MTK: Metsien hoitoa ja käyttöä on lisättävä ilmaston pelastamiseksi - säädösmuutoksia tarvitaan
29.1.2025 12:37:26 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Metsien roolista ilmastonmuutoksen hillitsemiksi käydään laajaa, mutta yksipuolista keskustelua. Uusien tulosten mukaan metsät ovat kääntyneet päästölähteeksi, koska puuston nielu ei enää riitä kattamaan metsien maaperän päästöjä. ”Muuttuneet tiedot osoittavat, että metsien hiilinieluihin perustuva ilmastopolitiikka on perustunut vääriin oletuksiin. Katseet on käännettävä nopeaan fossiilisten raaka-aineiden alasajoon sekä lisääntyvään metsien hoitoon ja käyttöön”, tiivistää MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola.

Metsiä ja ilmastoa tarkastellaan julkisessa keskustelussa hyvin paljon rajoitusten kautta, vaikka metsien käyttö on keskeinen ratkaisu ilmastonmuutoksen vastaisessa taistelussa.
”MTK on koostanut yhdeksän teesin kokonaisuuden, jolla osoitamme metsien ilmastohyötyjen saavuttamisen edellyttävän aktiivista metsien hoitoa ja käyttöä. Uudet tutkimustulokset osoittavat, että olemassa olevia säädöksiä on uskallettava tarkastella uudelleen. Kotimaan ilmastolailta ja EU LULUCF säädöksillä on ollut selkeästi puutteellinen tietopohja ja säädöksiä on uskallettava tarkastella kriittisesti”, huomauttaa energia-asiantuntija Anssi Kainulainen.
Vaikka julkinen keskustelu metsistä ja ilmastosta on äärevöitynyt, voidaan metsät nähdä mahdollisuuksien kautta.
”Koostamamme työkalupaketti nostaa esille hakkuiden ja metsänhoidon hyödyt ilmastolle. Nostamme esille haasteet esimerkiksi turvemaita koskien, mutta myös keinot lisätä metsien kasvua metsänhoidon avulla. Myöskään hiilimarkkinoiden ja puurakentamisen merkitystä ei saa unohtaa”, Mäki-Hakola täsmentää.
Metsien ilmastohyödyt saavutetaan aktiivisella hoidolla ja käytöllä - MTK:n 9 teesiä luettavissa täällä: https://www.mtk.fi/-/metsa-saadosmuutoksia-tarvitaan
Lisätietoja:
Marko Mäki-Hakola, metsäjohtaja, MTK, 040 502 6810
Anssi Kainulainen, asiantuntija, energia, ilmasto, MTK, +358 50 596 1541
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Alpuan Kalavesien osakaskunnalle MTK Säätiön merkittävä tunnustus – ”Nykyaikainen esimerkki itsepäisestä gallialaiskylästä”12.9.2026 13:01:20 EEST | Tiedote
MTK-Säätiö on myöntänyt 10 000 euron palkinnon Raahen Alpuan kylässä toimivalle kalavesien osakaskunnalle. Kalastuskunta on malliesimerkki siitä, miten vapaaehtoiset voivat kehittää vaikuttavasti alueen elinvoimaa ja erätaloutta, palkintoraati kiittelee.
Puinnit etenevät sateiden lomassa – viljasadosta odotetaan lähelle tavanomaista9.9.2026 08:41:33 EEST | Tiedote
Pellolla etenevä puimuri on varma syksyn merkki. Sadonkorjuu on nyt käynnissä eri puolilla Suomea, mutta puintien etenemisessä on suuria alueellisia eroja. Sateet ovat paikoin keskeyttäneet töitä, ja poutapäiviä tarvitaan erityisesti lakoontuneiden kasvustojen korjaamiseen. Tähän mennessä puidun viljan määrä ja laatu ovat olleet monilla alueilla pääosin hyviä.
Pohjoismaisten metsänomistajien yhteinen ääni vahvistuu NSF:n juhlavuonna4.9.2026 11:35:26 EEST | Tiedote
Pohjoismaisten metsänomistajien yhteistyöjärjestö Nordic Family Forestry Alliance (NSF) kokoontui vuosikokoukseen Norjassa. Tämän vuoden kokous oli erityinen, sillä NSF täyttää jo 80 vuotta.
MTK ja SLC komissaari Várhelyille: EU:n palkittava ennaltaehkäisyä ja varmistettava reilu kilpailu3.9.2026 14:54:19 EEST | Tiedote
MTK ja SLC tapasivat terveys- ja eläinten hyvinvoinnista vastaavan EU-komissaarin Olivér Várhelyin tämän Suomen-vierailun yhteydessä. Järjestöt korostivat tapaamisessa, että Euroopan eläinterveyttä, eläinten hyvinvointia ja ruokaturvaa voidaan kehittää tehokkaimmin ennaltaehkäisyn kautta. EU:n on varmistettava tasapuoliset pelisäännöt tuontituotteille.
MTK kiittää, että hallitus ottaa ASF-kriisin torjunnan vakavasti1.9.2026 21:54:52 EEST | Tiedote
MTK pitää erittäin tärkeänä, että hallitus budjettiriihensä yhteydessä vakuutti sitoutuneensa Afrikkalaisen sikaruton (ASF) nopeaan torjuntaan ja varaavansa siihen riittävät resurssit. Taudin tehokas torjunta on välttämätöntä kotimaisen ruoantuotannon, eläinterveyden sekä laajasti suomalaisten normaalin arjen turvaamiseen. ASF-kriisin vaikutukset eivät rajaudu vain sikatalouteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme