Vihreät - De Gröna

Vihreiden Inka Hopsulta terveiset tuoreelle kulttuuriministerille: “Kuulostaa lähinnä vastuunpakoilulta”

Jaa

Perjantaina tehtävässään aloittanut tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie väläytteli ensitöikseen uusia leikkauksia taiteeseen ja kulttuuriin. Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu ihmettelee tuoreen ministerin väitettä, että leikkaukset kulttuuriin ovat välttämättömiä, eivät ole. Kuulostaa siltä, että ministeri haluaa siirtää vastuuta kulttuurin elinvoimasta kansalaisille.

Kuvassa Inka Hopsu
Vihreiden Inka Hopsu Satu Mali

– On totta, että kansalaiset rahoittavat kulttuuria merkittävästi ostamalla ja kuluttamalla kulttuuripalveluita. Tilanteessa, jossa hallitus toteuttaa mittavia leikkauksia taiteeseen ja kulttuuriin kansalaisten roolin korostaminen kuulostaa kuitenkin lähinnä tuoreen ministerin vastuunpakoilulta ja yritykseltä pestä omat kätensä, Hopsu ihmettelee. 

– Taiteeseen ja kulttuuriin kohdistuvat mittavat leikkaukset ja arvonlisäveron korotus vaarantavat kulttuurin toimintaedellytykset. Kansalaisten on hankalaa tukea palveluita, jos ei ole palveluntarjoajia. Yhtälailla kansalaisten on hankala tukea kulttuuria, jos ei ole kulttuurin tekijöitä.  Ja näitä tekijöitä tulee hallituksen politiikan seurauksena olemaan tulevaisuudessa yhä vähemmän, Hopsu jatkaa.

Hopsu myös muistuttaa, että hallitus on toteuttanut lukuisia sellaisia leikkauksia, jotka ovat heikentäneet ihmisten taloutta ja täten ostovoimaa. 

– Jos ihmisen pitää hallituksen leikkausten seurauksena valita, käyttääkö hän rahansa ruokaan, asumiseen, lääkkeisiin, harrastuksiin, kirjoihin tai konserttilippuihin, valinnanvaraa on monella vähän. Myös tässä valossa Talvitien puheet vaikuttavat harkitsemattomilta ja  ihmisten arjesta irrallisilta. Kulttuuri taitaa myös kokoomukselle olla vain varakkaiden luksustuote, Hopsu suree.

– Ministeri Talvitie, kulttuurista leikkaaminen ei ole välttämätöntä, vaihtoehtoja on, Hopsu päättää. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Sofia Virta esittää pääministeri Orpolle kolme painavaa vaatimusta: “Suomella ei ole varaa politiikkaan, jossa oikeat ongelmat lakaistaan maton alle”12.2.2025 14:35:26 EET | Tiedote

Virta muistutti puheessaan eduskunnan täysistunnossa, että tähän asti Suomi on tunnettu maana, jossa heikoimmasta on haluttu pitää huolta. Virta totesi pelkäävänsä, että hänen tyttärensä sukupolvi joutuu kasvamaan sisäänpäinkääntyneeseen Suomeen. Siksi Virta ja Vihreät esittävät pääministerille kolme painavaa vaatimusta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye