Keski-Pohjanmaan tuulivoimakeskittymään valmistunut voimajohto osaksi kantaverkkoa
Fingrid on ostanut osuuden Alajärven ja Lestijärven välille viime vuonna valmistuneesta voimajohdosta Lestijärven sähköverkolta. Osana kantaverkkoa voimajohdon käyttö tehostuu, mikä helpottaa alueelle syntyvän uuden tuuli- ja aurinkovoiman käyttöönottoja.

Fingrid on ostanut Lestijärven sähköverkko Oy:lta 55 kilometrin pituisen osuuden 400 kilovoltin voimajohtoyhteydestä, joka valmistui viime vuonna Alajärven ja Lestijärven välille. Voimajohto on toteutettu alun perin uusiutuvan energian yhtiö OX2:n rakenteilla olevan Lestijärven tuulipuiston liittymisjohdoksi.
Lestijärven tuulipuiston lisäksi Etelä-, Keski- ja Pohjois-Pohjanmaan alueelle on tulossa muitakin tuuli- ja aurinkopuistoja. Fingrid on toteuttamassa alueen läpi uutta kantaverkon 400 kilovoltin voimajohtoa, joka on nimetty Lakeuslinjaksi. Riittävän siirtokyvyn vuoksi uusia kantaverkon 400 kV:n voimajohtoja tarvitaan kaksi. Toisen johdon muodostaa kantaverkon osaksi ostettu liittymisjohto, jonka Fingrid jatkaa rengasverkoksi uudelle Ullavan sähköasemalle.
Osana rengaskäyttöistä kantaverkkoa kyseinen johto on mahdollisimman tehokkaassa käytössä ja uuden tuuli- ja aurinkovoiman liitettävyys paranee, kun uudelle tuotannolle saadaan useampia liittymispisteitä. Samalla alueen suuren tuulivoimakeskittymän käyttövarmuus parantuu olennaisesti, sillä rengaskäyttöisessä sähköverkossa yksittäiset johtoviat eivät aiheuta sähkönsiirron keskeytymistä kantaverkon sähköasemille, vaan siirrolle saadaan korvaava reitti kantaverkon toisen sähköaseman kautta.
Voimajohtoyhteyden omistajuuden vaihdosta on suunniteltu jo pitkään. Omistajuuden vaihdos pystyttiin tekemään suunniteltua aiemmin, kun selvitysten ja suunnittelun edettyä suotuisasti varmistui, että johto saadaan osaksi uutta kantaverkon Lakeuslinjaa.
”Suunnittelemme sähköverkkoa yhteistyössä alan toimijoiden kanssa. On mahdollista, että voimajohtojen omistussuhteet muuttuvat, mikäli suunnittelussa havaitaan mahdollisuus tehostaa verkon käyttöä vaihtamalla omistusta. Fingrid toteuttaa vuosittain muutamia voimajohtokauppoja. Tämä kauppa on poikkeuksellisen merkittävä, sillä se on ensimmäinen 400 kilovoltin johto, jonka Fingrid ostaa”, Fingridin kantaverkkopalveluista vastaava johtaja Jussi Jyrinsalo sanoo.
OX2:n rakentama Lestijärven tuulipuisto valmistuu vuoden 2025 aikana, jonka jälkeen se luovutetaan omistajilleen Kymppivoimalle, Oulun Energialle ja Kuopion Energialle.
Lisätiedot:
Johtaja Jussi Jyrinsalo Fingrid Oyj, puh. 030 395 5118
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Sähköjärjestelmän toimintaa siirtokeskeytystilanteissa todennetaan verkkokokeilla länsirannikolla2.5.2025 13:55:57 EEST | Tiedote
Fingrid järjestää toukokuussa länsirannikolla verkkokokeita, joilla todennetaan sähköjärjestelmän luotettavaa toimintaa suuntaajavaltaisen alueen eri käyttötilanteissa ja etenkin siirtokeskeytystilanteissa. Verkkokokeilla varmistetaan, että edellytykset verkon käytön vaatimien toimenpiteiden suunnittelulle ja määrittämiselle ovat mahdollisimman hyvät.
Fingridin talous- ja rahoitusjohtaja Jukka Metsälä irtisanoutunut28.4.2025 13:55:00 EEST | Tiedote
Fingrid Oyj:n talous- ja rahoitusjohtaja, DI, MBA Jukka Metsälä on irtisanoutunut yhtiön palveluksesta. Hänen viimeinen työpäivänsä yhtiössä on 31.7.2025. Metsälä siirtyy Fingridistä CableCrew Oy:n toimitusjohtajaksi 1.8.2025 alkaen.
Fingrid’s CFO Jukka Metsälä has resigned28.4.2025 13:55:00 EEST | Press release
Fingrid Oyj’s Chief Financial Officer, M.Sc., MBA Jukka Metsälä has given notice that he will be stepping down from his role in the company. His last day on the job is 31 July 2025. Metsälä will become Managing Director of CableCrew Oy as of 1 August 2025.
Fingrid-konsernin johdon katsaus 1.1.−31.3.202528.4.2025 13:48:12 EEST | Tiedote
Fingrid noudattaa arvopaperimarkkinalain mukaista puolivuosiraportointia ja julkistaa vuoden kolmen ja yhdeksän ensimmäisen kuukauden osalta johdon katsaukset, joissa esitetään yhtiön taloudellista ja muuta kehitystä kuvaavia keskeisiä tietoja. Johdon katsauksessa esitetyt tiedot koskevat Fingrid-konsernin kehitystä tammi-maaliskuussa 2025 ja vastaavalla jaksolla 2024, ellei toisin ole mainittu. Tässä esitetyt luvut ovat laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards IFRS) mukaisesti. Johdon katsaus ei ole IAS 34 –standardin mukainen osavuosikatsaus. Luvut ovat tilintarkastamattomat. Fingridin kantaverkon siirtovarmuus oli korkea 100 (99,99991) prosenttia ja sähkön riittävyys oli hyvä. Lauhan talven vuoksi Suomen sähkön kulutus laski tammi-maaliskuussa 23,8 (24,6) terawattituntiin. Suomessa kulutetun sähkön päästöt alenivat. Yhtiö arvioi vuosien 2025–2028 bruttoinvestointien määrän olevan noin 1,7 miljardia euroa, josta on sidottu 623 miljo
Huolto- ja rakennustyöt vaikuttavat sähkön rajasiirtokapasiteettiin ja tuotannon enimmäismääriin länsirannikolla24.4.2025 12:53:11 EEST | Tiedote
Huolto- ja rakennustöistä aiheutuvat välttämättömät siirtokeskeytykset vaikuttavat tulevien kuukausien aikana Pohjois-Suomen ja Ruotsin välisten sähkön rajasiirtoyhteyksien siirtokapasiteettiin sekä länsirannikon tuotantolaitosten suurimpiin sallittuihin tuotantomääriin. Keskeytysten aikana rakennetaan uutta sekä ylläpidetään nykyistä kantaverkkoa. Keskeytyksiä vaativat työt ajoitetaan pääosin kesäkaudelle, jotta niiden vaikutukset sähköjärjestelmään ja Fingridin asiakkaisiin ovat mahdollisimman vähäisiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme