Meteorologin puheenvuoro: Onko talven selkä jo taittunut?
29.1.2025 13:14:55 EET | Ilmatieteen laitos | Blogi
Tilastollisesti nyt eletään vuoden kylmintä aikaa. Lapissa on kylmintä keskimäärin tammikuun viimeisellä viikolla ja etelässä helmikuun ensimmäisellä viikolla.
Tammikuu lähenee loppuaan, ja tilastojen valossa käsillä ovat vuoden kylmimmät hetket. Lämpömittari on kuitenkin Etelä-Suomessa näyttänyt viime viikosta asti jopa plus neljän asteen lukemia, ja lumet ovat sulaneet vauhdilla etelä- ja länsirannikolta. Lapissa sentään on vielä pääosin pakkasta, mutta pohjoisessa lämpötilat ovat useita asteita tyypillisten arvojen yläpuolella – joinakin päivinä on ollut jopa 10 astetta tavanomaista leudompaa.
Todennäköisesti pakkaslukemia ja lumisateita saadaan vielä eteläänkin, mutta onko talven selkä jo taittunut – ollaanko lämpötilojen puolesta menossa kohti kevättä?
Sääennusteiden valossa tätä on vielä liian varhaista todeta, mutta tilastojen valossa talven selkä taittuu Lapissa tyypillisesti juuri tammikuun lopulla. Tästä eteenpäin lämpötilat alkavat pohjoisessa keskimäärin hiljalleen kohota.
Etelässä merien jäätymisen myötä taitekohta on tyypillisesti hieman myöhemmin, helmikuun alkupuoliskolla. Esimerkiksi Helsingissä käänne kohti korkeampia lämpötiloja näkyy pitkän ajan tilastoissa helmikuun ensimmäisen viikon jälkeen.
Keskimäärin talven selkä siis alkaa taittua Suomessa tammikuun lopulla tai helmikuun alussa. Yksittäisinä talvina tilanne voi toki vaihdella roimasti, ja joskus maaliskuu on talven kylmin kuukausi. Aika näyttää, mitä helmi- ja maaliskuu tuovat tänä vuonna tullessaan.
Myös talven alin lämpötila mitataan yleensä tammikuussa
Tyypillisin ajankohta talven alimmalle lämpötilalle ajoittuu Suomessa välille 23.–26. tammikuuta. Kuluvan talven kylmimmät lämpötilat ovat tähän mennessä vaihdelleet Lapin –30:n ja –39 asteen ja maan lounaisosan noin –15 asteen välillä. Kylmin päivä on paikkakunnasta riippuen osunut joulukuun puolivälin ja tammikuun puolivälin paikkeille. Eli jos näihin lukemiin jäädään, olisi talven kylmin hetki ollut tavanomaista aikaisemmin.
Helsingin Kaisaniemessä talven kylmin lukema on tähän mennessä ollut –14,2 astetta, joka mitattiin 4. tammikuuta. Jos tähän lukemaan jäädään, olisi kyseessä Helsingin Kaisaniemen 180-vuotisen mittaushistorian neljänneksi korkein talven kylmin lukema.
Vielä on toki tilastojen valossa aikaa ”parantaa”. Joskus talven kylmin lukema osuu Helsingissä helmikuulle, eikä lauhoina talvina ole mahdotonta, että kylmin lukema mitataan vasta maaliskuussa. Mutta kaikkein kylmimpien, eli –30 asteen pakkaslukemien mahdollisuudet alkavat olla Helsingissä taputeltu tämän talven osalta.
Sodankylässä talven kylmimmät hetket ovat historiassa painottuneet tammi- ja helmikuulle. Maaliskuun puolivälin jälkeen on talven kärkitulos voitu aina lyödä lukkoon, sillä sen jälkeen kireimmät pakkaset hellittävät. Sodankylässä mitattiin –32,4 astetta 15.12.2024, millä päästään toiselle sijalle talvien äärikylmyystilastossa. Vain talvella 2008 on Sodankylässä mitattu muutamia kymmenyksiä korkeampi lukema. Jos nykyiseen lukemaan jäädään, olisi talven kylmin lukema mitattu Sodankylässä tätä aikaisempana ajankohtana vain seitsemän kertaa havaintoaseman 118-vuotisessa historiassa.
Viimeisimmät ennusteet näyttävät siltä, ettei talven kärkituloksia olla rikkomassa ainakaan lähiaikoina.
Tekstin on kirjoittanut Ilmatieteen laitoksen meteorologi Pauli Jokinen. Puheenvuorot ovat Ilmatieteen laitoksen asiantuntijoiden kommentteja ajankohtaisista sää- ja ilmastoilmiöistä, joita julkaistaan laitoksen verkkopalvelussa osoitteessa https://www.ilmatieteenlaitos.fi/ajankohtaista
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi (sääennuste), puh. 029 539 1000 (vaihde)
Ilmatieteen laitoksen Ilmastopalvelu (ilmastotilastot), puh. 029 539 1000 (vaihde)
Voit ottaa yhteyttä myös Ilmatieteen laitoksen viestintään: ilmatieteenlaitos.fi/medialle
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Ukkoskausi on alkanut – tiistaina havaittiin yli tuhat maasalamaa20.5.2026 11:02:45 EEST | Tiedote
Toukokuun alkupuoliskolla Suomessa esiintyi melko niukasti salamoita, mutta lämpenevä ja epävakainen sää on vauhdittanut ukkoskauden käyntiin.
Lämpötila nousee hellelukemiin idässä – myös ukkoskuuroja odotettavissa18.5.2026 15:24:02 EEST | Tiedote
Alkuviikko tuo Suomeen kesäistä lämpöä, ja helleraja menee rikki lähipäivinä maan itäosissa. Samalla sää muuttuu koko maassa vaihtelevaksi, kun kuurosateet ja ukkoset yleistyvät.
Östersjön är nu isfri – isvintern slutade exceptionellt tidigt12.5.2026 09:47:54 EEST | Pressmeddelande
Isvintern 2025–2026 var händelserik och tog slut exceptionellt tidigt. Även om istäcket vid vinterns kulmen var ett av de mest omfattande på flera år, bidrog den delvis rekordvarma våren till en snabb smältning.
Itämeri on nyt jäätön – jäätalvi päättyi poikkeuksellisen varhain12.5.2026 09:47:54 EEST | Tiedote
Jäätalvi 2025–2026 oli nopearytminen ja päättyi poikkeuksellisen varhain. Vaikka jääpeite oli talven huippuvaiheessa viime vuosien laajimpia, osin ennätyksellisen lämmin kevät teki sulamisesta nopeaa.
Kuivuustilanne helpottaa – sää lämpenee uudelleen viikon puolivälissä11.5.2026 13:48:05 EEST | Tiedote
Kuivuuteen on tulossa helpotusta alkuviikolla sateiden pyyhkiessä Suomen yli. Idästä virtaa keskiviikosta alkaen meille kosteaa ja lämmintä ilmamassaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

