Viljelijät nousseet Itämeren sankareiksi
Viljelijät ovat ottaneet merkittävän roolin Itämeren suojelussa levittämällä kipsiä pelloilleen. Haku peltojen kipsikäsittelyyn on jälleen avattu. Jo ensimmäisenä päivänä saapui kymmeniä uusia hakemuksia.

Viljelijät ovat ryhtyneet toimiin meren tilan parantamiseksi levittämällä maanparannuskipsiä pelloilleen. Kipsinlevitys on viljelijöille vapaaehtoinen vesiensuojelutoimenpide ja yli 2 000 viljelijää on jo lähtenyt mukaan. KIPSI-hankkeessa kipsin levitystä on kohdennettu alueille, joilla maatalouden aiheuttama kuormitus vesistöihin on suurta.
Kipsin levitys pellolle on sekä viljelijän että Itämeren etu
Hankealueen viljelijät ovat voineet hakea ilmaista kipsikäsittelyä pelloilleen pian viisi vuotta. Pellon kipsikäsittely tehdään maan muokkaamisen yhteydessä joko keväällä tai syksyllä. Kipsi tulee viljelijälle avaimet käteen -palveluna. Hanketta tehdään yhteistyössä MTK:n ja neuvontajärjestöjen kanssa. Viljelijöitä on tavoitettu hyvin, ja ennakkoluulot kipsiä kohtaan ovat matkalla vähentyneet.
Tuomme ja levitämme kipsin pellolle ilmaiseksi. Haku avattiin tammikuun puolivälissä ja suuri hakuinnostus yllätti positiivisesti, kertoo Kipsi-hankkeen projektipäällikkö Minna Kolari.
Kipsiä on vuosina 2020-2024 levitetty 67 500 hehtaarille yhteensä 270 000 tonnia. Kipsinlevityksen ansiosta Itämereen päätyviä fosforipäästöjä on saatu vähennettyä jo 110 000 kiloa. Tämä tarkoittaa, että sama määrä fosforia on jäänyt pelloille kasvien käyttöön, mikä parantaa viljelykasvien ravinteidensaantia ja vähentää lannoitustarvetta. Kipsin käyttöä vesiensuojelussa on selvitetty Suomessa 20 vuoden ajan.
Tutkimusten perusteella liukoisen ja hiukkasmaisen fosforin sekä maa-aineksen huuhtoutuminen vesistöihin vähenee peltojen kipsikäsittelyllä tehokkaasti ja vaikutus alkaa heti. Uusimmankaan 2024 valmistuneen Åbo Akademin tutkimuksen mukaan kipsinlevityksestä ei ole havaittu negatiivisia ympäristövaikutuksia maaperässä, toteaa hankkeen erityisasiantuntija Mats Willner.
Kipsi-hankkeessa pisimpään on toimittu Saaristomeren valuma-alueella
MTK-Varsinais-Suomi on mukana hankkeessa Saaristomeren valuma-alueen peltojen kipsikäsittelyn edistämiseksi. Järjestön toiminnanjohtaja Harri Livenin pelloille levitettiin kipsiä ensimmäistä kertaa viime syyskuun alussa. Liven sanoo kipsikäsittelyn olevan tehokas ja nopea vesiensuojelukeino, joka täydentää erilaisia muita maatalouden ympäristötoimia ja jatkaa, että suurin osa hänen kipsatuista lohkoistaan on saviperäisiä.
Odotan mielenkiinnolla kipsikäsittelyn positiivisia vaikutuksia maan rakenteeseen, sanoo Liven.
Lisätiedot
Minna Kolari, projektipäällikkö,
p. 029 502 5062, minna.kolari@ely-keskus.fi
Varsinais-Suomen ELY-keskus
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta ELY-keskukset
Valkoposkihanhien kevätmuutto ohi28.5.2025 13:35:19 EEST | Tiedote
Valkoposkihanhien kevätmuutto on lähes kokonaan ohi. Viimeisetkin läpimuuttavat valkoposkihanhet lähtevät tällä viikolla Itä-Suomesta.
Liikenneturvallisuuspalkinto liikenneinsinööri Jarmo Tihmalalle (Itä-Suomi)27.5.2025 11:11:48 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 liikenneturvallisuustekona palkittiin Joensuun kaupungin liikenneinsinööri Jarmo Tihmala monta vuosikymmentä kestäneestä ansiokkaasta työstä liikenneturvallisuuden hyväksi.
Vårens fiskutplanteringar har slutförts i Finlands kustområden26.5.2025 08:45:00 EEST | Pressmeddelande
Fiskutplanteringarna för våren 2025 har framgångsrikt avslutats inom Egentliga Finlands NTM-centrals verksamhetsområde. Miljontals fiskar har planterats ut för att stärka de naturliga fiskbestånden i såväl älvar, sjöar som havsområden. Utplanteringarna har finansierats med fiskerihushållningsavgifter som samlats in från verksamhetsutövare. Avsikten med fiskerihushållningsavsikterna är att kompensera för skadliga effekter på fiskbestånden. Tack vare den långt framskridna våren har utplanteringarna i år kunnat genomföras i snabb takt.
Kevään kalaistutukset saatu päätökseen Rannikko-Suomen alueella26.5.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
Kevään 2025 kalaistutukset on saatu onnistuneesti päätökseen Varsinais-Suomen ELY-keskuksen toimialueella. Miljoonien kalojen istutuksilla vahvistetaan luonnon kalakantoja niin joissa, järvissä kuin merialueilla. Istutukset on rahoitettu toiminnanharjoittajilta kerätyillä kalatalousmaksuilla, joilla pyritään kompensoimaan haitallisia vaikutuksia kalakannoille. Pitkälle edennyt kevät on tänä vuonna mahdollistanut istutusten nopean toteutuksen.
Kesän tiemerkintätyöt ovat alkaneet Itä-Suomessa22.5.2025 08:38:03 EEST | Tiedote
Kesän tiemerkintätyöt ovat alkaneet Pohjois-Savon, Pohjois-Karjalan ja Etelä-Savon alueilla. Tiemerkintöjen ylläpitoon ja uusiin tiemerkintöihin käytetään tänä vuonna Itä-Suomessa noin neljä miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme