Energiateollisuus ry

Euroopan komission kilpailukykykompassi osoittaa oikeaan suuntaan, tarvitaan nopeasti tekoja

Jaa

Energiateollisuus ry:n mielestä Euroopan komission tänään (29.1.) julkaisema tiedonanto kilpailukyvyn vahvistamisesta on oikeansuuntainen. Kilpailukykykompassiksi nimetty tiedonanto sisältää poliittisia linjauksia sekä listauksen tulevista keskeisistä aloitteista kilpailukyvyn näkökulmasta.

Komission tiedonannon lähtökohtana on kolme peruspilaria: innovaatiokuilu Yhdysvaltoihin ja Kiinaan, kilpailukyvyn ja vähähiilisyyden yhteinen tiekartta, sekä ulkoisten riippuvuuksien vähentäminen ja turvallisuuden parantaminen.

  • Kompassi osoittaa oikeaan suuntaan ja nyt pitää lähteä ripeästi liikkeelle, toteaa Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä.  – Eurooppalaisen kilpailukyvyn parantamiseksi ei ole nopeita lääkkeitä. Niiden sijaan tarvitaan selkeitä rakenteellisia muutoksia. Sisämarkkinat ovat vahvuus, ja ne pitää saada toimimaan paremmin. Innovaatioympäristöä on kehitettävä niin, että syntyy globaalisti menestyviä tuotteita ja palvelujaEuroopan ja Suomen pitää rakentaa kilpailukyky kestävästi omille vahvuuksille, kuten puhtaan siirtymän teknologioille, Leskelä jatkaa.

Eurooppalaisen energiatuotannon tueksi tarvitaan toimiva, avoin ja kilpailullinen sähkön sisämarkkina ja hinnaltaan kilpailukykyistä energiaa sekä yksittäisille kuluttajille että teollisuudelle. EU:lla on edelleen jäsenmaita, joissa markkinoita ei ole tehokkaasti avattu kilpailulle. Sähkö on Euroopan edullisinta maissa, joissa markkinat toimivat parhaiten ja joissa fossiilisista tuontipolttoaineista on irtauduttu eniten.

  • Markkinoihin luottaminen ja ongelmien antaminen markkinoiden ratkaistavaksi vaatii suurempaa poliittista johtajuutta kuin markkinoiden sotkeminen poliittisin interventioin, Leskelä toteaa. - Suomessa johtajuutta on löytynyt ja meillä onkin globaalissa vertailussa hyvin edistykselliset energiamarkkinat. Toimiva markkina tuottaa tällä hetkellä globaalisti kilpailukykyistä ja vähäpäästöistä sähköä sitä tarvitseville, Leskelä jatkaa.

Työn tai raaka-aineiden hinnoissa Euroopan mahdollisuudet kilpailla Kiinan kanssa ovat heikot. USA:sta tuotu fossiilinen polttoaine ei ole EU:lle kilpailukyvyn lähde, vaan se on Eurooppaan tuotuna aina kalliimpaa kuin USA:ssa. Myöskään turvallisuus ei voi olla tuontitavaraa, vaan Euroopan on itse otettava vastuuta omasta infrastruktuuristamme ja sen suojaamisesta, kuten Suomessa on jo tehtykin.

Innovaatiokuilun kurominen umpeen on tärkeä tehtävä, sillä Eurooppa on jäänyt jälkeen monilla teknologian aloilla Kiinasta ja USAsta. Tämän pitää näkyä myös EU:n budjetissa ja julkisen rahoituksen suuntaamisessa. Euroopan pitää vähentää säilyttäviä ja kypsän teknologian tukia ja siirtyä taloutta uudistaviin, teknologioita ja innovaatiota edistäviin tukiin.

  • EU:n sisämarkkina ei ole vielä läheskään valmis, sillä todellisuudessa meillä on jopa 27 erillistä markkinaa hyödykkeille ja palveluille, Leskelä sanoo. – Sama koskee osin myös energiaa, jonka markkinoita eriyttävät fyysisen infrastruktuurin puute, ja se lisäksi lainsäädännön ja harjoitetun politiikan erot jäsenmaissa.

Yhteyshenkilöt

Energiateollisuus ry (ET) on energia-alan elinkeino- ja työmarkkinapoliittinen etujärjestö. Edustamme yrityksiä, jotka tuottavat, hankkivat, siirtävät ja myyvät sähköä, kaasua, kaukolämpöä ja kaukojäähdytystä sekä tarjoavat niihin liittyviä palveluja. Tavoitteenamme on, että vuonna 2035 asiakas, yhteiskunta ja ympäristö saavat hiilineutraalista energiasta uutta hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Energiateollisuus ry

Taustatilaisuus medialle: Energiatalvi 2024-25. Teams, keskiviikkona 2.4. klo 10-11.28.3.2025 08:22:01 EET | Kutsu

Sähkömarkkinat ovat asettuneet uuteen normaaliin. Hintavaihteluita on, mutta niiden vaihteluväli on pienentynyt edellisestä talvesta: sekä huippuhintojen, että hyvin halvan sähkön tuntien määrä on vähentynyt. Pörssisähkösopimusten lisääntymisen myötä myös kuluttajat ovat alkaneet osallistua kysyntäjoustoon ja sähkökattiloiden käyttö on kasvanut, samalla kun sähkön tuotanto on ollut aiempaa tasaisempaa. Taustoitamme sähkömarkkinoiden kehitystä ja näkymiä, ja yritämme ennakoida, miten sähkön kysyntä kehittyy jatkossa. Lisäksi käymme läpi talven sähkön tuotannon jakautumista eri tuotantomuotojen kesken, ja luomme katsauksen ajankohtaisiin energiapoliittisiin kysymyksiin hallituksen puoliväliriihen lähestyessä. Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä alustaa, varaamme aikaa myös kysymyksille. Tervetuloa mukaan! Osallistuminen tästä linkistä: Liity kokoukseen nyt Tilaisuuteen voi ilmoittautua viestillä jukka.relander@energia.fi Ilmoittautuneille voimme toimittaa keskustelun pää

Kasvutyöryhmä tunnistaa puhtaan, vihreän siirtymän kasvun lähtökohdaksi: sen investoinnit täytyy voittaa Suomeen yksi kerrallaan28.2.2025 14:06:47 EET | Tiedote

Risto Murron työryhmä esitti tänään joukon toimenpiteitä talouskasvun vauhdittamiseksi. Energiateollisuus pitää tärkeänä sitä, että puhtaan energian ja sitä käyttävän teollisuuden investointiedellytyksiä parannetaan merkittävästi. Tarvittavat päätökset on tehtävä hallituksen puoliväliriihessä huhtikuussa. Jonossa olevat investoinnit pitää kotiuttaa luvitus- ja kaavoitusviidakkoa keventämällä, ja kasvattamalla maan houkuttavuutta investointikohteena.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye