SDP:n Pia Hiltunen: Opintotuen on tuettava opiskelijan elämää, ei pakottaa selviytymään
Tänään julkaistut tuoreet ehdotukset opintotuen kehittämisestä nostavat esiin, että opintotukeen on tehtävä panostuksia, sillä se ei vastaa tarpeeseen. - Opintotuen taso ei vastaa nykyisiä elinkustannuksia, ja opiskelijoiden velkaantuminen on jo monille ainoa keino selvitä arjesta. Tämä ei ole kestävä ratkaisu, toteaa kansanedustaja Pia Hiltunen (sd.).

Työryhmä ehdottaa opintorahan tason nostamista, sen sitomista indeksiin sekä tukikuukausien lisäämistä. Työryhmä myös näkee, että asumislisän tulisi vastata asumiskustannusten nousuun. Samalla kun työryhmä ehdottaa tuen sitomista indeksiin, hallitus kuitenkin leikkaa kaudellaan opiskelijoiden asumisesta jopa 639 miljoonaa euroa.
- Opintotuki ei ole enää tuki – se on taskuraha, joka ei riitä edes peruselämiseen. On myös syytä kysyä, miten opiskelijan pitäisi maksaa asumisensa? Asumistuki ei riitä enää kattamaan nousevia vuokria, kun opintoraha hupenee jo pelkästään peruselämiseen, kuten ruokaan ja laskuihin, Hiltunen pohtii.
Hiltunen näkee, että nykyinen opintotuki pakottaa monet opiskelijat venymään äärirajoille yhdistämällä opintoja, työntekoa ja jatkuvaa taloudellista epävarmuutta.
- Työn tekemisessä ei ole mitään pahaa – moni opiskelija haluaa ja joutuu tekemään töitä opintojen ohella. Mutta se ei saa olla edellytys toimeentulolle eikä hidaste valmistumiselle. Kaikilla aloilla ei ole samoja mahdollisuuksia yhdistää opintoja ja työskentelyä, joten työnteko ei yksin ratkaise opiskelijoiden toimeentulo-ongelmaa, toteaa Hiltunen.
Tämän lisäksi työryhmä haluaa parantaa opintolainan käyttökelpoisuutta, mutta todellisuudessa lainasta on tullut opiskelijan pakkovalinta. Hiltunen myös muistuttaa, että opiskelijat ovat ainoa ryhmä, jonka odotetaan elävän valtion takaamalla lainarahalla ja velkaantuvan selviytyäkseen.
- Opintotuen on oltava sellaisella tasolla, että se turvaa opiskelijan arjen ja mahdollistaa täysipainoisen opiskelun ilman uupumusta ja jatkuvaa taloudellista stressiä. Meidän on varmistettava, että opiskelijat pystyvät valmistumaan ajallaan niin, että he ovat työkykyisiä – eivät valmiiksi loppuun palaneita, Hiltunen päättää.
Yhteyshenkilöt
Pia HiltunenKansanedustaja
Puh:044 522 7447pia.hiltunen@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Kymäläinen: Kiinteistöalalla pystyttävä paremmin selvittämään tosiasialliset edunsaajat – kyseessä on turvallisuuskysymys19.12.2025 12:05:07 EET | Tiedote
Kansanedustaja Suna Kymäläisen (sd.) mukaan Suomen lainsäädäntö on jäänyt ajastaan jälkeen tosiasiallista edunsaajaa kiinteistöalalla koskevissa kysymyksissä. Kymäläinen kirittää hallitusta puuttumaan tähän epäkohtaan turvallisuuden vahvistamiseksi sekä rikollisuuden torjumiseksi muuttuneessa turvallisuusympäristössä.
SDP:n Eskelinen ja Kymäläinen: Hallitus vierittää liikennepolitiikan vaikeat ratkaisut seuraajalleen18.12.2025 14:08:49 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustajat Seppo Eskelinen ja Suna Kymäläinen pitävät hyvänä, että kauan odotettu selonteko valtakunnallisesta liikennejärjestelmäsuunnitelmasta vuosille 2026–2037 (Liikenne 12) on viivyttelystä huolimatta viimein annettu eduskunnalle. – Valitettavaa on kuitenkin, että Liikenne 12 -työn työkaluja ja painoarvoa on jo ehditty tällä kaudella rapauttaa, eikä suunnitelmaan sisältyvä rahoitusohjelma tarjoa ratkaisuja pitkän aikavälin ongelmiin, edustajat toteavat.
SDP:n Joona Räsänen: Pääministeri Orpo ja valtionvarainministeri Purra ovat jättämässä koko Suomen taloushistorian synkimmän perinnön seuraajilleen18.12.2025 12:25:06 EET | Tiedote
-Viimeistään jo nyt voi varmuudella sanoa, että Orpon-Purran hallitus on epäonnistunut kaikissa talouspolitiikan tavoitteissaan ja julkinen velkaantuminen tulee heidän johdollaan paisumaan kuin pullataikina, sanoo kansansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Saku Nikkanen: Nuorisorikollisuus ja väkivalta kuriin, tämän on loputtava nyt18.12.2025 11:42:09 EET | Tiedote
– Alaikäisten tekemät rikokset eivät ole harmittomia. Ne ovat vakava uhka yhteiskunnan turvallisuudelle. Nyt on aika toimia päättäväisesti ja tehdä loppu väkivaltaisesta nuorisorikollisuudesta pääkaupunkiseudulla ja koko Suomessa, täräyttää kansanedustaja Saku Nikkanen (sd.).
SDP:n Kumpula-Natri: Onneksi Suomi on eurossa, eikä yksin17.12.2025 16:25:58 EET | Tiedote
— Valtiovarainministeri pyrkii jälleen harhauttamaan kansalaisten ja lehdistön huomion hallituksen karuista leikkauksista ja oman hallituksensa vastuista, toteaa kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri (SD).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

