SDP EDUSKUNTA

Kimmo Kiljunen ja Eva Biaudet: Valko-Venäjän presidentinvaalit pelkkää teatteria!

Jaa

Valko-Venäjällä käydään jälleen vaalit epädemokraattisissa oloissa, kun Aljaksandr Lukashenka valituttaa itsensä seitsemännen kerran presidentiksi 26.1.2025. Vaalit ovat pelkkää teatteria, kun maan hallinto on jo vuosia rajoittanut kansalaisten perusoikeuksia, tukahduttanut opposition ja murtanut riippumattoman median, sanovat eduskunnan Demokraattinen Valko-Venäjä -ryhmän puheenjohtaja Kimmo Kiljunen (sd) ja varapuheenjohtaja Eva Biaudet (r).

Kansanedustajat Eva Biaudet ja Kimmo Kiljunen
Kansanedustajat Eva Biaudet ja Kimmo Kiljunen

Valko-Venäjän demokratian tila kärjistyi rajusti vuoden 2020 presidentinvaalien jälkeen. Väärennetty vaalitulos johti kansannousuun, joka tukahdutettiin väkivaltaisesti. Kaikki mielenilmaukset on vaiennettu, itsenäiset kansalaisjärjestöt lakkautettu ja oppositio vangittu tai paennut maasta.  Tällä hetkellä Valko-Venäjällä arvioidaan olevan 1 300 poliittista vankia, jotka ovat epäinhimillisissä oloissa.

Sisäisen hajaannuksen lisäksi Lukashenka on ulkopolitiikallaan vienyt maan osalliseksi Ukrainan sotaan tukien Venäjää. Hän on antanut Valko-Venäjän maaperän Venäjän joukkojen ja kaluston käyttöön.

Kansanedustajat Kiljunen ja Biaudet toteavat, että kuten viime vuoden parlamentti- ja paikallisvaalit, myös nämä 2025 presidentinvaalit käydään itsevaltaisen Lukashenkan hallinnassa vaiennetun kansalaisyhteiskunnan oloissa, eikä tulosta voi tunnustaa.

Kansanedustavat rohkaisevat opposition ja kansalaisyhteiskunnan jäseniä työskentelemään oikeudenmukaisen ja demokraattisen Valko-Venäjän puolesta. Tässä työssä he saavat suomalaisten jakamattoman tuen.

Kansanedustajien Demokraattinen Valko-Venäjä ryhmä vaatii: Valko-Venäjän on kunnioitettava kansalaistensa perusoikeuksia ja poliittisia vapauksia, järjestettävä rehelliset vaalit sekä taattava niiden jälkeen rauhanomainen vallanvaihto.

Yhteyshenkilöt

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Paula Werning: Pelastustoimen perusta murenee – jopa 17 % Varsinais-Suomen sopimuspalokunnista vaarassa19.11.2025 15:35:05 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja ja Suomen sopimuspalokuntien liiton (SSPL) puheenjohtaja Paula Werning on erittäin huolissaan Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) käynnistämistä neuvotteluista, jotka voivat johtaa jopa 13 sopimuspalokunnan, sivuaseman tai puolivakinaisen palokunnan lakkauttamiseen. Pahimmillaan 17 prosenttia alueen sopimuspaloasemista katoaa pysyvästi. Tämä on äärimmäisen huolestuttava kehitys ja suora seuraus hallituksen riittämättömästä rahoituksesta, Werning sanoo.

SDP:n Pia Viitanen: Hallituksen talouslinja on kokenut vararikon19.11.2025 11:43:25 EET | Tiedote

Valtiovarainministeri Riikka Purran viesti EU-menettelyn käynnistymisestä osoittaa hallituksen talouspolitiikan uskottavuuden murentuneen lopullisesti, sanoo kansanedustaja, valtiovarainvaliokunnan jäsen Pia Viitanen (sd). – Nyt ei auta meriselitykset. Pääministeri Orpo ja ministeri Purra ajoivat täyttä vauhtia karille, suoraan EU:n tarkkailuluokan eturiviin. Tämä osoittaa, että hallituksen talouslinja on kokenut vararikon.

SDP:n Riitta Kaarisalo: Hallitus menettää talouspolitiikkansa viimeisenkin uskottavuuden19.11.2025 11:38:16 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Riitta Kaarisalo pitää erittäin vakavana, että valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) ennakoi Suomen joutuvan EU:n liiallisen alijäämän menettelyyn. Kaarisalon mukaan kyseessä on hallituksen epäonnistuneen talouspolitiikan kova oppiraha. – Käsittämättömintä on, että samaan aikaan valtiovarainministeri vähättelee eduskunnan edessä kasvun merkitystä Suomen taloudelle. Tarvitsemme tulo- ja menosopeutusta, mutta ilman kasvua ajaudumme täydelliseen kriisiin.

SDP:n Lauri Lyly: Hallitus on toimillaan lamauttanut Suomen talouskasvun19.11.2025 11:33:46 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly pitää EU:n liiallisen alijäämän menettelyn uhkaa selvänä osoituksena siitä, että hallituksen talouspoliittinen linja on täysin epäonnistunut. – Talouskasvu on ollut mitätöntä koko hallituskauden ajan. Vuodelle 2025 luvataan vain 0,3–0,4 prosentin kasvua. Sen sijaan hallitus kiihdyttää velkaantumista, vaikka se lupasi lopettaa velaksi elämisen. Hallituksen talouslinjalta on pudonnut pohja pois.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye