Taru Sormusten herrasta -suurtuotannon näki 63 000 katsojaa
23.1.2025 10:03:54 EET | Tampere-talo Oy | Tiedote
Tampereen Teatterin ja Tampere-talon ensimmäinen yhteistuotanto, suurteos Taru Sormusten herrasta oli valtava katsojamenestys. J. R. R. Tolkienin fantasiaklassikon uuden sovituksen näki esityksissä ja ennakkonäytöksissä yhteensä 63 000 katsojaa.

Tamperelaisten taidelaitosten historiallisessa yhteistyössä olivat mukana myös Tampere Filharmonia, Sorin Sirkus ja Teatteri Neo. Suurponnistus työllisti yli 250 ihmistä, ja sen tarunhohtoista maailmaa valmisteltiin vuosia. Tuomas Kantelinen sävelsi teokseen uuden musiikin.
"Taru Sormusten herrasta tämän kaltaisena, kokonaisvaltaisena ja runsaana esteettisenä kokemuksena ei olisi ollut mahdollista ilman näin mittavaa eri tahojen yhteistyötä. On aivan käsittämättömän upeaa, että yleisö löysi teoksen ja myös sieltä saamamme palaute on ollut niin kiittävää ja ylitsevuotavaa. Teos oli itselleni prosessina kuin joululahja: koko työryhmä oli mahtava ja tunnelma ja tekemisen taso oli ylittämätöntä. Kerrassaan ainutlaatuinen tuotanto”, sanoo esityksen ohjaaja ja Tampereen Teatterin teatterinjohtaja Mikko Kanninen.
”Teos on poikkeuksellinen saavutus suomalaisessa kulttuurielämässä ja Pirkanmaalla. Monipuolisen konserttitoiminnan ja Tampere Filharmonian koti Tampere-talo valjastettiin ensimmäistä kertaa tuotantohistoriassaan 38 esityksen näyttämöksi. Taru Sormusten herrasta yhdisti ainutlaatuisella tavalla teatteri- ja sirkustaiteen sekä sinfoniaorkesterin soinnin luoden saumattoman kokonaisuuden yhdessä Suomen vaikuttavimmista ja suurimmista esitystiloista. Olemme valtavan ylpeitä siitä, että olemme saaneet olla mukana tässä esittävän taiteen suurhankkeessa”, kertoo Suvi Leinonen, Tampere-talon taiteellinen johtaja.
Taru Sormusten herrasta -suurtuotanto sai ensi-iltansa 23.8.2024 Tampere-talon Isossa salissa. Sitä esitettiin kahdella kaudella elo-syyskuussa sekä joulu-tammikuussa. Viimeinen esitys oli 11.1.2025.
Lisätiedot
Suvi Leinonen
Taiteellinen johtaja
Tampere-talo
Puh. 050 401 8202
suvi.leinonen@tampere-talo.fi
Mikko Kanninen
Teatterinjohtaja
Tampereen Teatteri
Puh. 050 532 6500
mikko.kanninen@tampereenteatteri.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampere-talo-konserni on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin tapahtumayhtiö. Tampere-talo Oy jakaantui 1.1.2024 kahdeksi yhtiöksi. Uudessa yhtiömallissa emoyhtiönä toimii kulttuurin ja taiteen edistämiseen keskittyvät Tampere-talo Oy ja tytäryhtiönä kaupalliseen toimintaan keskittyvät Talo Events Oy.
Toimimme Tampere-talossa ja Tuulensuun Palatsissa sekä tuotamme tapahtumia ja konsertteja myös näiden tilojen ulkopuolella ympäri Suomea.
Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.
Vuonna 2023 Tampere-talon liikevaihto oli 18,1 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme yli 517 500 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa tapahtumatuloa.
Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Tampere-talo-konsernin toimitusjohtaja on Paulina Ahokas ja hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.
Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy
Mediakutsu: Game On -videopelinäyttely avautuu Tampere-talossa18.6.2026 07:15:00 EEST | Kutsu
Tänä kesänä Tampere-talon kävijät voivat uppoutua videopelien maailmaan toiminnallisessa Game On -kesänäyttelyssä. Näyttely on avoinna Tampere-talossa vain rajoitetun ajan 27.6.–9.8.2026. Kutsumme median edustajia tutustumaan näyttelyyn ennakkoon perjantaina 26. kesäkuuta klo 12.
Kjell Westö, Rosa Liksom, Tommi Kinnunen, Juhani Karila, Riikka Pulkkinen, Sirpa Kähkönen ja Jarkko Martikainen marraskuussa Tampereen Kirjafestareille – luvassa jälleen kolme suurta kulttuuritapahtumaa samalla lipulla17.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
28.–29. marraskuuta järjestettävän Tampereen Kirjafestarit 2026 -tapahtuman ohjelma on pääpiirteissään valmis. Kirjallinen ohjelma sisältää tuttuun tapaan kaikkien kirjallisuusgenrejen kirjailijahaastatteluja, paneeleja, asiantuntijapuheenvuoroja ja kirjallisuuspalkintojen, kuten Aamulehden Tulenkantaja-palkinnon jakotilaisuuksia. Kotimainen kirjasyksy 2026 tulee olemaan kaunokirjallisuuden juhlaa, sillä esimerkiksi suosikkikirjailijat Kjell Westö, Rosa Liksom, Tommi Kinnunen, Riikka Pulkkinen, Juhani Karila, Sirpa Kähkönen, Johanna Annola, Katja Kettu ja Olli Jalonen julkaisevat tänä vuonna uudet, odotetut teoksensa. Heidät tavataan myös marraskuun lopulla Tampereella.
Puistokonsertissa soivat oopperakirjallisuuden helmet – Tampere Filharmonian johdossa Matthew Halls ja solistina Tuomas Katajala5.6.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Tampere Filharmonia ja Tampere-talo järjestävät yhteistyössä Tampereen Energian kanssa perinteisen Puistokonsertin Tampereen Sorsapuistossa lauantaina 8. elokuuta 2026. Tampere Filharmoniaa johtaa orkesterin ylikapellimestari Matthew Halls, ja solistina laulaa tenori Tuomas Katajala. Puistokonsertti alkaa klo 18, ja DJ Juissi virittää puistotunnelman jo klo 15 alkaen. Tapahtumaan on vapaa pääsy.
Muumijuhlaa vietetään toista kertaa Tampere-talossa – mukana lukuhetkiä, musiikkia, animaatioita ja herkuttelua3.6.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Tampere-talo juhlistaa muumeja Tove Janssonin syntymäpäiväviikonloppuna lauantaina 8. elokuuta 2026. Maksuton koko perheen Muumi – Suuri juhlapäivä -tapahtuma tarjoaa muumien ystäville ohjelmaa hahmotapaamisista työpajoihin ja tanssiaisista animaatiomaratoniin. Viime vuonna ensimmäistä kertaa järjestetty tapahtuma keräsi Tampere-taloon noin 8 000 kävijää.
Hector, KAJ, Anssi Kela, Zucchero ja monet muut – Tampere-talon syksyssä kotimaisia suosikkeja ja kansainvälisiä tähtivierailuja20.5.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Tampere-talo on julkaissut uutta ohjelmistoa syksylle. Lavoilla nähdään monipuolinen kattaus kansainvälisiä tähtivierailuja, kotimaisia suosikkiartisteja ja koko perheen elämyksiä. Syksyn kohokohtiin kuuluvat Hectorin 60-vuotisjuhlakonsertti, Anssi Kelan esikoisalbumin 25-vuotiskeikka, italialaisen bluesrokkari Zuccheron konsertti sekä KAJ:n ensiesiintyminen Tampere-talossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme