SDP:n Johan Kvarnström: Ilmastokriisi vaatii ripeitä ja reiluja toimia
22.1.2025 12:00:12 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Ilmastopolitiikkaa ei vain laiminlyödä, vaan askeleita väärään suuntaan otetaan täysin tietoisesti, vaikka tosiasiat osoittavat, että meidän pitäisi tehdä paljon enemmän mahdollisimman pian, sanoo kansanedustaja Johan Kvarnström (sd).
Hänen mukaansa Trumpin Yhdysvaltojen eroaminen Pariisin ilmastosopimuksesta on huono esimerkki, jota EU:n ei pidä seurata. Sen sijaan unionin on näytettävä, että vihreä siirtymä voidaan toteuttaa oikeudenmukaisesti ja osallistavasti, mikä on järkevää sekä taloudellisesti että eettisesti.

Ilmastorintamalta tulee jatkuvasti negatiivisia uutisia. Huippukokouksissa ei saavuteta toivottuja tuloksia. Tulvat tappavat, kuivuus ja tulipalot samoin. Trumpin politiikka vaikeuttaa tilannetta sekä konkreettisesti että poliittisen kulttuurin kannalta. Tässä tilanteessa EU:n pitäisi kantaa vastuunsa.
– Viime vuodesta tuli mittaushistorian kuumin ja sään ääri-ilmiöt koettelevat kaikkia maanosia, mutta EU-parlamentin suurin maltillinen oikeistoryhmä EPP ehdottaa, että EU luopuisi uusiutuvan energian osuuden kasvattamisen tavoitteista. Suomessa hallitus puolestaan suunnittelee median tietojen mukaan heikentävänsä Ilmastopaneelia yhdistämällä sen muihin paneeleihin, joilla on erilaiset painopisteet ja intressit. Tämä tapahtuu sen jälkeen, kun hallitus on jo tietoisesti tehnyt päätöksiä, jotka lisäävät päästöjä, Kvarnström sanoo.
Hänen mukaansa pienenkin maan teoilla voi olla suuri merkitys.
– Maailmassa ei tällä hetkellä ole yhtään hiilineutraalia hyvinvointivaltiota. Tällaisen pelkkä symbolinen arvo olisi jo valtava. Lisäksi emme voi uskottavasti ajaa vihreää siirtymää koko EU:ssa, ellemme itse ole uskottavia tässä asiassa. Juuri nyt meidän on vahvistettava hiilinieluja, suojeltava enemmän metsiä ja huolehdittava paremmin siitä, että koko talous- ja yhteiskuntajärjestelmämme edistää kestävää elämäntapaa kertakäyttökulttuurin sijaan. On tosiasia, että kaikista tarvittavista investoinneista huolimatta muutos on halvempaa kuin ilmastonmuutokseen reagoiminen ja siihen sopeutuminen jälkikäteen, Kvarnström sanoo.
Hän katsoo, että monet ihmiset ovat kokeneet välttämättömän siirtymän pikemminkin uhkana ja loukkauksena kuin asiana, joka koskee kaikkia ja josta kaikki voivat hyötyä.
– Meidän on tehtävä työtä yli puolue- ja valtiorajojen, jotta oikeudenmukaisesta vihreästä siirtymästä tulee yhteinen ja osallistava projekti, johon kaikki ihmiset tuntevat kuuluvansa. Me kaikki, koko ihmiskunta, häviämme, jos annamme ilmaston lämpenemisen jatkua nykyiseen tapaan. Se olisi kohtalokas virhe ja perustuisi lyhytnäköiseen ajatteluun, Kvarnström sanoo.
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila jätti lakialoitteen: Rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa tuomion koventamisperusteeksi17.6.2026 18:34:16 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa ehdotetaan muutosta rikoslakiin siten, että rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa säädettäisiin rangaistusta koventavaksi perusteeksi. Ehdotuksen tavoitteena on vahvistaa lasten suojaa väkivallalta sekä tunnistaa nykyistä selkeämmin se, että lapsi voi kärsiä vakavaa haittaa myös silloin, kun hän ei ole rikoksen suora kohde, vaan altistuu väkivallalle todistajana.
SDP:n Saku Nikkanen: Kansalaisjärjestöiltä leikkaaminen osuu väistämättä kohtaavaan työhön17.6.2026 17:15:30 EEST | Tiedote
– Jätin kirjallisen kysymyksen Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskuksen STEA:n päättämistä uusista avustuskriteereistä. Ministeri Rydmanin mukaan sosiaali- ja terveysjärjestöihin kohdistuvat avustusleikkaukset eivät kohdistu asiakkaita kohtaavaan työhön. Näin asia ei kansalaisjärjestöjen mukaan ole. Sotejärjestöjen avustuksia leikataan puoleen näiden uudistusten kanssa samanaikaisesti. Näin suuria muutoksia avustukseen ei voida tehdä ilman, että se vaikuttaa myös kohtaavaan työhön. Vaikuttaa siltä, että STEAn avustuspolitiikan muutoksilla halutaan vaientaa kansalaisjärjestöjen vaikuttamistyötä sosiaali- ja terveyspolitiikassa. Kansalaisten äänen on kuuluttava keskusjärjestöjen vaikuttamis- ja neuvontatyön kautta jatkossakin, vaatii kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu17.6.2026 15:04:58 EEST | Tiedote
-Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu. Viimeisin näyttö tästä saatiin, kun työministeri Marttinen (kok.) siunasi yritysvastuun neuvottelukunnan päätöksen, jolla aggressiivista verosuunnittelua markkinoineen konsulttiyhtiö KPMG:n toiminta painettiin villaisella, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
Ulkoasiainvaliokunnan sd-edustajat: EU:n on vahvistettava ulko- ja turvallisuuspolitiikkaansa siirtymällä määräenemmistöpäätöksentekoon17.6.2026 14:38:24 EEST | Tiedote
Eduskunnassa on tänään käyty palautekeskustelu valtioneuvoston ajankohtaisselonteosta ulko- ja turvallisuuspoliittisen toimintaympäristön muutoksesta. Se täydentää aiempaa selontekoa vuodelta 2024 ottaen huomioon muutokset maailmanpoliittisessa tilanteessa.
SDP:n Filatov: Järjestöjen tukien leikkaukset vaientavat kansalaisyhteiskuntaa17.6.2026 10:22:26 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen rahoituksen leikkaukset ja avustuskriteerien kiristäminen ovat paljon enemmän kuin säästötoimia, muistuttaa SDP:n kansanedustaja Tarja Filatov.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme