SDP:n Timo Suhonen: Saatavuusharkinnan poistaminen vaarantaa työmarkkinat
23.1.2025 12:35:36 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen kritisoi Vasemmistoliiton puheenjohtaja Koskelan ehdotusta luopua saatavuusharkinnasta tietyin ehdoin. Suhonen korostaa, että saatavuusharkinta on olennainen osa Suomen työmarkkinoiden toimivuutta ja sen poistaminen voisi johtaa vakaviin seurauksiin. Hän painottaa, että saatavuusharkinnan avulla varmistetaan, että työvoimapula-aloille saadaan tarvittavaa työvoimaa ilman, että kotimaiset työntekijät jäävät työttömiksi.

- Ehdotus on lyhytnäköinen ja vaarantaa suomalaisen työvoiman aseman. Saatavuusharkinnan poistaminen voisi johtaa työehtojen heikentymiseen ja palkkojen polkemiseen, mikä ei ole kenenkään etu, painottaa Suhonen.
Naapurimaassamme Ruotsissa saatavuusharkinnasta luopuminen on tuonut mukanaan vakavia lieveilmiöitä. Harmaa talous, työlupien kaupittelu ja muu rikollisuus on lisääntynyt. Ulkomailta on rekrytoitu maahan paljon työntekijöitä aloille, joilla on muutoinkin ollut työvoiman ylitarjontaa.
- On selvää, että tarvitsemme työperäistä maahanmuuttoa. Työllisyyden vahvistamiseksi on tehtävä useita eri toimia ja ulkomainen työvoima on niistä yksi. Maahanmuuton tulee kuitenkin olla hallittua, jotta vältämme naapurimaan kokemukset, Suhonen painottaa.
Suhonen kehottaa Vasemmistoliittoa harkitsemaan uudelleen ehdotustaan ja ottamaan huomioon saatavuusharkinnan merkityksen Suomen työmarkkinoiden tasapainon säilyttämisessä. Suhonen korostaa, että työmarkkinoiden toimivuus ja kotimaisen työvoiman asema on turvattava, jotta Suomi voi jatkossakin tarjota hyviä työpaikkoja ja oikeudenmukaiset työehdot kaikille työntekijöille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo SuhonenKansanedustaja
Puh:040 356 6869timo.suhonen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Filatov: Pitkäaikaistyöttömyyden nujertaminen vaatii lisätoimia1.10.2026 16:45:11 EEST | Tiedote
Työttömyys ei poistu itsestään, vaikka työpaikkoja syntyisi, sanoo varapuhemies Tarja Filatov. Hän puhui aiheesta tänään Tervakosken Eläkkeensaajien tilaisuudessa Tervakoskella.
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tuppurainen huolissaan STT:n lakkauttamista koskevista uutisista: Suomi ja suomalaiset tarvitsevat uutistoimistoa ja moniäänistä mediaa1.10.2026 14:39:00 EEST | Tiedote
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on huolissaan uutisista, joiden mukaan uutistoimisto STT:n nykyisen kaltainen toiminta voi olla päättymässä.
SDP:n Eloranta: Kokoomus yrittää jälleen siirtää koulutusleikkausten vastuun kunnille1.10.2026 12:23:50 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta syyttää kokoomusta jatkuvasta vastuunpakoilusta koulutusleikkauksissa. Elorannan mukaan Orpon hallituksen kuntien valtionosuuksiin kohdistamat leikkaukset ovat käytännössä olleet piiloleikkauksia koulutukseen, erityisesti perusopetukseen. Tästä huolimatta Kokoomus tavoittelee eilen (30.9.) julkaisemassaan sopeutusohjelmassa jälleen uusia leikkauksia kuntien valtionosuuksiin. Tällä kertaa leikkaukset toteutettaisiin indeksijäädytyksinä. Elorannan mukaan Kokoomus pyrkii yhä uudelleen siirtämään koulutusleikkauksiaan kuntien vastuulle.
SDP:n Suhoselta kuusi talousarvioaloitetta1.10.2026 12:19:41 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen on jättänyt kuusi talousarvioaloitetta eduskunnalle vuoden 2027 valtion tulo- ja menoarvioesitykseen eli budjettiin.
SDP:n Helena Marttila: Kissojen vapaana ulkoilu taajamissa on kiellettävä1.10.2026 11:32:53 EEST | Tiedote
Eduskunnassa äänestetään huomenna kansalaisaloitteesta, jossa esitetään kissojen vapaana ulkoilun kieltämistä. SDP:n kansanedustajan Helena Marttilan mukaan aloite nostaa esiin tärkeän kysymyksen vastuullisesta lemmikinpidosta sekä luonnon ja eläinten hyvinvoinnin turvaamisesta. Marttila on jäsen mietinnön laatineessa maa- ja metsätalousvaliokunnassa. – Kyse on kissojen hyvinvoinnista, luonnonsuojelusta ja yhteisestä vastuustamme luonnon monimuotoisuuden turvaamisessa, toteaa Marttila.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme