Rautatientorin metroaseman paloturvallisuustyöt valmistuivat etuajassa
Rautatientorin metroaseman paloturvallisuuden parantamishanke on valmistunut kaksi kuukautta etuajassa. Kaupunkiliikenne Oy paransi metroaseman paloturvallisuutta ja viihtyisyyttä uusimalla järjestelmiä, laituritason ja liukuportaiden valaistusta sekä pintamateriaaleja.

– Lähes vuoden kestäneen hankkeen aikana useimpia matkustajia koetteli kesällä toteutettu kolmen kuukauden liikennöintikatko, joka onnistui suunnitellusti. Urakan työt jatkuivat kesän jälkeen ilman matkustajille aiheutuneita häiriöitä, ja urakka valmistui noin kaksi kuukautta etuajassa. Kokonaisuudessaan haastavan hankkeen ohjaus ja toteutus onnistuivat erinomaisella yhteistyöllä suunnittelijoiden, urakoitsijan, HSL:n sekä Kaupunkiliikenteen asiantuntijoiden kesken, sanoo Kaupunkiliikenne Oy:n projektipäällikkö Susanna Saloranta.
Rautatientorin metroaseman paloturvallisuutta parannettiin monin keinoin. Metron tunneleihin ja rata-alueelle asennettiin uudet savuovet, joilla erotetaan metrotunnelit ja laiturialue toisistaan savunmuodostumistilanteessa.
Myös liukuportaiden alaosaan metron laituritasolle asennettiin savusulkuovet. Tulipalon syttyessä ovet sulkeutuvat, jolloin palo ei leviä aseman lippuhalliin tai muihin kerroksiin.
Metrolaiturien yläosaan rakennettiin savuotsa koko laiturin pituudelle erottamaan metrolaituri ja raidealue toisistaan. Asemalle asennettiin myös koko metrolaiturialueen kattava sprinklerisammutusjärjestelmä.
Turvallisuuden lisäksi valaistusta parannettiin
Aseman viihtyisyyttä lisättiin uusimalla valaistusta sekä pintamateriaaleja laituritasolla ja liukuporrasalueella. Uudet LED-valaisimet ovat energiatehokkaampia, ja niiden valo on miellyttävämpi silmälle.
Laiturialueen akustiikkaa parannettiin uusimalla alakattoalueita ja lisäämällä uusia ääntä vaimentavia pintoja.
Savusulkuovien ja savuotsien rakenteisiin asennettiin opastenauhat, joissa on metrojana ja muuta opastetietoa. Samanlaiset laiturialueen opastenauhat ovat käytössä Lauttasaaren ja Kivenlahden välisillä asemilla.
Metroaseman paloturvallisuus päivitettiin nykyaikaan
Myös laiturialueen sähkönjakelu-, tele- ja turvajärjestelmät vaihdettiin vastaamaan nykyisiä vaatimuksia. Rautatientorin paloturvallisuutta oli välttämätöntä parantaa aseman käyttäjien turvallisuuden ja viranomaisten asettamien paloturvallisuusvaatimusten vuoksi.
Paloturvallisuuden parantamistyöt alkoivat maaliskuussa 2024. Mittavimmat työt tehtiin kesällä 2024, jolloin Rautatientorin metroasema oli suljettuna metroliikenteeltä kolme kuukautta. Töitä tehtiin laiturialueella, liukuportaissa, metroradalla ja tunneleissa. Hankkeen pääurakoitsijana toimi VM Suomalainen Oy. Paloturvallisuuden parantamishankkeen kokonaiskustannukset jäävät alle hyväksytyn hankesuunnitelman 16,4 M€.
Rautatientorin metroaseman paloturvallisuuden parantamishanke toteutettiin ensimmäisenä vaiheena ennen metroaseman muuta varsinaista perusparannusta.
Rautatientorin metroaseman kehittäminen jatkuu
Metroasemaa tullaan uudistamaan lähivuosina. Kaupunkiliikenne on aloittanut Rautatientorin metroaseman perusparannuksen ja kaupallisen kehittämisen suunnittelun. Tavoitteena on uusia elinkaaren ja käyttöikänsä päässä olevat tekniset järjestelmät sekä parantaa matkustajien viihtyvyyttä, turvallisuutta ja vaihtoyhteyksiä. Tämänhetkisen arvion mukaan hankkeen rakennustyöt toteutetaan vuosina 2027–2028. Hankkeen suunnittelu ja projektinjohtourakoitsijan valintaprosessi ovat käynnissä. Perusparannuksen suunnitteluun ja ajoitukseen vaikuttavat Kaivokadun ympäristön muut hankkeet.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti NousiainenKaupunkiliikenne Oy, omaisuudenhallintayksikön johtaja
Puh:040 579 6074antti.nousiainen@kaupunkliikenne.fiKuvat
Me Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:ssä mahdollistamme pääkaupunkiseudun kestävän kasvun rakentamalla tulevaisuuden raideverkostokaupunkia ja pitämällä sen liikkeessä. Vastaamme joukkoliikenneinfran rakentamisesta sekä metrojunien ja raitiovaunujen liikennöinnistä, kunnossapidosta ja kehittämisestä laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Järjestämme kaupunkipyöräpalvelun ja liikennöimme Suomenlinnan lauttoja tytäryhtiömme kautta. Kannamme vastuun koko toimintamme elinkaaren päästöistä ja teemme valintoja, jotka muuttavat koko alan toimintaa, koska haluamme olla kestävien kaupunkien paras liikuttaja ja kehittäjä ̶ nyt ja tulevaisuudessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
Kivenlahden metroasemalla poistetaan liukuporraskuilun seinälaseja21.3.2025 15:32:11 EET | Tiedote
Kivenlahden metroaseman sisäänkäynnin liukuportaat pysyvät suljettuina vielä arviolta 2–3 viikkoa. Matkustajat ohjataan käyttämään sisäänkäynnin hissejä.
Kivenlahden metroaseman liukuportaat suljettu lasilevyjen liikkumisen vuoksi14.3.2025 14:09:07 EET | Tiedote
Kivenlahden metroaseman sisäänkäynnin, Kivenlahdentorin, liukuportaat on toistaiseksi suljettu. Matkustajat ohjataan käyttämään sisäänkäynnin hissejä. Hisseille voi valitettavasti syntyä ruuhkaa liukuportaiden ollessa poissa käytöstä. Kivenlahden asemalla on käytössä vain yksi sisäänkäynti.
Vastaa kyselyyn kaupunkipyöristä ja niiden asemapaikoista Helsingissä vuodelle 20264.3.2025 08:50:30 EET | Tiedote
Helsingin kaupunki ja Kaupunkiliikenne Oy ovat käynnistäneet kaupunkipyöräasemien yleissuunnitelman laatimisen, jonka tarkoituksena on kehittää kaupunkipyöräasemaverkostoa Helsingissä. Kyselyllä kartoitetaan kaupunkilaisten toiveita asemien paikoiksi. Kyselyyn voi vastata 16. maaliskuuta asti.
Ensimmäinen Kruunusilloille tuleva raitiovaunu toimitetaan Helsinkiin26.2.2025 11:51:46 EET | Tiedote
Raitiovaunutoimitukset Kruunusiltojen tulevan liikenteen tarpeisiin ovat alkaneet. Ensimmäinen vaunu tuodaan Kaupunkiliikenne Oy:lle Helsinkiin Otanmäestä Skoda Transtechin tehtaalta ja siirretään Kaupunkiliikenteen varikolle keskiviikkona 26.2.. Vaunu on tyypiltään For City Smart Artic X54 eli se on samanlainen kuin pikaratikka 15:lla liikennöivät vaunut.
Kaupunkiliikenne rakensi kunnossapitovaunun pikaratikan radalle25.2.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy:n kunnossapidon työntekijät rakensivat uuden työvaunun pikaratikkalinjan 15 radalle. Vaunulla tehdään kunnossapitotöitä Itäkeskuksen ja Keilaniemen välillä yöaikaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme