Keski-Pohjanmaan tuulivoimakeskittymään valmistunut voimajohto osaksi kantaverkkoa
29.1.2025 10:09:23 EET | Fingrid Oyj | Tiedote
Fingrid on ostanut osuuden Alajärven ja Lestijärven välille viime vuonna valmistuneesta voimajohdosta Lestijärven sähköverkolta. Osana kantaverkkoa voimajohdon käyttö tehostuu, mikä helpottaa alueelle syntyvän uuden tuuli- ja aurinkovoiman käyttöönottoja.

Fingrid on ostanut Lestijärven sähköverkko Oy:lta 55 kilometrin pituisen osuuden 400 kilovoltin voimajohtoyhteydestä, joka valmistui viime vuonna Alajärven ja Lestijärven välille. Voimajohto on toteutettu alun perin uusiutuvan energian yhtiö OX2:n rakenteilla olevan Lestijärven tuulipuiston liittymisjohdoksi.
Lestijärven tuulipuiston lisäksi Etelä-, Keski- ja Pohjois-Pohjanmaan alueelle on tulossa muitakin tuuli- ja aurinkopuistoja. Fingrid on toteuttamassa alueen läpi uutta kantaverkon 400 kilovoltin voimajohtoa, joka on nimetty Lakeuslinjaksi. Riittävän siirtokyvyn vuoksi uusia kantaverkon 400 kV:n voimajohtoja tarvitaan kaksi. Toisen johdon muodostaa kantaverkon osaksi ostettu liittymisjohto, jonka Fingrid jatkaa rengasverkoksi uudelle Ullavan sähköasemalle.
Osana rengaskäyttöistä kantaverkkoa kyseinen johto on mahdollisimman tehokkaassa käytössä ja uuden tuuli- ja aurinkovoiman liitettävyys paranee, kun uudelle tuotannolle saadaan useampia liittymispisteitä. Samalla alueen suuren tuulivoimakeskittymän käyttövarmuus parantuu olennaisesti, sillä rengaskäyttöisessä sähköverkossa yksittäiset johtoviat eivät aiheuta sähkönsiirron keskeytymistä kantaverkon sähköasemille, vaan siirrolle saadaan korvaava reitti kantaverkon toisen sähköaseman kautta.
Voimajohtoyhteyden omistajuuden vaihdosta on suunniteltu jo pitkään. Omistajuuden vaihdos pystyttiin tekemään suunniteltua aiemmin, kun selvitysten ja suunnittelun edettyä suotuisasti varmistui, että johto saadaan osaksi uutta kantaverkon Lakeuslinjaa.
”Suunnittelemme sähköverkkoa yhteistyössä alan toimijoiden kanssa. On mahdollista, että voimajohtojen omistussuhteet muuttuvat, mikäli suunnittelussa havaitaan mahdollisuus tehostaa verkon käyttöä vaihtamalla omistusta. Fingrid toteuttaa vuosittain muutamia voimajohtokauppoja. Tämä kauppa on poikkeuksellisen merkittävä, sillä se on ensimmäinen 400 kilovoltin johto, jonka Fingrid ostaa”, Fingridin kantaverkkopalveluista vastaava johtaja Jussi Jyrinsalo sanoo.
OX2:n rakentama Lestijärven tuulipuisto valmistuu vuoden 2025 aikana, jonka jälkeen se luovutetaan omistajilleen Kymppivoimalle, Oulun Energialle ja Kuopion Energialle.
Lisätiedot:
Johtaja Jussi Jyrinsalo Fingrid Oyj, puh. 030 395 5118
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Kantaverkon liittämisperiaatteet kommenteilla 2.9.2026 asti3.7.2026 15:22:32 EEST | Tiedote
Fingrid on valmistellut uusia liittämisen ja kantaverkon liittymismaksujen määräytymisen periaatteita. Fingrid kerää sidosryhmien näkemyksiä uusista periaatteista konsultaatiolla, joka on avoinna 2.9.2026 saakka. Tavoitteena on toimittaa uudet liittämisperiaatteet Energiavirastolle vahvistettavaksi syksyllä 2026 ja ottaa ne käyttöön alkuvuodesta 2027.
Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt: Sähköverkon liityntäkyselyjen voimakas kasvu edellyttää tiivistä yhteistyötä ja uusia ratkaisuja26.6.2026 13:51:32 EEST | Tiedote
Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt ovat julkaisseet yhteisen kannanoton sähkönsiirtoverkon liityntäkyselyjen voimakkaasta kasvusta, joka aiheuttaa sähköjärjestelmälle myös haasteita. Tiiviin yhteistyön myötä yhtiöt voivat oppia toisiltaan ja kehittää tulevaisuuden kestäviä ratkaisuja.
Fingrid on pyytänyt Energiavirastoa keskeyttämään itsenäiseen aggregointiin liittyvien mFRR-ehtojen vahvistamisprosessin26.6.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Fingrid on pyytänyt Energiavirastoa keskeyttämään itsenäiseen aggregointiin liittyvien mFRR-ehtojen vahvistamisprosessin itsenäisen aggregoinnin konseptiin liittyvien ongelmakohtien vuoksi. Samalla Fingrid on pyytänyt jatkamaan muiden ehdoissa olevien osa-alueiden vahvistamisprosessia. Ongelmakohtien ratkaiseminen vaatisi lainsäädännön tarkennusta sekä merkittävää määritystyötä ja tietojärjestelmäkehitystä.
Suomen houkuttelevuus investointikohteena tärkeää – sähköverkon priorisoinnin taustalle tarvitaan uutta lainsäädäntöä24.6.2026 13:16:58 EEST | Tiedote
Poliitikkojen mielestä on tärkeää, että Suomi on houkutteleva investointikohde sähköintensiiviselle teollisuudelle. Tuoreen kyselytutkimuksen mukaan sähköverkkoon liittymistä tulisi nykyisen mallin sijaan priorisoida. Priorisoinnin tueksi tarvitaan uutta lainsäädäntöä.
Julkinen kuuleminen kulutuksen järjestelmäteknisistä vaatimuksista (KJV2026) 21.8. saakka24.6.2026 10:57:56 EEST | Tiedote
Fingrid järjestää julkisen kuulemisen kulutukselle asetettavista uusista järjestelmäteknisistä vaatimuksista, KJV2026:sta. Kuuleminen jatkuu 21.8.2026 saakka. Uudistus asettaa merkittäviä teknisiä vaatimuksia yli 30 MW:n suuruisille kulutuslaitoksille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme