AV UP -hanke ratkaisee av-alan osaamis- ja kasvuhaasteita
30.1.2025 07:00:00 EET | Tampereen ammattikorkeakoulu | Tiedote
Audiovisuaalisella alalla koetaan mullistuksia suhdannevaihtelun, tekoälyn, julkisen rahoituksen epävakauden sekä kansainvälistymisen vuoksi. AV UP – Uutta osaamista av-alalle -hankkeen ensimmäinen toimintavuosi on nyt takana. Hanke tasoittaa alan osaajien ja yritysten tietä kohti valoisampaa huomista.

Hankkeessa tehtiin vuoden 2024 aikana valtakunnallista selvitystyötä av-alan tilanteesta. Keväällä alan ammattilaisille ja yrityksille suunnattuun kyselyyn saatiin lähes 90 vastausta. Syksyllä järjestettiin moniammatillisia työpajoja Turussa, Tampereella, Helsingissä, Vaasassa, Oulussa ja Joensuussa. Työpajoihin osallistui 39 alan ammattilaista.
Alan tilannekuvan tarkentamiseksi tehtiin lisäksi yli 50 yksilöhaastattelua. Tuloksista koostetaan maaliskuussa 2025 julkaistava teos, joka sisältää lähes 30 artikkelia ja puheenvuoroa av-alan nykytilanteesta sekä näkökulmia tulevaisuuteen.
– Av-alan työllisyyden ja kasvun tukemiseksi on nyt tarve reagoida perustavanlaatuisiin muutoksiin yhdistämällä kehittyvä teknologia ja liiketoimintaosaaminen. Se edellyttää ennakkoluulotonta yhteistyötä koulutuksen ja työelämän välillä, sanoo projektipäällikkö Kai Salonen Tampereen ammattikorkeakoulusta.
Alan ennakointia ja harjoittelun kehittämistä ruodittiin marraskuisessa seminaarissa Av-alan osaamistarpeet ja koulutuksen sekä työharjoittelun kehittäminen. Tampereen Mediapoliksessa järjestetyn seminaarin tuloksia hyödynnetään osaamisen ennakointityössä ja oppilaitosten harjoittelun kehittämisessä. Hankkeessa luodaan säännöllisesti kokoontuva av-alan foorumi, jossa eri toimijat välittävät tietoa alan kehittämis- ja koulutustarpeista.
AV UP -hankkeessa toteutetaan 28 mikrokoulutusta, joiden sisällöt perustuvat edellä mainittuihin selvityksiin. Mikrokoulutukset ovat nopeasti työelämän tarpeisiin vastaavia, lyhytkestoisia kursseja, jotka tukevat av-alan osaamistarpeita, työllisyyttä ja kansainvälistymistä. Ensimmäisen pilottikurssi järjestettiin syksyllä 2024. Seuraavat kymmenkunta opintojaksoa toteutuvat kevään 2025 aikana.
Hankkeessa on tutkittu myös audiovisuaalisen koulutuksen ja av-tuotantojen rahoituksen näkökulmia. Niihin liittyviä tapahtumia on tulossa vuonna 2025 ja 2026. Vuoden 2026 loppuun mennessä luodaan laaja-alainen, keskeisten toimijoiden yhteistyötä tukeva malli, joka parantaa tiedonkulkua sekä edistää työllisyyttä ja kansainvälisyyttä.
AV UP -hanketta koordinoi Tampereen ammattikorkeakoulu, ja lisäksi mukana ovat Tampereen seudun ammattiopisto Tredu, Turun ammattikorkeakoulu, Turun ammatti-instituutti, Yrkeshögskolan Arcada, Metropolia Ammattikorkeakoulu ja Espoon seudun koulutuskuntayhtymä Omnia.
Hanketta rahoittaa Euroopan sosiaalirahasto plus (ESR+). AV UP kuuluu Luovan ja kulttuurialan innovaatio-osaamisen hankkeisiin, joista vastaa Hämeen ELY-keskus.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kai SalonenLehtoriTampereen ammattikorkeakoulu
Puh:050 3562 842kai.salonen@tuni.fiTampereen ammattikorkeakoulu on monialainen työelämäkorkeakoulu, joka vastaa työ- ja elinkeinoelämän muuttuviin osaamistarpeisiin tuottamalla parasta ammatillista korkeakoulutusta ja innovaatioita. Toimimme aktiivisessa yhteistyössä korkeakouluyhteisön ja työelämän kumppaneiden kanssa, kotimaisissa ja kansainvälisissä verkostoissa. Kärkiosaamisemme suuntautuu oppimisen edistämiseen, uusien teknologioiden hyödyntämiseen, ekologisiin innovaatioihin ja sosiokulttuurisiin haasteisiin. TAMKissa on yli 10 000 opiskelijaa ja vakituista henkilöstöä noin 700.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen ammattikorkeakoulu
Kahvin sivuvirroista paperipusseihin: suomalainen kiertotalousinnovaatio etenee2.9.2026 11:33:27 EEST | Tiedote
Mitä yhteistä on aamukahvilla ja paperipakkauksilla? Tampereen ammattikorkeakoulun (TAMK) johdolla kehitetty suomalainen kiertotalousinnovaatio jalostaa kahvinpaahtamisen sivuvirroista väriaineita teollisiin painoväreihin. Yhteistyössä globaalin painovärivalmistajan Siegwerkin kanssa teknologia on nyt saavuttanut kaupallisen mittakaavan paperipusseissa.
Jatta Herrasesta ammattikasvatuksen työelämäprofessori24.8.2026 09:35:36 EEST | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun ja Tampereen yliopiston yhteiseksi ammattikasvatuksen työelämäprofessoriksi on valittu filosofian tohtori Jatta Herranen. Uusi tehtävä sijoittuu osaksi Tampereen korkeakoulukonsernin ammattikasvatuksen tutkimus- ja kehittämiskokonaisuutta.
TAMK juhli 30-vuotista taivaltaan lukuvuoden avajaisissa12.8.2026 14:04:36 EEST | Tiedote
Tampereen ammattikorkeakoulun (TAMK) henkilöstö vietti lukuvuoden avajaisia 10.8.2026. Avajaisilla oli erityinen merkitys, sillä TAMK täyttää pyöreät 30 vuotta. Juhlassa katsottiin sekä menneeseen että tulevaan.
Valmentavan koulutuksen suorittanut Babakr Abrahim: ”Elän unelmaani”11.8.2026 13:50:12 EEST | Tiedote
Suomi tarvitsee kansainvälisiä osaajia, jotka osaavat suomea. Maahanmuuttaneille suunnattuun korkeakouluopintoihin valmentavaan koulutukseen osallistunut Babakr Abrahim sai suomen kielen taitonsa niin hyvälle tasolle, että pystyy nyt opiskelemaan suomenkielisessä ensihoitajan tutkinto-ohjelmassa.
Epe Heleniuksen jalanjäljissä kohti uutta musiikkialan ekosysteemiä18.5.2026 13:20:34 EEST | Tiedote
Työ musiikin parissa voi olla itsenäistä puurtamista, ja ammatti-identiteetin muodostaminen saattaa tuottaa hankaluuksia. Tampereen ammattikorkeakoulun Distrec-koulutushanke pyrkii luomaan Pirkanmaalle musiikkialan ekosysteemin sekä täydennyskoulutusmallin alan toimijoille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme