Ministeri Kaisa Juuson tapaamisessa korostui muutoksen tärkeys
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) tapasi 28.1.2025 sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuson yhdessä muiden Etelä-Suomen hyvinvointialueiden ja Helsingin kaupungin kanssa. Neuvotteluissa ja sen yhteydessä järjestetyssä keskustelu- ja kehittämistilaisuudessa korostuivat rakentava yhteistyö ja yhteisen kehittämisen merkitys.

Ministeri Juuso avasi Helsingissä järjestetyn tapaamisen alleviivaamalla muutoksen väistämättömyyttä. Hän peräänkuulutti hyvinvointialueilta uusia innovaatioita, rohkeita ratkaisuja sekä kokeilevaa kulttuuria.
– Etelä-Suomen yhteistyöalueella on tehty paljon hyvinvointialueiden välistä hyvää yhteistyötä ja toiminnan kehittämistä esimerkiksi valmiuden ja varautumisen osalla, Keusoten hyvinvointialuejohtaja Raija Kontio kertoo.
Rakentavaa yhteistyötä ja yhteistä toiminnan kehittämistä
Etelä-Suomen yhteistyöalueen (niin kutsuttu YTA-alue) neuvottelu sosiaali- ja terveysministeriön kanssa käytiin rakentavassa hengessä. Neuvotteluissa käsiteltiin muun muassa erikoissairaanhoidon yhteisiä tavoitteita, sosiaalihuollon yhteistyötä, digitalisaatiota sekä valmiutta ja varautumista.
– Etelä-Suomen yhteistyöalueen yhteinen tavoite on lisätä etävastaanottoja sekä kannustaa erikoislääkäreitä liikkumaan alueen sisällä, jotta vuokralääkäreiden käyttöä voidaan vähentää. Päivystyksen tilanteeseen pyritään hakemaan helpotusta muu muassa kiirevastaanottoja, liikkuvia palveluita ja digipalveluita kehittämällä, Kontio tiivistää.
Sosiaalihuollon osalta neuvotteluissa korostui yhteistyön merkitys lastensuojelun ja nuorisopsykiatrian palveluissa sekä vaativissa päihdehuollon palveluissa. Yhteinen tavoite YTA-alueella on erityisen huolenpidon saatavuuden parantaminen.
Hyvinvointialueilta edellytetään johtajuutta ja kriisinkestävyyttä
Lakisääteisten neuvotteluiden yhteydessä järjestettiin myös kehittämis- ja keskustelutilaisuus, jossa tavoitteena oli jakaa hyviä käytänteitä hyvinvointialueiden välillä sekä vahvistaa alueiden ja ministeriön välistä matalan kynnyksen vuorovaikutusta.
Keskusteluissa käsiteltiin hyvää johtajuutta, kriisinkestävyyttä, digitalisaatiota sekä sote-palveluiden tulevaisuutta.
– Työpajoissa korostui henkilöstöstä huolehtiminen, mikä on erittäin tärkeää hyvinvointialueilla, jotka ovat vasta itsenäisen ajan Suomen suurimman julkishallinnon reformin alussa. Johtaminen on nyt muutoksessa sosiaali- ja terveyspalveluissa, ja lähijohtajuus on avainasemassa. Onkin erityisen hienoa, että Keusoten esihenkilötyö on työelämän laadun mittauksissa koettu hyväksi, Kontio kertoo.
YTA-alueet eli sosiaali- ja terveydenhuollon yhteistyöalueet edistävät sosiaali- ja terveydenhuollon alueellista yhteensovittamista ja kehittämistä sekä hyvinvointialueiden välistä yhteistyötä. Jokainen hyvinvointialue kuuluu yhteen yhteistyöalueeseen. Yhteistyöalueita on viisi, ja jokaisella on yksi yliopistollinen sairaala. Keusote kuuluu Etelä-Suomen yhteistyöalueeseen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raija KontioHyvinvointialuejohtajaKeski-Uudenmaan hyvinvointialue
Puh:040 768 2627raija.kontio@keusote.fiTietoja julkaisijasta
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue vastaa sosiaali- ja terveyspalveluista sekä pelastustoimen ja erikoissairaanhoidon järjestämisestä Hyvinkään, Järvenpään, Nurmijärven, Pornaisten, Tuusulan ja Mäntsälän alueella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote)
Keusote sujuvoittaa puhelinasiointia – omatiimien numeroissa muutoksia28.3.2025 11:54:48 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue jatkaa omatiimimallin ja omatiimien puhelinasioinnin parantamista. Jokaiselle Keusoten alueen asukkaalle on nimetty omatiimi, joka vastaa hänen hoidostaan. Jatkossa omatiimin numerossa voi asioida myös kiireellisissä asioissa Omakeusote-digiasioinnin rinnalla.
Aluehallitus käsitteli viime vuoden tilinpäätöksen: alijäämä 66,5 miljoonaa euroa26.3.2025 14:20:39 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) vuoden 2024 tilinpäätös osoittaa 66,5 miljoonan euron alijäämää. Tämä merkitsee alijäämän kasvua edellisvuodesta, sillä vuoden 2023 ja 2024 yhteenlaskettu alijäämä on nyt 133,1 miljoonaa euroa.
Sote-palvelut taskussasi – OmaKeusote-sovellus on täällä!25.3.2025 09:03:29 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusote) OmaKeusote-mobiilisovellus on julkaistu. Sovellus tuo sote-palvelut käden ulottuville, jolla voi hoitaa esimerkiksi terveyshuoliin liittyviä asioita tai keskustella sosiaalipalvelujen ammattilaisen kanssa, vaikka suoraan omalta sohvalta käsin. Sovelluksen voi ladata maksutta sovelluskaupoista.
Asukaskysely 2024: Omalla käytöksellä ja esimerkillä voi vaikuttaa nuorten päihteiden käyttöön ennaltaehkäisevästi24.3.2025 13:25:51 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialue (Keusote) on selvittänyt alueen asukkailta, millaisia toiveita ja ajatuksia heillä on päihdehaittojen vähentämisen keinoista.
Keusoten tuottavuus- ja taloudellisuusohjelma viitoittaa tietä kohti talouden tasapainoa21.3.2025 14:38:07 EET | Tiedote
Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen (Keusoten) tuottavuus- ja taloudellisuusohjelman valmistelu vuosille 2025–2027 on käynnistynyt. Ohjelma tarvitaan, jotta valtiohallinnon vaatimus talouden tasapainosta ja syntyneiden alijäämien kattamisesta toteutuu vuoden 2027 loppuun mennessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme