Akava hyväksyi eläkeuudistuksen neuvottelutuloksen
27.1.2025 10:00:17 EET | Akava ry | Tiedote
Akavan hallitus hyväksyi yksimielisesti eläkeuudistuksen neuvottelutuloksen tänään 27. tammikuuta 2025.
– Olemme Akavassa tyytyväisiä neuvottelutulokseen eläkeuudistukseksi. Se täyttää hallituksen asettaman tavoitteen eli vahvistaa julkista taloutta ja työeläkejärjestelmän rahoitusta. Neuvottelutulos on osoitus siitä, että työmarkkinakeskusjärjestöjen yhteistyöllä ja sopimisella on edelleen olennaisen tärkeä merkitys työeläkejärjestelmän kehittämisessä, toteaa Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren.
Työmarkkinakeskusjärjestöt EK, Akava, SAK, STTK ja KT neuvottelivat eläkeuudistuksesta maan hallituksen toimeksiannosta ja saavuttivat neuvottelutuloksen 19. tammikuuta 2025. Järjestöt katsovat, että neuvottelutulos täyttää sille asetetut tavoitteet. Maan hallitus on hyväksynyt neuvottelutuloksen, ja seuraavaksi sen pohjalta alkaa lainvalmistelu.
– Eläkeuudistus vähentää riskiä, että tulevien sukupolvien eläkkeitä joudutaan leikkaamaan. Nuoret hyötyvät siitä, että maksun nousupaineet pidetään aisoissa, jolloin etuusleikkausten todennäköisyys vähenee. Maksujen nousupaineita hillitään uudistuksen kahdella keskeisellä elementillä, jotka ovat mahdollisuus hakea eläkevaroille suurempaa tuottoa ja vanhuseläkkeiden rahastoinnin vahvistaminen, Löfgren sanoo.
– Suurempi riskinotto odotusarvoisesti alentaa maksun kasvupaineita. Toki se jossain määrin kasvattaa myös sitä mahdollisuutta, että merkittävä epäonnistuminen sijoitustoiminnassa edellyttäisi maksujen nostoa korkeammaksi kuin nykyisillä säännöillä mahdollisissa sijoitusstrategioissa. Uudistuksessa parannetaan merkittävästi myös vanhuuseläkerahastointia siten, että kolmasosa vuotuisesta eläkekarttumasta rahastoidaan nykyisen neljänneksen sijaan, Löfgren jatkaa.
– Työllisyyden kehitys on keskeistä eläkejärjestelmän rahoituksessa. Rahoituksen kestävyyttä voidaan siis parantaa myös vähentämällä työkyvyttömyyseläkkeille siirtymistä. On huolestuttavaa, että mielenterveysperusteiset työkyvyttömyyseläkkeet ovat yleistyneet merkittävästi nuorilla. Meidän pitää yhteisesti etsiä ratkaisuja, joilla vähennetään haitallista psykososiaalista kuormitusta työpaikoilla. Siten voimme edistää estää nuoria joutumasta työkyvyttömyyseläkkeelle mielenterveyssyistä ja tukea myös pitkiä työuria, Löfgren sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Löfgrenpuheenjohtaja
Puh:+358405682798maria.lofgren@akava.fiAkava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Palkansaajakeskusjärjestöt: Hyvä arviointiväline ei korvaa palkka-avoimuusdirektiivin toimeenpanon puutteita3.9.2026 12:11:29 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö julkaisi uuden mallin työn vaativuuden arviointiin. SAK, Akava ja STTK pitävät mallia tärkeänä välineenä, mutta yksinään se ei pysty korvaamaan palkka-avoimuusdirektiivin kansallisen toimeenpanon puutteita.
Akava: Osaamis- ja koulutustason nosto jäi budjettiriihessä huomiotta1.9.2026 20:43:34 EEST | Tiedote
Akava katsoo, että Petteri Orpon hallituksen viimeisen budjettiriihen linjaukset jäivät niukoiksi. Hallituksen olisi pitänyt panostaa työllisyyttä ja tuottavuutta parantaviin uudistuksiin. Akavan mielestä uusilla toimilla ja päätöksillä olisi pitänyt tukea talouden myönteistä kehitystä ja vauhdittaa työllisyyden paranemista.
Akava: akavalaisten työuupumusriski kasvaa yhä – psykososiaalisen kuormituksen hallintaa parannettava27.8.2026 07:16:55 EEST | Tiedote
Tuoreen Akava Works -työolotutkimuksen tulokset kertovat akavalaisten työuupumusriskin kasvaneen verrattuna vuoden 2024 tuloksiin: yli puolet akavalaisista kokee, että heillä on suuri tai melko suuri työuupumusriski. Tilanne on huonontunut kaikilla työnantajasektoreilla. Akava korostaa, että uusi asetus psykososiaalisen kuormituksen hallinnasta tukisi johtajia ja esihenkilöitä siten, että haitallista kuormitusta voidaan ennaltaehkäistä ja hallita paremmin työpaikoilla.
Opiskelijajärjestöt: Sateenkaarinuorten syrjintään työelämässä ja koulutuksessa on puututtava konkreettisin toimin17.6.2026 07:01:00 EEST | Tiedote
Keskusteluilmapiirin koventuessa koulutuksen ja työelämän tulee tarjota ympäristöjä, joissa jokainen saa olla turvallisesti oma itsensä. Suomen ammattiin opiskelevien liitto SAKKI ry, Akavan opiskelijat ja STTK-Opiskelijat vaativat työelämään konkreettisia toimia syrjinnän ehkäisemiseksi ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi, kuten esihenkilöiden kouluttamista ja tehokasta puuttumista syrjintätapauksiin.
Akava: Osaava henkilöstö tekee korkeakoulujen ja tutkimuksen tulevaisuuden15.6.2026 12:40:02 EEST | Tiedote
Akava pitää opetus- ja kulttuuriministeriössä valmistellun Korkeakoulutuksen ja tutkimuksen vision 2040 tavoitteita oikeansuuntaisina. Koulutustason nostaminen, laadun vahvistaminen, tieteen vapauden turvaaminen sekä jatkuvan oppimisen kehittäminen ovat välttämättömiä toimia Suomen sivistyksen, kilpailukyvyn ja kestävän kasvun vahvistamiseksi. Tavoitteiden toteutuminen edellyttää kuitenkin pitkäjänteisiä investointeja ja riittäviä resursseja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme