Osuuskauppa Suur-Savo aloitti ruokaostosten pikatoimitukset Mikkelissä ja Pieksämäellä
29.1.2025 09:07:13 EET | Osuuskauppa Suur-Savo | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savo on aloittanut ruuan pikatoimitukset yhteistyössä Foodoran kanssa. Foodorasta tilatut tuotteet ovat kotiovella jopa puolessa tunnissa. Palvelun piirissä on kolme Sale-myymälää: Sale Mikkeli ja Sale Nuijamies Mikkelistä sekä Sale Naarajärvi Pieksämäeltä.

Foodoran ja S-ryhmän ruokakauppojen valtakunnallinen yhteistyö käynnistyi vaiheittain eri puolille Suomea vuoden 2024 lopulla ja uusien myymälöiden avaaminen jatkuu 2025 aikana. Osuuskauppa Suur-Savolla ruokatilausten toimitus Foodoran kautta aloitettiin Sale Mikkelissä ja Sale Nuijamiehessä tiistaina 28.1. ja Sale Naarajärvellä toiminta käynnistyy tänään 29.1. Palvelun piiriin myymälät valittiin yhteistyössä Foodoran kanssa yksiköiden sijainnin perusteella.
S-kaupat-palvelun data kertoo, että yhä useammat asiakkaat keskittävät ruokaostoksiaan verkkoon. Koko S-ryhmässä verkkokauppa kasvoi keskimäärin 20 prosentin vuosivauhtia, Osuuskauppa Suur-Savossa verkkokaupan kasvu vuonna 2024 oli 22 %. Erityisesti nuoremmat ikäryhmät ja perheelliset tekevät ruokaostoksensa verkossa. Sama trendi näkyy myös Osuuskauppa Suur-Savon ruuan verkkokaupassa: asiakkaista suurin osa on lapsiperheitä, mutta myös nuoret aikuiset ovat löytäneet hyvin palvelun piiriin. Kotiinkuljetusten osuus Suur-Savon koko verkkokaupan tilauksista on noin 35 %. Viime kesänä aloitettujen ruuan robottikuljetusten osuus verkkokaupasta on tällä hetkellä noin 10 %.
− Päivittäistavaroiden pikakuljetuksille on kysyntää, sillä asiakkaat haluavat ostoksensa nopeasti ja helposti kotiin. Roboihin mahtuu noin kaksi kassia kerrallaan, mutta pikatoimituksissa lähetti pystyy toimittamaan isotkin viikko-ostokset vaikka sinne kerrostalon ylimpään kerrokseen, kertoo marketkaupan johtaja Satu Nieminen.
Foodoran kautta voi tilata lähes kaikkia tuotteita myymälän valikoimasta lukuun ottamatta ikärajavalvottavia tuotteita. Hinnat ovat samat kuin myymälässä. Toimitusmaksun Foodora määrittelee sovelluksessaan. Foodora on myös S-ryhmän ravintoloiden kotiinkuljetuskumppani.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satu Nieminentoimialajohtaja
marketkauppa
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Suur-Savo
Osuuskauppa Suur-Savo maksaa ylijäämänpalautusta 1,5 prosenttia vuonna 202620.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savon edustajisto käsitteli 19.3.2026 kevätkokouksessaan osuuskaupan viime vuoden tulosta ja päätti kertyneen ylijäämän käyttämisestä. Osuuskauppa Suur-Savon edustajiston päätöksen mukaisesti Osuuskauppa Suur-Savo maksaa 1,5 % ylijäämänpalautusta kaikille asiakasomistajilleen heidän vuoden 2025 aikana osuuskaupan toimipaikoista tekemistään Bonukseen oikeuttavista ostoista. Ylijäämänpalautusta maksetaan yhteensä 3,8 miljoonaa euroa. Ylijäämänpalautus maksetaan asiakasomistajien S-tileille 10.5.2026 Omistajan Tilipäivänä.
Osuuskauppa Suur-Savolle onnistunut vuosi 2025 – yhä laajempi joukko Etelä-Savon kotitalouksista hyötyy Osuuskaupan tuottamista eduista20.2.2026 09:05:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savon asiakasomistajien määrä jatkoi vahvaa kasvua vuonna 2025. Vuoden aikana Osuuskauppa Suur-Savoon liittyi 3 430 uutta asiakasomistajaa. Omistajia Suur-Savossa oli vuoden 2025 lopussa 71 857. S-Etukortti löytyy nyt 91,1 % alueen talouksista. Bonusta, ylijäämänpalautusta ja maksutapaetuja maksettiin ennätykselliset 17,9 miljoonaa euroa.
Prisma Savonlinnan kassalinjasto uudistuu helmikuussa16.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Prisma Savonlinnan kassalinjasto uudistuu helmikuun loppupuolella merkittävällä investoinnilla, joka parantaa niin asiakkaiden asiointikokemusta kuin henkilökunnan työergonomiaa. Myymälän kassapalvelut toimivat uudistuksen ajan normaalisti.
S-Etukortilla kaksi yhden hinnalla Jukurit – Kiekko-Espoo –otteluun 13.2.2.2.2026 16:05:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Suur-Savo tarjoaa asiakasomistajilleen kaksi lippua yhden hinnalla ystävänpäivän aattona pelattavaan Jukurit – Kiekko-Espoo –liigaotteluun. Huippujääkiekosta pääsee nauttimaan kaverin kanssa edullisemmin S-Etukortilla 13.2. Mikkelin Let’s Go Areenalla.
Osuuskauppa Suur-Savo tuo 23 uutta ABC-latauspistettä 5-tien varteen23.1.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Sähköautoilijoiden matka 5-tiellä helpottuu entisestään, kun Osuuskauppa Suur-Savo vastaa kasvavaan lataustarpeeseen lisäämällä suurteholatauspisteitä Kuortin, Pitkäjärven ja Juvan ABC-liikenneasemille. Uudet latausasemat palvelevat asiakkaita jo tammikuun lopussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme