Miehiä verenluovuttajina yhä enemmän
31.1.2025 08:55:45 EET | SPR Veripalvelu | Tiedote
Miesten osuus verenluovuttajista kasvoi vuonna 2024. Viime vuonna miehiä oli 45 % verenluovuttajiksi rekisteröityneistä, kun vuonna 2023 osuus oli 43 %. Miesten osuuden kasvu on ollut tasaisen varmaa lähivuosina, sillä vuonna 2021 miesluovuttajia oli 40 % ja vuonna 2022 41 %.

"Naiset ovat perinteisesti olleet miehiä aktiivisempia verenluovutuksessa kävijöitä, mutta nyt näemme kävijätilastoissamme muutoksen. Olemme pyrkineet tasapainottamaan miesten ja naisten osuutta ja onnistuneet siinä", kertoo verenluovutuksen johtaja Johanna Castrén Veripalvelusta.
Miehiä tarvitaan lisää verenluovuttajiksi ja siihen on monia syitä:
- Miehet ovat usein kooltaan naisia suurempia, ja siten myös heidän verivolyyminsa on suurempi kuin naisten.
- Miehillä on huomattavasti naisia suurempi rautavarasto, joka kestää paremmin verenluovutuksen.
- Miehet voivat luovuttaa verta naisia useammin. Raskaus, synnytys ja imetys aiheuttavat naisille verenluovutukseen esteen. Miehillä vastaavia pidempiä luovutusesteitä ei ole.
Verta luovutti vuonna 2024 yli 110 000 henkilöä
Vuonna 2024 verenluovuttajiksi rekisteröityi yhteensä 110 681 henkilöä. Miehiä heistä oli 49 425. Luovuttajien vuosittainen määrä oli 2024 pienempi kuin vuonna 2023, jolloin verta luovutti kaikkiaan 114 141 henkilöä.
Muutoksen taustalla vaikuttaa verivalmisteiden käytön väheneminen sairaaloissa.
Veripalvelu toimitti viime vuonna potilaita varten 156 705 punasoluvalmistetta ja 26 595 verihiutalevalmistetta. Punasolujen käyttö väheni 5,3 %. Verihiutalevalmisteiden toimitusmäärä laski 5,7 %. Vuosittain verivalmisteita tarvitaan arviolta 40 000 potilaalle.
"Verenluovuttajakunnan koon kasvattaminen on kuitenkin välttämätöntä, jotta luovuttajia riittää niin normaalioloissa kuin kriisi- ja häiriötilanteissa. Verivalmisteita ei voi korvata lääkkeillä. Suomessa tarvitaan joka arkipäivä 600–700 verenluovuttajaa", Johanna Castrén toteaa.
Myös englanninkielisten luovuttajien osuus kasvoi
Kävijäryhmä, jonka osuus on kasvussa, ovat luovuttajat, jotka asioivat verenluovutuksessa englanniksi. Viime vuonna heidän osuutensa oli 2,1 % rekisteröityneistä, kun vuoden 2023 vastaava luku oli 1,5 %.
Ruotsinkieliset verenluovuttajat käyvät luovutuspisteillä edelleen ahkerasti. Heidän osuutensa vuoden 2024 luovuttajista oli 7,1 %. Osuus on suurempi kuin ruotsinkielisten osuus väestöstä.
"Tavoitteenamme on laaja ja monimuotoinen luovuttajakunta ja toivomme tämän vuoksi eri kieliryhmien käyvän luovutuksessa jatkossakin aktiivisesti. Pystymme nyt palvelemaan englannin- ja ruotsinkielisiä luovuttajia entistä paremmin, kun Luovuttajan mobiilisovellus julkaistiin vuoden 2024 lopussa kolmikielisenä”, Castrén analysoi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna CastrénVerenluovutuksen johtaja
Puh:+358 29 300 1573johanna.castren@veripalvelu.fiSanna KettunenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 29 300 1916sanna.kettunen@veripalvelu.fiLinkit
Suomen Punaisen Ristin Veripalvelu tuottaa sairaaloille potilaiden hoidossa tarvittavia turvallisia ja tehokkaita verivalmisteita sekä laboratoriopalveluja. Huolehdimme veren keräämisestä vapaaehtoisilta verenluovuttajilta potilashoidon tarpeiden mukaisesti. Tarjoamme sairaaloille myös kantasolu- ja elinten siirtoja tukevia palveluita. Veripalvelu on voittoa tavoittelematon organisaatio. Vuosibudjettimme on noin 60 milj. euroa ja palveluksessamme on noin 500 henkilöä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SPR Veripalvelu
Verenluovutusta Åbo Svenska Teaterin Päänäyttämöllä 5. helmikuuta2.2.2026 10:15:00 EET | Tiedote
Veripalvelu järjestää verenluovutustilaisuuden yhteistyössä Åbo Svenska Teaterin (ÅST) kanssa torstaina 5.2.2026 klo 12–18. Verenluovutus toteutetaan yhdessä Turun seudun opiskelijajärjestöjen kanssa.
Blodgivning på Åbo Svenska Teaters Stora scen den 5 februari2.2.2026 10:15:00 EET | Pressmeddelande
Blodtjänst ordnar en unik blodgivning i samarbete med Åbo Svenska Teater torsdagen den 5 februari 2026 kl. 12–18. Evenemanget ordnas också tillsammans med studerandeorganisationer i Åboregionen.
Verenluovuttajat saivat ensimmäistä kertaa tietoa perinnöllisestä sairausriskistä Veripalvelun biopankista22.1.2026 08:45:00 EET | Tiedote
Suomen Punaisen Ristin Veripalvelun biopankista palautettiin verenluovuttajille tietoa riskistä sairastua hemokromatoosiin eli tautiin, jossa elimistöön kerääntyy liikaa rautaa. Verenluovuttajat suhtautuivat myönteisesti tiedon saamiseen. Kyseessä on ensimmäinen kerta Suomessa, kun perinnöllistä riskitietoa on palautettu biopankkiin kuuluville verenluovuttajille
Verihuolto alkaa luovuttajista - uudet verenluovuttajat ovat avainasemassa19.1.2026 07:30:00 EET | Tiedote
Vuonna 2025 verenluovutuksessa kävi 107 878 luovuttajaa. Kaikista kävijöistä uusia luovuttajia oli hieman alle 19 000. Miehet ohittivat ensimmäistä kertaa naiset uusien luovuttajien määrässä. Lisää uusia verenluovuttajia tarvitaan ja tämän vuoden tavoitteena on saada heitä 22 000.
Verenluovuttajia tarvitaan turvaamaan joulun ajan verihuoltoa10.12.2025 07:05:00 EET | Tiedote
Veripalvelu kutsuu tällä hetkellä luovuttajia varaamaan aikoja etukäteen jouluviikolle, sillä sairaaloissa tarvitaan verivalmisteita joulun ja uuden vuoden ympärillä. Verivalmisteiden toimitusten kannalta etenkin jouluaattoa edeltävät päivät ja tapaninpäivä ovat kriittisen tärkeitä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme