SDP:n Pia Hiltunen: Opintotuen on tuettava opiskelijan elämää, ei pakottaa selviytymään
30.1.2025 16:23:27 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Tänään julkaistut tuoreet ehdotukset opintotuen kehittämisestä nostavat esiin, että opintotukeen on tehtävä panostuksia, sillä se ei vastaa tarpeeseen. - Opintotuen taso ei vastaa nykyisiä elinkustannuksia, ja opiskelijoiden velkaantuminen on jo monille ainoa keino selvitä arjesta. Tämä ei ole kestävä ratkaisu, toteaa kansanedustaja Pia Hiltunen (sd.).

Työryhmä ehdottaa opintorahan tason nostamista, sen sitomista indeksiin sekä tukikuukausien lisäämistä. Työryhmä myös näkee, että asumislisän tulisi vastata asumiskustannusten nousuun. Samalla kun työryhmä ehdottaa tuen sitomista indeksiin, hallitus kuitenkin leikkaa kaudellaan opiskelijoiden asumisesta jopa 639 miljoonaa euroa.
- Opintotuki ei ole enää tuki – se on taskuraha, joka ei riitä edes peruselämiseen. On myös syytä kysyä, miten opiskelijan pitäisi maksaa asumisensa? Asumistuki ei riitä enää kattamaan nousevia vuokria, kun opintoraha hupenee jo pelkästään peruselämiseen, kuten ruokaan ja laskuihin, Hiltunen pohtii.
Hiltunen näkee, että nykyinen opintotuki pakottaa monet opiskelijat venymään äärirajoille yhdistämällä opintoja, työntekoa ja jatkuvaa taloudellista epävarmuutta.
- Työn tekemisessä ei ole mitään pahaa – moni opiskelija haluaa ja joutuu tekemään töitä opintojen ohella. Mutta se ei saa olla edellytys toimeentulolle eikä hidaste valmistumiselle. Kaikilla aloilla ei ole samoja mahdollisuuksia yhdistää opintoja ja työskentelyä, joten työnteko ei yksin ratkaise opiskelijoiden toimeentulo-ongelmaa, toteaa Hiltunen.
Tämän lisäksi työryhmä haluaa parantaa opintolainan käyttökelpoisuutta, mutta todellisuudessa lainasta on tullut opiskelijan pakkovalinta. Hiltunen myös muistuttaa, että opiskelijat ovat ainoa ryhmä, jonka odotetaan elävän valtion takaamalla lainarahalla ja velkaantuvan selviytyäkseen.
- Opintotuen on oltava sellaisella tasolla, että se turvaa opiskelijan arjen ja mahdollistaa täysipainoisen opiskelun ilman uupumusta ja jatkuvaa taloudellista stressiä. Meidän on varmistettava, että opiskelijat pystyvät valmistumaan ajallaan niin, että he ovat työkykyisiä – eivät valmiiksi loppuun palaneita, Hiltunen päättää.
Yhteyshenkilöt
Pia HiltunenKansanedustaja
Puh:044 522 7447pia.hiltunen@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Krista Kiurun vappupuhe Porissa1.5.2026 17:22:54 EEST | Tiedote
Krista Kiuru puhui vappupäivänä Porissa.
SDP:n Lotta Hamarin vappupuhe Hämeenkyrössä1.5.2026 15:15:00 EEST | Tiedote
Lotta Hamari puhui vappupäivänä Hämeenkyrössä.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaan vappupuhe1.5.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Laine-Nousimaa puhui torstaina 30.4. Sastamalassa ja perjantaina 1.5. Kangasalla sekä Mänttässä.
SDP:n Tarja Filatovin vappupuhe Hämeenlinnassa1.5.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Tarja Filatov puhui vappupäivänä Hämeenlinnassa.
SDP:n Paula Werningin vappupuhe1.5.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Werning puhui vappupäivänä Haminassa ja Kouvolassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

