Fingrid on toimittanut Suomen tarjousalueen suojausmahdollisuuksia koskevan selvityksen Energiavirastolle
Selvityksen perusteella Fingridin puuttumiselle sähkön finanssimarkkinoiden toimintaan ei nähty välitöntä tarvetta. Selvitys on luettavissa tiedotteen lopussa löytyvästä linkistä.
EU:n energia-alan sääntelyviranomaisten yhteistyövirasto ACER velvoitti syksyllä 2022 tekemässään päätöksessä Suomen ja Ruotsin siirtoverkonhaltijat kehittämään tarvittavat järjestelyt muiden kuin pitkän aikavälin siirto-oikeustuotteiden käyttöönottamiseksi Suomen ja Ruotsin välisten hintasuojausmahdollisuuksien parantamiseksi.
Fingrid toimitti 22.12.2023 Energiavirastolle Suomen ja Ruotsin välisiä hintasuojausmahdollisuuksia koskevan ehdotuksensa. Fingridin ehdottama ratkaisu perustuu siirtokapasiteetin käytön tehostamiseen, rajasiirtokapasiteetin lisäämiseen sekä Suomen sisäisiin verkkoinvestointeihin, jotka edistävät sekä fyysisten sähkömarkkinoiden että sähkön finanssimarkkinoiden toimivuutta. Fingrid ei ehdottanut suoraa tukien kohdistamista yksittäisille sähkön finanssituotteille ACERin päätöksessä suositellulla tavalla markkinoilla tapahtuvien muutosten ja markkinaehtoisen kehityksen vuoksi.
Energiavirasto vahvisti 18.6.2024 tekemällään päätöksellä Fingridin ehdotuksen sähkön tukkumarkkinoiden toiminnan tukemista koskevasta järjestelystä. Lisäksi Energiavirasto velvoitti päätöksessään Fingridin toimittamaan viimeistään kuuden kuukauden kuluessa päätöksen antamisesta selvityksen ehdotetun järjestelyn käyttöönoton etenemisestä sisältäen arvion suojausmahdollisuuksien kehityksestä Suomessa sekä järjestelyn oletetuista vaikutuksista suojausmahdollisuuksiin muuttuneessa markkinatilanteessa.
Fingrid on laatinut selvityksen edellä mainitun Energiaviraston asettaman velvoitteen täyttämiseksi ja toimittanut sen Energiavirastolle 18.12.2024. Selvityksessä on kuvattu Fingridin ehdotuksen mukaiset fyysisten sähkömarkkinoiden kehittämiseen liittyvät toimenpiteet ja niiden eteneminen sekä odotetut vaikutukset suojausmahdollisuuksien kehittymiseen. Lisäksi selvityksessä on arvioitu suojausmahdollisuuksien kehitystä Suomessa Fingridin syksyllä 2024 toteuttamien sidosryhmähaastattelujen perusteella. Selvityksen perusteella Fingridin puuttumiselle sähkön finanssimarkkinoiden toimintaan ei nähty välitöntä tarvetta.
Linkki Energiaviraston päätökseen: Päätös Fingrid Oyj:n ehdotuksesta komission asetuksen (EU) 2016/1719 pitkän aikavälin kapasiteetin jakamista koskevien suuntaviivojen 30 artiklan 6 kohdan mukaisiksi järjestelyiksi sähkön tukkumarkkinoiden toiminnan tukemiseksi
Lisätietoja:
Petteri Pakalén, Fingrid Oyj
Sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@fingrid.fi
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Markkinaoikeus päätti Olkiluoto 3:n järjestelmäsuojasta12.9.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Markkinaoikeus on antanut ratkaisunsa Olkiluoto 3:n järjestelmäsuojaa koskevassa asiassa. Markkinaoikeuden mukaan Fingridillä on ollut oikeus asettaa sähköjärjestelmän suojaamiseen liittyviä ehtoja ja vaatimuksia kantaverkkoon liittymiselle.
Viidentoista minuutin vuorokausimarkkinoiden käyttöönottopäivämääräksi vahvistettu 30.9.202512.9.2025 11:14:00 EEST | Tiedote
Eurooppalaisten kantaverkkoyhtiöiden ja sähköpörssien yhteinen ohjausryhmä MCSC (Market Coupling Steering Committee) on vahvistanut viidentoista minuutin (ns. vartin) vuorokausimarkkinoiden käyttöönottopäivämääräksi keväällä ilmoitetun mukaisesti 30.9.2025, energian toimituspäivälle 1.10.2025. Kaikkien osapuolten valmius käyttöönottoon on varmistettu kattavilla testeillä. Linkki MCSC:n tiedotteeseen > Lisätietoja Marja Eronen, Fingrid Oyj, puh. 030 395 4457 Sähköpostiosoitteemme ovat muodossa etunimi.sukunimi@fingrid.fi. Aiempi tiedotteemme aiheesta >
Fingrid hankkii Etelä-Pohjanmaan tuulivoima-alueelle rakennettavan voimajohdon osaksi kantaverkkoa9.9.2025 13:54:39 EEST | Tiedote
Fingrid hankkii osaksi kantaverkkoa osuuden voimajohdosta, jota tuulivoimayhtiö OX2 rakentaa Etelä-Pohjanmaalle. Osana laajenevaa kantaverkkoa voimajohto on mahdollisimman tehokkaassa käytössä ja parantaa alueelle tulevan tuuli- ja aurinkovoimatuotannon liitettävyyttä sekä kantaverkon käyttövarmuutta.
Uusi kahden virtapiirin siirtolinja tukee Etelä-Suomen uutta sähkönkulutusta5.9.2025 11:31:17 EEST | Tiedote
Fingrid rakentaa Alajärveltä Hausjärvelle kantaverkon järeän kahden virtapiirin pääsiirtolinjan, joka edistää länsirannikolle voimakkaasti keskittyneen tuulivoimatuotannon siirtämistä kulutukseen. Vuosina 2028–2029 valmistuva 400 kilovoltin siirtoyhteys on yksi Fingridin tärkeimmistä investointihankkeista ja osa Lakeuslinjaa. Se mahdollistaa merkittävästi uutta sähkönkulutusta Etelä-Suomessa, helpottaa siirtokeskeytyksiä ja parantaa koko sähköjärjestelmän käyttövarmuutta. Hankkeen investointikustannukset ovat yli 160 miljoonaa euroa.
Virhe tasepoikkeaman hinnoittelussa5.9.2025 09:50:17 EEST | Tiedote
Fingrid havaitsi virheen tasepoikkeaman hinnoittelussa ajalla 6.5.–25.8.. Virhe on vaikuttanut myös FCR-N-reservin energiamaksuihin. Virhe on korjattu eSettin tietoihin 6.5. alkaen, ja virheen aiheuttamat vaikutukset tullaan korjaamaan osana eSettin korjauslaskutusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme