Aviador Kustannus

Shakkitehtäväkirjasta kolmas painos

28.1.2025 09:00:00 EET | Aviador Kustannus | Tiedote

Jaa

Aviador Kustannuksen kautta aikojen ensimmäinen julkaisu, alun perin vuonna 2012 ilmestynyt Kari Valtosen ja Ismo Tompurin shakkitehtäväkirja Hiljaisia siirtoja on taas saatavilla kolmannen painoksen myötä.

Ismo Tompuri (s. 1948) voitti shakin nuorten Suomen mestaruuden 18-vuotiaana. Nousujohteinen, MM-kisakokemuksenkin sisältänyt peliura päättyi jo 19-vuotiaana. Tämän jälkeen Tompuri on keskittynyt shakkitehtäviin ja luonut niiden laatijana merkittävän uran. Suomen Tehtäväniekat, jonka puheenjohtajana toimii shakkitehtävien ratkaisemisen maailmanmestari Jorma Paavilainen, palkitsi vuonna 2013 Ismo Tompurin elämäntyön ja tämän kirjan.

Kari Valtonen (s. 1954) on suomalaisen tehtäväshakin johtavia tuntijoita. Hän on oman, 1970-luvulla alkaneen tehtävälaadintatyönsä lisäksi kirjoittanut aiheesta lukuisiin shakkilehtiin. Viime vuosina hän on tutkinut shakintaiteena pidetyn tehtäväshakin yli tuhatvuotista historiaa. Hiljaisia siirtoja -kirja on Valtosen ja Tompurin pitkäaikaisen yhteistyön tulos.

VALTONEN, KARI : Hiljaisia siirtoja – Ismo Tompurin valitut shakkitehtävät
69 sivua
Nidottu, pehmeäkantinen
ISBN 9789527063019
Ilmestymisaika: Tammikuu 2025 (3. painos)

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Tietoa julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Runokokoelma Auringonselkä muuttaa sanoiksi asioita, joihin sanat eivät meinaa riittää25.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote

Saaga Suonvierin runokokoelma Auringonselkä on julkaistu Aviador Kustannuksen kustantamana. Auringonselkä on runoteos menettämisen eri tavoista ja vaiheista, haurastuvasta muistista ja isovanhemmista. Teos kertoo siitä alueesta, jossa ei ole varma voiko vielä sanoa tuntevansa toisen: Lapsuuden kesistä, hyönteisistä, viimeisinä seisovista puista. Orvosta karitsasta, siskosta ja muistoista, jotka muuttuvat jokaisesta kosketuksesta. Tekohampaat mukissa tiskialtaan reunalla kuin näkisi jotain mitä ei pitäisi, sisäelimen miten kaikki talviyössä niin hiljaa vaellan mökin huoneissa, etsin peiton kahinaa, unen asentoa metsässä pöllö näkee lumenalaisen saaliin lentää kuin hiljaisuus voiko ajatella hellä hyräily, radiokanavan hakeminen hellalla kiehuva teevesi, nämä huoneet joissa sukupolvet kulkevat toistensa halki voiko ajatella saapuvan pehmein askelin ilman hampaita Saaga Suonvieri on lauluntekijä ja runoilija, jonka juuret ovat Torniossa ja Savossa. Hän julkaisee musiikkia ja keikkailee art

Hannu Mäkelän omaelämäkertateoksessa huonot uutiset ja kauniit toiveet kulkevat käsi kädessä12.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Hannu Mäkelän muistelmateos Matkalla yhä on julkaistu Aviadorin kustantamana. Elämä on matka, jolla sattuu ja tapahtuu paljon sellaistakin, jota ei osaa mitenkään odottaa. Hannu Mäkelän uusin kirja on tosikertomus siitä, kuinka äkkiä aivan kaikki muuttui, kun sairaus yllätti hänet heinäkuun lopulla 2024. Koko syksy meni ja katosi, yksi leikkaus johti toiseen, toinen kolmanteen ja sairaalat alkoivat olla tuttuja paikkoja, Suomen suurimpia tuotantolaitoksia, siltä tuntui usein. Sana 'syöpä' tuli tutuksi sekin, kuten myös sana 'maligni'. Mutta tällä matkalla oli myös onnea, sitäkin voi olla joskus. Ja niin matka jatkuu yhä, jatkuvan tarkkailun alaisena, jatkuu jonnekin tässä alati armottomassa maailmassa, jonka kehitystä kukaan meistä ei tiedä. Voimme elää pelokkaasti aavistellen, mutta kyllä myös toivoen ja uneksien: "Mietin tulevaisuutta, kuolemaa. Toki kuolisin. Miksi en sitten enää pelännyt sitä? Ehkä siksi, että olin jo tajunnut, ettei siinä ollut mitään pelättävää. Ei enää tässä iäs

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye