SDP EDUSKUNTA

SDP:n Pia Hiltunen: Opintotuen on tuettava opiskelijan elämää, ei pakottaa selviytymään

Jaa

Tänään julkaistut tuoreet ehdotukset opintotuen kehittämisestä nostavat esiin, että opintotukeen on tehtävä panostuksia, sillä se ei vastaa tarpeeseen. - Opintotuen taso ei vastaa nykyisiä elinkustannuksia, ja opiskelijoiden velkaantuminen on jo monille ainoa keino selvitä arjesta. Tämä ei ole kestävä ratkaisu, toteaa kansanedustaja Pia Hiltunen (sd.).

Työryhmä ehdottaa opintorahan tason nostamista, sen sitomista indeksiin sekä tukikuukausien lisäämistä. Työryhmä myös näkee, että asumislisän tulisi vastata asumiskustannusten nousuun. Samalla kun työryhmä ehdottaa tuen sitomista indeksiin, hallitus kuitenkin leikkaa kaudellaan opiskelijoiden asumisesta jopa 639 miljoonaa euroa.

- Opintotuki ei ole enää tuki – se on taskuraha, joka ei riitä edes peruselämiseen. On myös syytä kysyä, miten opiskelijan pitäisi maksaa asumisensa? Asumistuki ei riitä enää kattamaan nousevia vuokria, kun opintoraha hupenee jo pelkästään peruselämiseen, kuten ruokaan ja laskuihin, Hiltunen pohtii.

Hiltunen näkee, että nykyinen opintotuki pakottaa monet opiskelijat venymään äärirajoille yhdistämällä opintoja, työntekoa ja jatkuvaa taloudellista epävarmuutta.

- Työn tekemisessä ei ole mitään pahaa – moni opiskelija haluaa ja joutuu tekemään töitä opintojen ohella. Mutta se ei saa olla edellytys toimeentulolle eikä hidaste valmistumiselle. Kaikilla aloilla ei ole samoja mahdollisuuksia yhdistää opintoja ja työskentelyä, joten työnteko ei yksin ratkaise opiskelijoiden toimeentulo-ongelmaa, toteaa Hiltunen.

Tämän lisäksi työryhmä haluaa parantaa opintolainan käyttökelpoisuutta, mutta todellisuudessa lainasta on tullut opiskelijan pakkovalinta. Hiltunen myös muistuttaa, että opiskelijat ovat ainoa ryhmä, jonka odotetaan elävän valtion takaamalla lainarahalla ja velkaantuvan selviytyäkseen.

- Opintotuen on oltava sellaisella tasolla, että se turvaa opiskelijan arjen ja mahdollistaa täysipainoisen opiskelun ilman uupumusta ja jatkuvaa taloudellista stressiä. Meidän on varmistettava, että opiskelijat pystyvät valmistumaan ajallaan niin, että he ovat työkykyisiä – eivät valmiiksi loppuun palaneita, Hiltunen päättää.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Marko Asell: Hallitus aikoo pettää Suomen nuoret6.3.2025 16:08:58 EET | Tiedote

Kansakuntamme menestys riippuu siitä, miten meidän nuorillamme menee, näin todetaan hallitusohjelmassa. Nuorisoalan tietojen mukaan hallitus on kuitenkin kohdistamassa kevään kehysriihessä nuorisoalalle ja nuorisojärjestöille 7,5 miljoonan euron valtionavustusleikkauksen. Tämä on 40 % avustuksista. – Nuoriin on jo kohdistettu merkittäviä leikkauksia ja nyt hallitus aikoo jatkaa taakan kasaamista nuorten harteille. Jälleen kerran näyttää siltä, että hallitus aikoo vaikeuttaa jo ennestään heikossa asemassa olevien tilannetta, kansanedustaja Marko Asell (sd.) ihmettelee.

SDP:n Saku Nikkanen: Jätin kirjallisen kysymyksen AVMS direktiiviin liittyvästä kotimaisten av-tuotantojen kulttuurirahoituksen mahdollisuudesta5.3.2025 13:35:24 EET | Tiedote

Orpon hallitus on vähentänyt suomalaisen kulttuurin budjettirahoitusta. Ylen uutisoinnin mukaan rahoituksen vähyys näkyy jo esimerkiksi näyttelijöiden heikentyneissä työllistymismahdollisuuksissa. Asiaan olisi mahdollista saada helpotusta. Euroopan unionin Audiovisual Media Services (AVMS) direktiivi sisältää pykälän, joka mahdollistaa valtiolle oikeuden vaatia kansainvälisiä suoratoistopalveluja rahoittamaan kotimaisia audiovisuaalisia tuotantoja, kertoo Saku Nikkanen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye