Kirjailija Tuomas Kyrö teki Valokuitusen kanssa uuden Mielensäpahoittaja-tarinan
31.1.2025 06:05:00 EET | Valokuitunen Oy | Tiedote
Kirjailija Tuomas Kyrö sanaili uuden Mielensäpahoittaja-tarinan, jossa koko kansallekin tutuksi tullut karvalakkipäinen päähenkilö pahoittaa mielensä naapuri Kolehmaisen paremmasta nettiyhteydestä. Tänään julkaistun tarinan lukee näyttelijä Vesa Vierikko.

Kirjailija Tuomas Kyrö heittäytyi uudenlaiseen Mielensäpahoittajan maailmaan, kun hän loi yhdessä Valokuitusen kanssa lyhyttarinan siitä, kun Mielensäpahoittajan naapuriin Kolehmaiselle tulee parempi nettiyhteys. Karvalakkipäinen päähenkilö pahoittaa mielensä, kuinkas muutenkaan. Kyrölle lyhyttarina-projekti oli mieleinen, ja hän syttyi siihen omasta tarpeesta selvittää parempaa nettiyhteyttä.
- Kinnostuin ensin ihan itsekkäistä syistä tästä yhteistyöstä. Minulla on kesämökki, kakkosasunto, jonka nettiyhteydet eivät ole mitenkään täydelliset ja olen miettinyt nykyiselle ratkaisulle vaihtoehtoa, Kyrö kertoo.
Tarinassa Mielensäpahoittajan mieli pahoittuu entistä enemmän, kun valokuidusta on selvästi hyötyä naapuri Kolehmaiselle ja se alkaa tuntua myös Mielensäpahoittajalle varteenotettavalta vaihtoehdolta. Kyrö kertoo, että kirjailijan työssä hyvät yhteydet ovat erittäin tärkeitä, koska kaikki tarvittava on verkossa, palvelimella ja pilvessä. Matkoilla ollessaan hän hoitaa töitä saatavilla olevan wifi-verkon kautta.
- Tällä hetkellä suomalaisilla on kova tarve saada tasokas nettiyhteys digiarjen sujuvoittamiseksi. Moni päätyy valokuituun usein juuri siksi, että on huomannut naapurin hyötyneen ja kehuneen kiinteää valokuitua. Vapaan valokuidun etu on lisäksi se, että nettiliittymän voi aina kilpailuttaa. En tosin usko, että tosielämässä kukaan naapuri näin pahasti sentään toisen hyvästä netistä pahastuu, mutta tämä koko kansalle tuttu ja hellyttävä Mielensäpahoittaja-hahmo sopii mainiosti tuomaan vapaan valokuidun ylivertaisuutta esille huumorin keinoin, Valokuitusen markkinointi- ja viestintäjohtaja Lisa Kukila kertoo.
Mielensäpahoittaja ja Vapaa Valokuitu -kampanja käynnissä eri kanavissa 30. huhtikuuta asti. Kampanja on Studio Lauraéus & ALL CAPSin käsialaa. Mielensäpahoittaja ja Vapaa Valokuitu -äänikirja kuunneltavissa Spotifystä ja osoitteessa https://valokuitunen.fi/mielensapahoittaja/
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisa KukilaMarkkinointi- ja viestintäjohtajaValokuitunen Oy
Puh:050 995 7007lisa.kukila@valokuitunen.fiKirsi JännesViestintäpäällikköValokuitunen Oy
Puh:050 564 4645kirsi.jannes@valokuitunen.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta: Valokuitunen on toimialansa markkinajohtaja
Valokuitunen Oy rakentaa nopeita ja luotettavia valokuituyhteyksiä pientaloihin ja yrityksiin ympäri Suomen. Valokuitu takaa parhaan mahdollisen nettiyhteyden kaikissa tilanteissa ja mahdollistaa sujuvan digiarjen. Kytkemme pientalojen yhteydet Telian Avoin Kuitu -runkoverkkoon. Asiakkaamme voivat valita verkon laajasta valikoimasta itselleen sopivat netti- ja lisäpalvelut ja kilpailuttaa niitä rajattomasti. Valokuitunen on markkinajohtaja – verkkomme kattaa vuoden 2024 lopussa noin 400 000 kotitaloutta Suomessa. Meillä työskentelee yli sata ammattilaista arvojemme rohkeus, ilo ja luottamus mukaisesti. Valokuiturakentamisemme työllistää kymmeniä urakointiyrityksiä ympäri maan. Vuonna 2020 perustettu Valokuitunen on suomalaisen CapManin (60 %) ja pohjoismaisen Telian (40 %) omistama yritys.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Valokuitunen Oy
Lohjalaisten lasten ja nuorten lintutaide valtaa katujen valokuitukaappeja7.10.2026 07:46:00 EEST | Tiedote
Lohjan katukuva saa uutta väriä, kun Valokuitusen 24 valokuitukaappia muuttuvat paikallisten lasten ja nuorten taidegalleriaksi. Lohjanseudun kuvataidekoulun opiskelijoiden lintuteoksista koostuva Taidepolku avautuu lokakuussa Moision, Keskilohjan ja Gruotilan alueilla.
Kysely: Kun netti pätkii, suomalainen kiroilee, ärsyyntyy tai selvittää vian - Jo lyhyet verkkohäiriöt vaikuttavat kotien arkeen nopeasti16.9.2026 07:43:00 EEST | Tiedote
Netin häiriöt näkyvät suomalaisten kotien arjessa nopeasti. Tuoreen kyselyn mukaan yli puolet arvioi, että useiden päivien katkos kodin nettiyhteydessä aiheuttaisi merkittävää haittaa.
Kysely: Etätyössä työaika hämärtyy, mutta työntekijät kertovat voivansa paremmin21.8.2026 07:58:00 EEST | Tiedote
Kyselytutkimus kertoo, että etätyö hämärtää suomalaisten työajan rajoja ja johtaa multitaskaamiseen. Siitä huolimatta selvä enemmistö kokee olevansa etäpäivän jälkeen virkeämpi.
Tutkimus: Joka toinen suomalainen käyttää tekoälyä viikoittain – lähes viidennes ei lainkaan8.7.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten tekoälyn käyttö on yleistynyt nopeasti. Tutkimuksen mukaan joka toinen hyödyntää tekoälyä jo vähintään viikoittain. Valtaosa kokee pysyneensä kehityksessä mukana ja luottaa omaan arviointikykyynsä erottaa luotettava tieto.
Tutkimus: Kesällä etätyöpäivien suosituin taukoherkku on jäätelö, myös kahvi kärjessä17.6.2026 08:07:00 EEST | Tiedote
Kysely kertoo, että suomalaisten etätyöpäiviin kuuluvat kesällä rauhallisempi netinkäyttö ja pienet arjen nautinnot. Kahvitauoista ei luovuta edes helteillä. Nuorempi ikäpolvi nauttii auringonotosta etäpäivien tauoilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


