Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK: Metsien hoitoa ja käyttöä on lisättävä ilmaston pelastamiseksi - säädösmuutoksia tarvitaan

Jaa

Metsien roolista ilmastonmuutoksen hillitsemiksi käydään laajaa, mutta yksipuolista keskustelua. Uusien tulosten mukaan metsät ovat kääntyneet päästölähteeksi, koska puuston nielu ei enää riitä kattamaan metsien maaperän päästöjä. ”Muuttuneet tiedot osoittavat, että metsien hiilinieluihin perustuva ilmastopolitiikka on perustunut vääriin oletuksiin. Katseet on käännettävä nopeaan fossiilisten raaka-aineiden alasajoon sekä lisääntyvään metsien hoitoon ja käyttöön”, tiivistää MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola.

Mäntymetsää
Mäntymetsää MTK Materiaalipankki Kaikki oikeudet kuvien käyttöön.

Metsiä ja ilmastoa tarkastellaan julkisessa keskustelussa hyvin paljon rajoitusten kautta, vaikka metsien käyttö on keskeinen ratkaisu ilmastonmuutoksen vastaisessa taistelussa.

”MTK on koostanut yhdeksän teesin kokonaisuuden, jolla osoitamme metsien ilmastohyötyjen saavuttamisen edellyttävän aktiivista metsien hoitoa ja käyttöä. Uudet tutkimustulokset osoittavat, että olemassa olevia säädöksiä on uskallettava tarkastella uudelleen. Kotimaan ilmastolailta ja EU LULUCF säädöksillä on ollut selkeästi puutteellinen tietopohja ja säädöksiä on uskallettava tarkastella kriittisesti”, huomauttaa energia-asiantuntija Anssi Kainulainen.

Vaikka julkinen keskustelu metsistä ja ilmastosta on äärevöitynyt, voidaan metsät nähdä mahdollisuuksien kautta.

”Koostamamme työkalupaketti nostaa esille hakkuiden ja metsänhoidon hyödyt ilmastolle.  Nostamme esille haasteet esimerkiksi turvemaita koskien, mutta myös keinot lisätä metsien kasvua metsänhoidon avulla. Myöskään hiilimarkkinoiden ja puurakentamisen merkitystä ei saa unohtaa”, Mäki-Hakola täsmentää.

Metsien ilmastohyödyt saavutetaan aktiivisella hoidolla ja käytöllä - MTK:n 9 teesiä luettavissa täällä: https://www.mtk.fi/-/metsa-saadosmuutoksia-tarvitaan   

Lisätietoja:
Marko Mäki-Hakola, metsäjohtaja, MTK, 040 502 6810
Anssi Kainulainen, asiantuntija, energia, ilmasto, MTK, +358 50 596 1541

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Metsänomistajien kiinnostus puukauppaan on laskusuunnassa17.9.2025 15:33:55 EEST | Tiedote

Metsänomistajien kiinnostus puukauppaan on hiipunut, käy ilmi MTK:n syksyn Metsätutka-kyselystä. Alkuvuonna puukauppa kävi vilkkaasti kesään saakka, mutta sen jälkeen sekä myyntimäärät että myyntiaikeet ovat laskeneet. Lähes 60 prosenttia metsänomistajista ei todennäköisesti aio myydä puuta ensi vuonna. Noin kolmannes suunnittelee puukauppaa, ja ratkaisevana tekijänä korostuvat metsänhoidolliset syyt.

Metsänomistajat keskiössä Inarin metsäseminaarissa – avoin vuoropuhelu vie kohti kestävää tulevaisuutta9.9.2025 13:30:00 EEST | Tiedote

Inarin kunta järjesti 4.–5. syyskuuta 2025 Ivalossa metsäseminaarin yhteistyössä Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliiton (MTK), Metsänhoitoyhdistysten ja Suomen Metsäsäätiön kanssa. Tilaisuus oli jatkoa vuoden 2023 seminaarille, ja sen tavoitteena oli edistää avointa keskustelua metsien käytöstä Inarissa sekä vahvistaa yhteistyötä paikallisten toimijoiden kesken.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye