Kimmo Kiljunen ja Eva Biaudet: Valko-Venäjän presidentinvaalit pelkkää teatteria!
24.1.2025 10:16:25 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Valko-Venäjällä käydään jälleen vaalit epädemokraattisissa oloissa, kun Aljaksandr Lukashenka valituttaa itsensä seitsemännen kerran presidentiksi 26.1.2025. Vaalit ovat pelkkää teatteria, kun maan hallinto on jo vuosia rajoittanut kansalaisten perusoikeuksia, tukahduttanut opposition ja murtanut riippumattoman median, sanovat eduskunnan Demokraattinen Valko-Venäjä -ryhmän puheenjohtaja Kimmo Kiljunen (sd) ja varapuheenjohtaja Eva Biaudet (r).

Valko-Venäjän demokratian tila kärjistyi rajusti vuoden 2020 presidentinvaalien jälkeen. Väärennetty vaalitulos johti kansannousuun, joka tukahdutettiin väkivaltaisesti. Kaikki mielenilmaukset on vaiennettu, itsenäiset kansalaisjärjestöt lakkautettu ja oppositio vangittu tai paennut maasta. Tällä hetkellä Valko-Venäjällä arvioidaan olevan 1 300 poliittista vankia, jotka ovat epäinhimillisissä oloissa.
Sisäisen hajaannuksen lisäksi Lukashenka on ulkopolitiikallaan vienyt maan osalliseksi Ukrainan sotaan tukien Venäjää. Hän on antanut Valko-Venäjän maaperän Venäjän joukkojen ja kaluston käyttöön.
Kansanedustajat Kiljunen ja Biaudet toteavat, että kuten viime vuoden parlamentti- ja paikallisvaalit, myös nämä 2025 presidentinvaalit käydään itsevaltaisen Lukashenkan hallinnassa vaiennetun kansalaisyhteiskunnan oloissa, eikä tulosta voi tunnustaa.
Kansanedustavat rohkaisevat opposition ja kansalaisyhteiskunnan jäseniä työskentelemään oikeudenmukaisen ja demokraattisen Valko-Venäjän puolesta. Tässä työssä he saavat suomalaisten jakamattoman tuen.
Kansanedustajien Demokraattinen Valko-Venäjä ryhmä vaatii: Valko-Venäjän on kunnioitettava kansalaistensa perusoikeuksia ja poliittisia vapauksia, järjestettävä rehelliset vaalit sekä taattava niiden jälkeen rauhanomainen vallanvaihto.
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja
Puh:050 511 3088Eva BiaudetKansanedustaja
Puh:09 432 3015Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Sote-valiokunnan oppositio: Alkoholin etämyyntiä koskevien asiakirjojen julkistaminen mahdollistaa käänteen hallituksen alkoholilakiesitykseen19.2.2026 17:37:02 EET | Tiedote
Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on saanut sosiaali- ja terveysministeriöltä asiakirjat, jotka koskevat Suomen ja Euroopan komission välistä Pilot-menettelyä alkoholin etämyyntiä koskevan Suomen lainsäädännön EU-oikeuden yhteensopivuudesta. Ministeriö oli esittänyt asiakirjojen salaamista, mutta valiokunta päätyi tänään arvioinnissaan siihen, että tiedot tulee julkistaa.
SDP:n Matias Mäkynen: Sähkön kohtuullinen siirtohinta varmistettava Fingridin osinkojen jaon sijaan19.2.2026 15:28:06 EET | Tiedote
Kohtuuhintaisen sähkönsiirron tarjoaminen kuluttajille ja teollisuudelle tulisi olla jakeluverkkoyhtiöiden keskeisiä prioriteettä, mutta sen sijaan Suomen valtion enemmistöomistama Fingrid on viime vuosina kunnostautunut osinkojen jaossa, sanoo kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen.
SDP:n Perholehto: Nuorten liikenneturvallisuutta parannetaan edellisen hallituksen eväin19.2.2026 14:53:18 EET | Tiedote
– On hyvä, että hallitus tuo vihdoin nuorten liikenneturvallisuutta parantavan ajokorttiuudistuksen eduskunnan käsittelyyn. Valtava määrä valmisteluaineistoahan on ollut valmiina jo viime kaudesta lähtien, toteaa liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Pinja Perholehto (sd.).
SDP:n Juha Viitala: Ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähyys vaikeuttaa valmistumista – toimia tarvitaan19.2.2026 12:17:37 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on huolissaan ammattikorkeakouluopiskelijoiden harjoittelupaikkojen vähäisyydestä ja opiskelijoiden valmistumisen viivästymisestä. Viitala jätti asiasta hallitukselle kirjallisen kysymyksen tänään (19.2.) ja toivoo hallitukselta toimia erityisesti sosiaali- ja terveysalan harjoittelupaikkojen riittävyyden varmistamiseksi.
SDP:n Kumpula-Natri: Hallituksen itärajan vaikutustuloksesta vain tuluskukkaro ja sekin lainaa18.2.2026 15:53:28 EET | Tiedote
— Itärajalle ei onnistuttu saamaan yhtään EU-rahaa, toteaa SDP:n eduskuntaryhmän EU-valiokunnan vastaava Miapetra Kumpula-Natri. — Hallitus on onnistunut lennättämään komission puheenjohtaja Von der Leyenin ja muita komissaareja Itärajalle ja vakuuttanut pitävänsä raja-alueen maan asemaa EU-vaikuttamisen kärkihankkeenaan. Toisin kävi, Kumpula-Natri sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme