Finanssiala ry

Korjaus Finanssiala ry:n Talousguru-kisan finalisteja koskevaan tiedotteeseen 30.1.2025 kello 14.59

Jaa

Finanssiala ry:n Talousguru-kisan finalisteja koskevassa tiedotteessa oli nimivirhe. Helsingin suomalaisesta yhteiskoulusta finaalin pääsi Aatos Caesar. Finalistin sukunimi oli virheellisesti kirjoitettu muotoon Ceasar. Korjattu tiedote kokonaisuudessaan alla.

Talousgurun finaaliin selvitti tiensä 14 lukiolaista – seuraa suoraa lähetystä 27.2. Kauppalehden sivuilta

Talousgurun alkukilpailu käytiin heti loppiaisen jälkeen ylioppilaskirjoitusten tapaan kaikissa lukioissa samanaikaisesti. Alkukilpailuun osallistui noin 1 300 lukiolaista 125 lukiosta. 14 finalistin joukkoon valittiin perinteiseen tapaan 5 kilpailijaa alueidensa parhaina ja 9 absoluuttisesti parhaiden tulosten mukaan.

Lukiolaisten Talousguru-kilpailun finalistit 2025 
(finalistit ovat listassa aakkosjärjestyksessä)

  • Aatos Caesar, Helsingin suomalainen yhteiskoulu
  • Elmo Eskelinen, Kuopion klassillinen lukio
  • Unna Eteläinen, Ounasvaaran lukio
  • Karri Hakkarainen, Tuusulan lukio
  • Ilmari Laine, Ressun lukio
  • Iivari Mantere, Helsingin ranskalais-suomalainen koulu
  • Vihtori Nuortimo, Säkylän seudun lukio
  • Lauri Nyhä, Tampereen klassillinen lukio
  • Paavo Pippola, Tampereen yliopiston normaalikoulu
  • Pessi Päivärinta, Kallion lukio
  • Kasperi Reunanen, Otaniemen lukio
  • Aslan Sandelin, Lahden yhteiskoulun lukio
  • Arttu Takkinen, Etelä-Tapiolan lukio
  • Jesse Touko, Oulunkylän yhteiskoulu

Lukiolaisten Talousguru on vuosittain järjestettävä lukiolaisten talousosaamista ja -ymmärrystä mittaava kilpailu, jonka pääpalkintona on opiskelupaikkoja peräti kahdeksassa suomalaisessa yliopistossa. Kilpailua on järjestetty vuodesta 1997 lähtien.

Alkukilpailussa lukiolaisten taloustaitoja testattiin muun muassa tehtävässä, jossa vastaajien piti selittää lyhyesti termejä, kuten ASP-laina, paikallinen sopiminen, marginaaliveroprosentti ja määräaikaistalletus. Pisteitä oli mahdollista kerätä itselleen myös avaamalla, mistä sanoista talouteen liittyvät lyhenteet, kuten EKP, IBAN, WTO ja ROE tulevat.

Lyhyessä esseetehtävässä lukiolaiset pääsivät pohtimaan, miten maksutavat ovat muuttuneet ajan myötä Suomessa ja mitä vaikutuksia muutoksilla on ollut. Pitkä essee puolestaan laittoi nuoret vertailemaan investointien kehitystä eri maissa.

Tulevien viikkojen aikana esittelemme FA:n verkkosivuilla ja some-kanavissa kaikki 14 finalistia tarkemmin.

Finaalin suullisia pariväittelyitä voi seurata suorana Kauppalehden verkkosivuilta 27.2. klo 14.00 alkaen. Vuoden 2025 Talousguru julkistetaan samana päivänä klo 15.45 alkavassa palkintojenjaossa.

Yhteyshenkilöt

Lisätietoa julkaisijasta Finanssiala ry

Finanssiala ry
Itämerenkatu 11 - 13
00180 HELSINKI

020 793 4240
http://www.finanssiala.fi

Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry

Joustot asuntorahoituksen sääntelyyn tervetulleita – ensiasunnon ostoon tarvittaisiin lisää liekaa13.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Hallitus esittää joustoja asuntorahoituksen sääntelyyn. Finanssiala ry kannattaa sääntelyn joustoja ja keventämistä. FA:n näkemyksen mukaan maltilliset joustot tukevat asuntomarkkinoiden toimivuutta ja helpottavat asunnon hankintaa ilman, että luotonannon riskit kasvavat hallitsemattomasti. Hallituksen esitykset perustuvat puoliväliriihessä tehtyihin linjauksiin. Nyt ehdotettujen lakien on tarkoitus tulla voimaan huhtikuun alussa 2026.

FA:n Ahosniemi: EKP:n suosituksissa suunta on oikea, mutta sääntelyn järkevöittäminen ei saa jäädä näennäiseksi11.12.2025 18:29:13 EET | Tiedote

Finanssiala ry:n (FA) toimitusjohtaja Arno Ahosniemi pitää myönteisenä, että sääntelyn yksinkertaistamisen tarve on tunnistettu Euroopan keskuspankin (EKP) neuvoston perustaman korkean tason työryhmän suosituksissa, mutta huomauttaa, että ehdotukset jäävät vielä yleiselle tasolle ja moni asia kaipaa täsmennystä. Ahosniemen mukaan pääomavaatimusten päällekkäisyys vaikeuttaa pankkien mahdollisuuksia myöntää lainoja ja rahoittaa talouskasvua, ja että korjausten tulee aidosti vähentää vaatimusten tasoa, ei vain muuttaa niiden muotoa. Ahosniemi pitää viranomaisraportoinnin järkiperäistämistä ja sääntelyn yksinkertaistamista tärkeinä, mutta muistuttaa, että esitetyt ehdotukset eivät vielä ratkaise EU:n pankkisääntelyn haasteita. EKP julkaisi 11.12.2025 EKP:n neuvoston perustaman korkean tason työryhmän suositukset, joiden tavoitteena on yksinkertaistaa eurooppalaisten pankkien sääntelyä ja valvontaa. Suosituksilla luodaan pohjaa komission lainsäädäntöaloitteille, joilla voidaan karsia hallin

Mahdollisuus hoivan täydentämiseen ei saa jäädä vain varakkaiden yksinoikeudeksi8.12.2025 09:55:22 EET | Tiedote

Vanhushoivan nykytilanne on kestämätön. Suomessa väki vähenee ja harmaantuu. Meillä on yhä vähemmän työikäisiä, jotka rahoittavat hyvinvointiyhteiskuntaa ja toisaalta vanhushoivaa tarvitsevien määrä kasvaa. Samaan aikaan julkisen sektorin kustannukset ovat kasvussa ja jotkut hyvinvointialueet suoranaisen kriisin partaalla. Hoivan piiriin voi olla vaikea päästä, ja hoivapalveluiden määrä ja taso vaihtelevat hyvinvointialueittain. Myös vaatimalla on mahdollista saada enemmän ja parempaa hoivaa kuin naapurinsa. Näin kirjoittaa Finanssiala ry:n toimitusjohtaja Arno Ahosniemi kolumnissaan.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye