SDP:n Pia Hiltunen: Koulutustasoa nostetaan kokonaisvaltaisilla toimilla, ei irtopisteitä keräillen
25.1.2025 13:46:10 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
– Tuore tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie (kok.) on ilmoittanut tavoittelevansa nuorten korkeakoulutustason nostamista 50 %:iin ja vaatinut myös uusia toimia. Yksittäisen tavoitteen ja yksittäisten toimien sijaan hallituksen olisi syytä nähdä sen harjoittaman politiikan kokonaisvaikutukset, sillä koulutuksen perusta on hyvinvoinnissa, huomauttaa sivistysvaliokunnan jäsen, kansanedustaja Pia Hiltunen (sd.).

– Korkeakoulutettujen määrää ei nosteta rakentamatta ensin tukevaa pohjaa varhaiskasvatuksessa, peruskoulun ja toisen asteen tasolla. Sen sijaan hallitus on vaikeuttanut esimerkiksi erityisopettajien kouluttautumista ja tekee ammatilliseen koulutukseen massiiviset leikkaukset. Hallituksen 100 miljoonan euron lisäys oppimisen tukeen on tervetullut, mutta valitettavasti ei riittävä.
– Oppimistuloksien parantaminen pitäisi nähdä kokonaisvaltaisemmin. Oppimisympäristön on oltava turvallinen ja viihtyisä, oppimateriaalien laadukkaita. Ryhmäkoot on pidettävä maltillisina oppimisrauhan takaamiseksi. Nämä kaikki edellyttävät toteutuakseen riittäviä resursseja.
– Koulutus on kuntien suurin ja tärkein tehtävä, sillä siihen käytetään noin 60 % kuntien budjeteista. Kunnilla on myös laaja päätäntävalta koulutusta koskevissa asioissa, mutta vajaalla rahoituksella tätä on työlästä kääntää siksi positiiviseksi mahdollisuudeksi, joka sen pitäisi olla. Valtion on varmistettava kuntien riittävä rahoitus, mutta tämä hallitus asettaa kuntien valtionosuuksiin indeksileikkurin.
– Jo työelämässä olevien kouluttautumismahdollisuudet olisi myös taattava. Aikuisilla pitää olla mahdollisuus tarvittaessa alanvaihtoon tai syventää osaamistaan, mutta hallitus on vaikeuttanut tätä huomattavasti lakkauttamalla aikuiskoulutustuen ja aikomalla poistaa työnantajan koulutusvähennyksen tänä vuonna.
– Orpon–Purran leikkaukset sosiaaliturvaan ovat heikentäneet lukuisten vanhempien taloudellista tilannetta, mikä vaikuttaa perheen lasten oppimistuloksiin ei vain rajoittamalla mahdollisuuksia, vaan myös lisäämällä perheiden tuntemaa ahdinkoa. Hyvinvoinnista leikkaamisen rinnalla esimerkiksi kännykän käyttörajoituksen perusteleminen keskittymisvaikeuksilla tuntuu melko irtonaiselta päätökseltä, kun lapsi tai nuori saattaa samaan aikaan pohtia, onko kotona koulun jälkeen ruokaa, Hiltunen huomauttaa.
– Lasten määrä Suomessa vähenee, joten tarvitsemme jokaisen lapsen ja nuoren osaksi yhteiskuntaa hyvinvoivana ja osaavana. Tämä on meidän prioriteettimme, Hiltunen kiteyttää.
Yhteyshenkilöt
Pia HiltunenKansanedustaja
Puh:044 522 7447pia.hiltunen@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Helena Marttila jätti lakialoitteen: Rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa tuomion koventamisperusteeksi17.6.2026 18:34:16 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Helena Marttila (sd.) on jättänyt eduskunnalle lakialoitteen, jossa ehdotetaan muutosta rikoslakiin siten, että rikoksen tekeminen lapsen läsnä ollessa säädettäisiin rangaistusta koventavaksi perusteeksi. Ehdotuksen tavoitteena on vahvistaa lasten suojaa väkivallalta sekä tunnistaa nykyistä selkeämmin se, että lapsi voi kärsiä vakavaa haittaa myös silloin, kun hän ei ole rikoksen suora kohde, vaan altistuu väkivallalle todistajana.
SDP:n Saku Nikkanen: Kansalaisjärjestöiltä leikkaaminen osuu väistämättä kohtaavaan työhön17.6.2026 17:15:30 EEST | Tiedote
– Jätin kirjallisen kysymyksen Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskuksen STEA:n päättämistä uusista avustuskriteereistä. Ministeri Rydmanin mukaan sosiaali- ja terveysjärjestöihin kohdistuvat avustusleikkaukset eivät kohdistu asiakkaita kohtaavaan työhön. Näin asia ei kansalaisjärjestöjen mukaan ole. Sotejärjestöjen avustuksia leikataan puoleen näiden uudistusten kanssa samanaikaisesti. Näin suuria muutoksia avustukseen ei voida tehdä ilman, että se vaikuttaa myös kohtaavaan työhön. Vaikuttaa siltä, että STEAn avustuspolitiikan muutoksilla halutaan vaientaa kansalaisjärjestöjen vaikuttamistyötä sosiaali- ja terveyspolitiikassa. Kansalaisten äänen on kuuluttava keskusjärjestöjen vaikuttamis- ja neuvontatyön kautta jatkossakin, vaatii kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Pia Viitanen: Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu17.6.2026 15:04:58 EEST | Tiedote
-Kokoomuksen hyväosaisten suojelu sen kuin jatkuu. Viimeisin näyttö tästä saatiin, kun työministeri Marttinen (kok.) siunasi yritysvastuun neuvottelukunnan päätöksen, jolla aggressiivista verosuunnittelua markkinoineen konsulttiyhtiö KPMG:n toiminta painettiin villaisella, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen Pia Viitanen (sd).
Ulkoasiainvaliokunnan sd-edustajat: EU:n on vahvistettava ulko- ja turvallisuuspolitiikkaansa siirtymällä määräenemmistöpäätöksentekoon17.6.2026 14:38:24 EEST | Tiedote
Eduskunnassa on tänään käyty palautekeskustelu valtioneuvoston ajankohtaisselonteosta ulko- ja turvallisuuspoliittisen toimintaympäristön muutoksesta. Se täydentää aiempaa selontekoa vuodelta 2024 ottaen huomioon muutokset maailmanpoliittisessa tilanteessa.
SDP:n Filatov: Järjestöjen tukien leikkaukset vaientavat kansalaisyhteiskuntaa17.6.2026 10:22:26 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen rahoituksen leikkaukset ja avustuskriteerien kiristäminen ovat paljon enemmän kuin säästötoimia, muistuttaa SDP:n kansanedustaja Tarja Filatov.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


