuntijahaastatteluihin, sähköiseen kyselyyn ja osallistaviin työpajoihin. Osana arviointia laaditaan tapaustutkimuksia. Arvioinnin toteuttaa Owal Group Oy. Arviointi toteutetaan tammi–kesäkuussa 2025.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sinikukka Pyykkönen
Manager, Owal Group Oy
sinikukka@owalgroup.com
puh. 040 846 0846
Timo Kukkonen
kehittämispäällikkö, Hämeen ELY-keskus, maaseutuyksikkö
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
puh. 0295 025 065
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus
Terrin silta Lopella uusitaan, liikenne kiertotielle tiistaina 23.9. klo 17.0015.9.2025 16:12:00 EEST | Tiedote
Rautakoskentie (tie 2832) Lopella katkaistaan liikenteeltä Terrin sillan uusimisen ajaksi. Työn ajaksi liikenne ohjataan kiertotielle.
Lahteen suunnitteilla puu- ja muotoilualan teknologiakeskus – Kanadan mallista vauhtia pk-yritysten kasvuun15.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Häme on ilmaissut kiinnostuksensa puu- ja muotoilualan keskukseen, jolla olisi edellytykset sijoittua LAB-ammattikorkeakoulun, Muotoiluinstituutin ja LUT-yliopiston yhteyteen Lahden Mukkulaan. Mahdollisen teknologiakeskuksen tarpeita ja mahdollisuuksia kartoitetaan tiistaina 23.9. klo 14–17.30 Sibeliustalossa järjestettävässä Metsän Kaiku -tilaisuudessa.
Hämeenlinnan tunneli suljetaan liikenteeltä kahdeksi yöksi 15.–17.9. ajosuunta kerrallaan8.9.2025 16:18:00 EEST | Tiedote
Valtatie 3:lla sijaitseva Hämeenlinnan tunneli suljetaan kahdeksi yöksi 15.–17.9. kello 22–05 väliseksi ajaksi pesua ja huoltotöitä varten.
Hämeen leväseurantapaikoilla levähavaintoja viime viikkoa enemmän4.9.2025 13:07:11 EEST | Tiedote
Heikkotuulinen sää on nostanut pintaan vanhenevaa sinilevää useilla seurantapaikoilla.
Valtatien 12 Joutjärvi–Uusikylä välin tiesuunnitelmaluonnokset esillä yleisötilaisuudessa 18.9.20251.9.2025 11:33:00 EEST | Tiedote
Uudenmaan ELY-keskus ja Lahden kaupunki laativat tiesuunnitelmaa valtatien 12 parantamiseksi. Noin 17 kilometrin mittainen suunnittelualue alkaa Lahden Joutjärven eritasoliittymän itäpuolelta ja päättyy Orimattilan Uudenkylän eritasoliittymään. Valtatie 12 on tärkeä itä–länsisuuntainen yhteys ja merkittävä reitti elinkeinoelämän kuljetuksille. Nykyinen vilkasliikenteinen tie on koettu turvattomaksi, ja osa liikenteestä on siirtynyt rinnakkaistielle (mt 312).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme