Huviveneilijän tutkakirja – Suomen paras opaskirja tutkan harjoitteluun
Huviveneilijän tutkakirja julkaistaan Vene 25 Båt -messuilla. Kirja on käännös ruotsinkielisestä teoksesta Fritidsskepparens Radarbok med AIS.

Huviveneilijän tutkakirja on tarkoitettu kaikille, jotka haluavat oppia nykyaikaisen huviveneen tutkan toimintaperiaatteet ja parantaa tutkanavigointiosaamistaan. Kirja opastaa selkeästi tutkan ja karttaplotterin käyttämiseen yhdessä, ja miten niiden avulla vältetään yhteentörmäykset ja karilleajot. Lisäksi kirja sisältää tutkan käyttöä koskevat meriteiden säännöt sekä selkeät kuvaukset erilaisten tutkien eroista.
– Suomessa ei ollut saatavilla modernia ja pedagogisesti hyvin tehtyä oppikirjaa huvivenetutkan käytöstä, perustelee kirjan kääntänyt Tampereen navigaatioseuran veneilykoulutuksen koulutuspäällikkö Jukka Kalliosaari.
– Tutkien ominaisuudet ovat viime vuosina parantuneet, ja näppituntumani perusteella tutkien määrä veneissä näyttää kasvaneen. Laitteiden tunteminen ja harjoittelu hyvissä olosuhteissa auttaa selviämään, kun pimeys, sumu tai rankkasade yllättävät, Kalliosaari jatkaa.
Alkuperäisteoksen kirjoittajalla Bengt Utterströmillä on vankka kokemus huviveneiden tutkien käytöstä erilaisissa olosuhteissa, sumussa ja pimeässä Ruotsin kotivesillä ja kaukaisemmilla merillä. Huviveneilijän tutkakirja on käytännönläheinen eikä vie lukijaa liian pitkälle teknisiin yksityiskohtiin, mutta tarjoaa kattavan kokonaisuuden tutkan käyttäjälle.
Kirjan lisäksi suomeksi on käännetty koulutusmateriaali veneilykouluttajille. Esimerkiksi Tampereen navigaatioseurassa on järjestetty pitkään tutkakoulutuksia, mutta ne ovat oppimateriaalin puutteen vuoksi olleet tauolla vuosia, mutta tulevana kesänä tutkakoulutukset alkavat uudestaan uudella oppimateriaalilla.
– Tavoitteemme tässä oli tehdä Suomen paras tutkakirja ja tutkakoulutus. Esittelemme myöhemmin keväällä auktorisoiduille veneilykouluttajillemme koko koulutusmateriaalin, jonka avulla seuroissa voidaan järjestää tutkanavigointikoulutuksia jo tulevana kesänä. Haluamme, että veneilijät tuntevat tutka- ja navigointilaitteensa ja osaavat veneillä turvallisesti silloinkin, kun näkyvyys on huono, kertoo Suomen Purjehdus ja Veneilyn koulutuspäällikkö Tero Savolainen.
Huviveneilijän tutkakirjan julkaisua juhlitaan Vene 25 Båt -messuilla sunnuntaina 9. helmikuuta, jolloin alkuperäisteoksen tekijä Bengt Utterström ja teoksen kääntäjä Jukka Kalliosaari keskustelevat tutkakirjasta Suomen Purjehdus ja Veneilyn osastolla sekä Venemestarin telakalla.
Kirja on saatavilla suomeksi ja ruotsiksi Venemessuilta Suomen Purjehdus ja Veneilyn osastolta (7m128) sekä verkkokaupasta.
Yhteyshenkilöt
Suomen Purjehdus ja Veneily ry:
Tero Savolainen, koulutuspäällikkö, puh. 040 7530914, tero.savolainen@spv.fi
Kuvat
Suomen Purjehdus ja Veneily
Suomen Purjehdus ja Veneily ry (SPV) on suomalaisten pursi- ja veneilyseurojen etujärjestö. Se edistää, ohjaa ja valvoo suomalaista purjehdusta ja veneilyä. SPV perustettiin vuonna 2011, kun 1900-luvun alussa perustetut Suomen Purjehtija- ja Suomen Veneilyliitto yhdistyivät yhdeksi liitoksi. Liittoon kuuluu yli 300 jäsenseuraa ja noin 40 luokkaliittoa. Harrastajia seuroissa on noin 64 000.
Liiton tehtävänä on tukea toiminnallaan veneily- ja pursiseuroja sekä luokkaliittoja, jotka tuottavat harrastajille monipuolisia ja laadukkaita palveluja purjehdukseen ja moottoriveneilyyn. SPV panostaa laadukkaaseen valmennusosaamiseen ja tukee urheilijoita kansainväliseen menestykseen. Lisäksi SPV edistää veneilyturvallisuutta ja ympäristöasioita, sekä on vahvasti mukana erilaisissa edunvalvontatehtävissä, niin kansallisesti kuin kansainvälisestikin.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Purjehdus ja Veneily ry
Olympiapurjehdus: Keskinen ja Roihu purjehtivat uudistuneessa MM-finaalissa Sardiniassa12.10.2025 19:51:42 EEST | Tiedote
Nacra 17- ja 49er-luokkien maailmanmestaruuskilpailut purjehdittiin tällä viikolla Sardiniassa erinomaisissa olosuhteissa.
Olympiapurjehdus: Kolme suomalaistiimiä Nacra 17- ja 49er-luokkien MM-kisoihin6.10.2025 20:11:22 EEST | Tiedote
Kolme suomalaistiimiä starttaa tiistaina 7. lokakuuta Italian Cagliarissa käynnistyviin 49er-, 49erFX- ja Nacra 17 -luokkien MM-kisoihin. Suomesta osallistuvat Nacra 17 -luokassa Akseli Keskinen ja Katariina Roihu, 49ereissa Juuso Roihu ja Lasse Lindell sekä Aatos ja Onni Kylävainio. - Takana on ehjä harjoitusjakso kotimaassa, ja kisavalmisteluissa olemme päässeet hyödyntämään Lontoon olympiakonkari Kalle Baskin tietotaitoa, josta on ollut suuri apu. Odotamme kisaviikolta lämmintä säätä, monena päivänä merituulta ja varmasti useita lähtöjä, sanoo 49er-kippari Juuso Roihu. Nacra 17 -luokan kisaan osallistuu 40 venekuntaa, ja 49ereissa maailmanmestaruudesta kamppailevat yli 80 tiimiä. Myös viime vuoden olympiatiimit palaavat arvokisoihin, mikä lupaa tiukkaa ja jännittävää kilpailua. Kilpailu huipentuu sunnuntaina 12. lokakuuta kunkin luokan kymmenen parhaan mitalilähtöön. Suomen Purjehdus ja Veneily seuraa MM-kilpailuja Sailing Team Finlandin Facebookissa ja Instagramissa sekä mediatiedo
Veneilyn viikkokatsaus 40/202529.9.2025 19:09:32 EEST | Uutinen
Vicky Vapaavuori ja Jussi Myllymäki voittivat Offshore 3J-luokan Euroopan mestaruuden Vicky Vapaavuori ja Jussi Myllymäki saivat aamupäivällä ajetussa ensimmäisessä kilpailussa erinomaisen lähdön ja karkasivat muilta jo lähtösuoralla. Maalissa ero toiseksi sijoittuneeseen norjalaispariin oli reilu 30 sekuntia. Vuoden 2023 maailmanmestaripari Ingvarsson/Jansson vei kolmannen sijan. Toisen kilpailun lentävä lähtö oli hieman ensimmäistä lähtöä tasaisempi. Vapaavuori ja Myllymäki ajoivat kuitenkin selvään voittoon yli 50 sekunnin erolla toiseksi sijoittuneeseen norjalaispariin Ingvarson/Jansson. Norjalaiset jäivät toisessa kilpailussa kolmanneksi. Vapaavuori ja Myllymäki on hallinnut kautta vakuuttavasti, he nappasivat kesällä myös luokan maailmanmestaruuden. Tämä offshore-kausi jää heidän nimissään historiaan todellisena superkautena.Toni Kade ajoi mestariksi GT15-luokassa - Joni Inkinen pronssimitalille Yhtenä ennakkosuosikkina kilpailuun lähtenyt Toni Kade ajoi Euroopan mestariksi ottam
Veneilyn viikkokatsaus 39/202522.9.2025 16:07:22 EEST | Uutinen
Nooa Laukkanen neljäs Grand Slam -sarjan finaalissa Nooa Laukkanen päätti ILCA 7 -luokan Grand Slam -finaalin neljänteen sijaan Hollannin Almeressa. Alkuviikon pisteet nollattiin viimeisenä kilpailupäivänä, ja purjehtijat kamppailivat puolivälierässä, välierässä ja lopulta kolmen parhaan finaalissa voitosta. Laukkanen oli puolivälierässä kolmas ja jäi välierässä niukasti neljänneksi eli juuri finaalin ulkopuolelle. – Tulin tähän päivään mentaliteetilla, että haen voittoa ja taistelen joka metristä. Tänään se jäi pienestä kiinni, mutta nelossijaan on silti hyvä lopettaa. Olen kokonaisuutena tosi tyytyväinen tähän viikkoon ja koko kauteen. Tästä on hieno jatkaa kohti ensi vuotta entistä nälkäisempänä, Laukkanen sanoo. Grand Slam -finaali oli maailmancupsarjan kutsukilpailu, jossa oli mukana 10 ILCA 7 -purjehtijaa. Finaalin voitti Irlannin Finn Lynch. Tulokset löytyvät täältä. Otto TuoriFormula 18 -luokan SM-mitalistit 2025 Formula 18 -luokan Suomen mestaruuskilpailut purjehdittiin Helsin
Veneilyn viikkokatsaus 37/20258.9.2025 16:15:20 EEST | Uutinen
Purjehdusliigan juhlakausi huipentui ESF:n juhlaan Suomen Purjehdusliigan kymmenvuotisjuhlakausi huipentui sunnuntaina 7. syyskuuta Maarianhaminassa, jossa Esbo Segelförening (ESF) otti näyttävän kaksoisvoiton SM-finaalissa. Seuran ykkösjoukkue kruunattiin Suomen mestariksi ja kakkosjoukkue nousi hopealle. Pronssille purjehti finaalin isäntäseura Åländska Segelsällskapet 2 (ÅSS). ESF purjehti toistamiseen Purjehdusliigan voittoon kippari Lucas Karlemon johdolla. Finaaliin yltäneet joukkueet kamppailivat kevyissä ja vaihtelevissa olosuhteissa. Ratkaisu siirtyi lopulta sunnuntain viimeisiin lähtöihin, joissa ESF onnistui kääntämään kilpailun edukseen. – Onnistuimme kahdessa viimeisessä lähdössä. Lähtövoitot niistä riittivät juuri ja juuri varmistamaan voiton. Jossain vaiheessa olimme koko kärkikolmikko tasapisteissä. Kaikki pienet erot ja yksittäiset huonot lähdöt olivat ratkaisevia kokonaiskisan kannalta, Lucas Karlemo kertoo kisan jälkeen. Lopputulokset, Purjehdusliigan finaali 2025 Es
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme