Oulun yliopiston hallituksen jäsenmäärä laskee kymmeneen – yliopistoyhteisön suhteellinen edustus kasvaa
30.1.2025 11:16:41 EET | Oulun yliopisto | Tiedote
Oulun yliopiston kollegio päätti kokouksessaan 29.1.2025, että Oulun yliopiston hallituksen jäsenmäärä seuraavalla kaudella on kymmenen ja että kausi on neljä vuotta välillä 1.1.2026-31.12.2029. Kaikkien nykyisen hallituksen jäsenten kausi päättyy tämän vuoden lopussa.

Yliopistoyhteisöön kuuluvien jäsenten määrä säilyy hallituksessa ennallaan. Kuudesta jäsenestä professoreilla, muulla henkilöstöllä (muu opetus- ja tutkimushenkilöstö sekä muu henkilöstö) ja opiskelijoilla on tasakolmikantaperiaatetta noudattaen kaikilla kaksi edustajaa.
Yliopistoyhteisön ulkopuolisten jäsenten määrä laskee tulevalle kaudelle viidestä neljään. Kollegio nimesi keskuudestaan työryhmän valmistelemaan ulkopuolisten jäsenten valintaa.
”Nelivuotisen toimikauden avulla tavoitellaan pitkäjänteisyyttä hallitustyöskentelyyn. Tavoitteena on myös vahvistaa yliopistodemokratiaa ja yliopistoyhteisön ääntä päätöksenteossa”, kollegion puheenjohtaja Helka-Liisa Hentilä kertoo.
Professorien ja muun henkilöstön edustajat valitaan hallintovaaleilla syksyllä 2025. Opiskelijoiden edustajat valitsee Oulun yliopiston ylioppilaskunta. Opiskelijajäsenten kausi on kaksi vuotta.
Yliopistoyhteisön suhteellista edustusta hallituksessa lisättiin myös kaudelle 2022–2025. Tuolloin kollegio laski jäsenmäärää kahdestatoista yhteentoista poistamalla yhden hallituspaikan ulkopuolisilta jäseniltä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Helka-Liisa Hentilä
kollegion puheenjohtaja, professori
+358408375527
helka-liisa.hentila@oulu.fi
Johanna WesterlundViestintäasiantuntija
Koulutus- ja yliopistoaiheet
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Kestävän kaivosteollisuuden ratkaisut esiin Oulun yliopiston tapahtumassa4.6.2026 06:47:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto järjestää Linnanmaan kampuksella kansainvälisen Xplorer 2026 Oulu – Redesign Mining -tapahtuman, joka kokoaa yhteen tutkijat, asiantuntijat, yritykset ja suuren yleisön tarkastelemaan kestävän kaivosteollisuuden tulevaisuutta. Tapahtuma koostuu kahdesta osasta: 9.6. on kaikille avoin yleisöpäivä ja 10.–11.6. tieteellinen konferenssi.
Lähes puolella kotihoidon yli 65-vuotiaista heikentynyt näkö tai kuulo – jo lievät aistivajeet yhteydessä toimintakyvyn laskuun4.6.2026 05:50:00 EEST | Tiedote
Näön ja kuulon heikentyminen on yleistä kotihoidon ikääntyneillä asiakkailla, ja vaikutukset näkyvät arjessa. Aistivajeiden parempi tunnistaminen ja hoito voisi tukea ikääntyneiden kotona asumista.
Varhainen parasetamolihoito voi nopeuttaa keskosen sydämen oikovirtauksen sulkeutumista3.6.2026 05:50:00 EEST | Tiedote
Varhain annettu parasetamolihoito voi nopeuttaa erittäin ennenaikaisesti syntyneiden vauvojen sydämen avoimen valtimotiehyen sulkeutumista, kertoo uusi tutkimus.
Oulun radio- ja tv-mastosta keskeinen ilmastoseurannan mittauspiste2.6.2026 10:03:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaalle rakentuva vihreän siirtymän seurantajärjestelmä on vahvistunut, kun Oulussa sijaitsevaan Digitan radio- ja tv-aseman mastoon asennettiin uusi kasvihuonekaasujen mittauslaitteisto toukokuun lopussa. Mastolta saatava tieto auttaa erottamaan, mistä päästöt ja nielut maakunnassa syntyvät.
Vetyä tehdään auringonvalolla Oulun yliopiston katolla – aurinkovetyreaktorin prototyypin testit käynnistyivät2.6.2026 05:06:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston kattolaboratoriossa on käynnistynyt kokeilu, jossa aurinkovetyreaktorin prototyyppiä testataan ensi kertaa Suomessa ulko-olosuhteissa. Aurinkovetypaneeli muistuttaa tavallista aurinkopaneelia, mutta sen sisällä on vettä ja valokatalyyttinen materiaali.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme