Burson Finland Oy

Sunborn Internationalin hanke Vancouverissa etenee – vähähiilinen kelluva hotelli ja matkailukohde suunnitteilla

22.1.2025 16:40:31 EET | Burson Finland Oy | Tiedote

Jaa

Sunborn International Holding Oy (SBIH), kansainvälinen kelluvien hotellien ja muiden vesirakenteiden kehittäjä, omistaja ja operaattori, suunnittelee uuden 250 huoneen kelluvan hotellin rakentamista Vancouverin ranta-alueelle. Hanke toteutetaan yhteistyössä Vancouver Harbour Flight Centren (VHFC) kanssa ja tavoitteena on luoda maailmanluokan vähähiilinen veden päälle rakennettava hotelli ja matkailukohde.

Uuden hotellin suunnittelussa korostuvat ympäristöystävällisyys ja kestävä kehitys. Hotelli kytketään Vancouverin kongressikeskuksen olemassa olevaan infrastruktuuriin ja se toimii kuin perinteinen maalla sijaitseva rakennus, ilman vesistöön kohdistuvia päästöjä. Hotellin energiantuotannossa ei käytetä fossiilisia polttoaineita, mikä tarkoittaa, ettei siitä synny moottori- tai generaattoripäästöjä.

"Olemme innoissamme mahdollisuudesta tuoda Vancouveriin uuden sukupolven vähähiilinen kelluva hotelli", sanoo Sunborn Internationalin toimitusjohtaja Hans Niemi. "Hotelli suunnitellaan sulautumaan saumattomasti ympäristöönsä ja tarjoamaan ainutlaatuisen kokemuksen veden päällä."

Vancouver osana kansainvälistä laajentumista

Hanke on toinen osa Sunbornin Evolution-alussarjaa, jonka ensimmäinen laivahotelli on suunnitteilla Lontooseen. Vancouverin hanke merkitsee merkittävää askelta yhtiön kansainvälisessä kasvustrategiassa ja sen ensimmäistä siirtymää Pohjois-Amerikan kiinteistömarkkinoille. Lisäksi se toimii katalysaattorina SBIH:n tuleville kehityshankkeille Yhdysvalloissa ja eri puolilla maailmaa.

Sunbornin tavoitteena on kehittää maailmanluokan hotelleja, jotka yhdistävät kestävän kehityksen ja korkealaatuiset matkailukokemukset. Vancouverin projekti luo vankan pohjan seuraaville hankkeille, joita suunnitellaan strategisesti eri puolille maailmaa.

Hankkeen eteneminen edellyttää Vancouverin kaupunginhallituksen hyväksyntää kaavamuutokselle. Hotellin arvioidaan avautuvan vuonna 2027.

Sunborn International ilmoitti joulukuussa 2024 suunnittelevansa yhdistymistä Rush Factory Oyj:n kanssa osakevaihdon kautta ja listautumista Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle. Yhtiö omistaa tällä hetkellä kaksi kansainvälistä kelluvaa hotellia, jotka sijaitsevat Lontoossa ja Gibraltarilla. Lisäksi yhtiöllä on useita uusia hotellihankkeita strategisesti houkuttelevilla sijainneilla eri puolilla maailmaa. SBIH:n skaalautuva konsepti tukee yhtiön tavoitetta merkittävästä kasvusta vuoteen 2028 mennessä.

Hankeelle laaja tuki Vancouverissa

Royce Chwin
President & CEO, Destination Vancouver
"Suunniteltu hotelli on uusi ja ainutlaatuinen vetonaula, joka täydentää alueemme nykyisiä palveluja ja tuo mukanaan 250 uutta hotellihuonetta. Näkemyksemme mukaan yksilöllinen kelluvan hotellin kehityshanke rikastuttaa ranta-alueemme tarjontaa. Odotamme innolla yhteistyötä Sunbornin ja heidän kumppaneidensa kanssa tämän uuden kohteen ja hotellin markkinoinnissa kansainvälisille vierailijoillemme."

Ken Cretney
President & CEO, PavCo (Vancouverin kongressikeskus)
"Vancouverissa on merkittävä hotellihuoneiden puute, ja olemme innoissamme nähdessämme ehdotuksen ainutlaatuisen hotellin rakentamisesta ranta-alueelle. Uusi hotelli vahvistaa matkailukohteen vetovoimaa ja tuo mukanaan paitsi taloudellisia hyötyjä, myös yhteisöllistä lisäarvoa. Hanke sopii erinomaisesti yhteen sitoutumisemme kanssa ympäristön kestävään kehitykseen, ja uusi vähähiilinen hotelli täydentää Vancouverin kongressikeskuksen West-rakennuksessa jo olemassa olevaa kestävän kehityksen ohjelmaa."

Andrew Voysey
Executive Vice President, Ledcor Properties
"Kun otetaan huomioon, että käytännössä koko Coal Harbourin kaava-alue on jo rakennettu, tämä hanke on innovatiivinen ja erittäin järkevä ratkaisu. Uusi hotelli tukee matkailun ja kongressitoiminnan kasvua, samalla kun se sulautuu saumattomasti ja täydentää alueen nykyistä käyttöä."

Lisätietoja:
SBIH media desk
Burson Helsinki
Puhelin: 050 560 8396 (arkisin klo 9-16)
S-posti: media@sunborn.com

Sunborn International Holding Oy
Sunborn International Holding Oy (SBIH) on kansainvälisesti toimiva, korkeatasoisten jahtihotellien ja muiden kelluvien rakenteiden innovatiivinen kehittäjä, omistaja ja operaattori. Jahtihotelleilla ja kelluvilla rakenteilla voidaan hyödyntää vesialueita kaupunkisatamissa ja arvostetuilla ranta-alueilla. SBIH omistaa tällä hetkellä kaksi jahtihotellia, joista toinen sijaitsee sijaitsee Lontoossa ja toinen Gibraltarilla. Jahtihotelleissa yhdistyy eksklusiivinen majoitus, ravintolapalvelut sekä konferenssi- ja tapahtumatilat. SBIH on alansa pioneeri ja sillä on pitkä kokemus laivanrakennuksesta ja -suunnittelusta sekä eri maiden ranta-alueiden ja satamien kehittämisestä ja lupaprosesseista. SBIH:n palveluksessa on noin 250 henkilöä ja se on osa perheomisteista Sunborn-konsernia. Lisätietoja: www.sbih.group

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

SBIH media desk
Burson Helsinki
Puhelin: 050 560 8396 (arkisin klo 9-16)
S-posti: media@sunborn.com

Liitteet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Burson Finland Oy

HONOR 600 -sarja on rakennettu kestämään: älykäs ja vastuullinen valinta vuodelle 202610.6.2026 15:15:59 EEST | Tiedote

Elektroniikkajätteen määrä kasvaa ja elinkustannukset nousevat, minkä vuoksi kuluttajat etsivät yhä kestävämpiä laitteita. Älypuhelimen akku heikkenee, laite vaurioituu tai sen ohjelmistotuki päättyy usein jo kahden vuoden jälkeen. Tämä pakottaa käyttäjät kalliisiin ja ympäristöä kuormittaviin päivityksiin. HONOR 600 -sarja määrittelee älypuhelimen käyttöiän uudelleen. Siinä on erittäin kestävä runko, viideksi vuodeksi suunniteltu akku ja Euroopassa kuuden vuoden ohjelmistopäivitykset. HONOR 600 -sarja asettaa kestävyydelle uuden mittapuun ja antaa kuluttajille mahdollisuuden pienentää hiilijalanjälkeään ja säästää rahaa ilman, että he joutuvat tinkimään premium-luokan käyttökokemuksesta. Kestävä rakenne ja huippuluokan materiaalit Älypuhelimen on kestettävä arjen haasteita vuosia. HONOR 600 -sarjassa on hylätty hauraat perinteiset materiaalit ja ne on korvattu edistyneellä teknologialla. Takapaneeli on valmistettu innovatiivisesta ja erittäin kestävästä komposiittikuidusta. Materiaali

HONOR murtaa ekosysteemien muurit: HONOR Connect tuo saumattoman Mac- ja iOS-integraation8.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Puhelinmerkin vaihtaminen on perinteisesti tarkoittanut sitoutumista yhteen suljettuun ekosysteemiin ja usein myös muiden laitteiden kallista uusimista tai tuskattuttavaa tilannetta hanakasti toimivan laitteiden välisen tiedonsiirron kanssa. HONOR on kuitenkin murtamassa näitä muureja tekemällä eri käyttöjärjestelmien yhteiskäytöstä saumatonta. Tämä avoin ja käyttäjälähtöinen lähestymistapa on siivittänyt brändin vahvaan kasvuun: HONORin maailmanlaajuinen kasvu oli 25 prosenttia vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä ja yhtiö on jo Lähi-idän toiseksi suurin toimija. Menestyksen salaisuus ei piile ainoastaan luotettavan HONOR 600 -sarjan kaltaisissa innovatiivisissa laitteissa, vaan myös ennennäkemättömässä avoimuudessa kilpailevia ympäristöjä kohtaan. HONOR Connect- ja OneTap-sovellusten ansiosta Applen tai Windowsin laitteiden käyttäjät voivat integroida ne saumattomasti HONOR-tuotteisiin ja hyödyntää esimerkiksi MagicPad4-tablettia Mac-tietokoneiden laajennettuna näyttönä. Johtavan

Yksi lataus, loputtomasti tarinoita: HONOR 600 -sarjan akku on suunniteltu kestämään luovan tekijän päiviä5.6.2026 08:14:38 EEST | Tiedote

Auringonnousun ensimmäisestä kuvasta yön pimeydessä tehtyyn viimeiseen lataukseen – nykypäivän sisällöntuottajat elävät päivänsä älypuhelimen linssin läpi. HONOR on suunnitellut HONOR 600 -sarjan akkukokemuksen erityisesti heille, jotka kuvaavat, editoivat ja jakavat sisältöä aamusta iltaan. Suuren kapasiteetin akun, edistyneen virranhallinnan ja jopa 1 600 lataussyklin käyttöiän ansiosta, mikä vastaa noin viiden vuoden tyypillistä käyttöä, HONOR 600 -sarja antaa sisällöntuottajille vapauden kuvata ja jakaa enemmän ilman huolta virran loppumisesta. ”Akkuteknologiassa ei ole enää kyse vain isommista numeroista teknisissä tiedoissa”, sanoo Dr. Allen Lu, HONORin akkututkimuksen ja -kehityksen johtava insinööri. ”HONOR 600 -sarjaa varten lähdimme liikkeelle luovan päivän todellisuudesta, johon kuuluu tunteja videokuvausta, editointia liikkeellä ja jatkuvaa jakamista. Suunnittelimme akun ja virranhallintajärjestelmän tukemaan tätä intensiivistä käyttöä useiden vuosien ajan. Tavoitteemme on

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye