Talviurheilun MM-kisaputki käynnistyy Ylen kanavilla
31.1.2025 10:26:49 EET | Yleisradio Oy | Tiedote
Urheilustudio on kisarupeamassa mukana viikonloppuisin sekä MM-hiihtojen jokaisena kisapäivänä.

Talven odotetuin kisaputki käynnistyy alppihiihdon, ampumahiihdon ja pohjoismaisten hiihtolajien MM-kisojen parissa helmikuussa ja huipentuu lumilautailuun ja freestyleen maaliskuussa. Yle seuraa kisatapahtumia kattavasti Yle TV2:ssa, Yle Areenassa, Yle-sovelluksessa ja verkkosivuilla sekä Yle Radio Suomessa.
Ylen Urheilustudio on mukana MM-kisaputkessa viikonloppuisin ja hiihdon MM-kisoissa jokaisena kisapäivänä.
“Tänä vuonna olemme nähneet useita suomalaisurheilijoita palkintokorokkeella eri lajeissa, joten odotukset suomalaismenestyksen suhteen ovat korkealla. Urheilustudiossa viemme katsojat ennakointien ja jälkipuintien lisäksi myös kiinnostavimpien tarinoiden ja henkilöiden äärelle”, kertoo Urheilustudion päätuottaja Laura Lehtonen.
Urheilustudion juontajat Petra Manner ja Riku Salminen sekä tutut toimittajat, selostajat ja asiantuntijat välittävät tunnelmia kotikatsomoihin koko kisaputken ajan.
Yle-sovelluksessa ja Ylen verkkosivuilla kisoja seurataan kattavasti lajissa kuin lajissa. Yle Urheilun hetki hetkeltä -seurannasta löytyvät klipit, kiinnostavimmat puheenaiheet ja tuoreimmat kisauutiset.
Lisäksi pohjoismaisten hiihtolajien MM-kisoissa päästään jakamaan tunnelmia yhdessä, kun Yle Chat toimii suomalaisten kokoontumispaikkana jokaisena kisapäivänä. Chatissa hiihdon asiantuntijavieraana on maailmanmestari Aino-Kaisa Saarinen.
Urheilustudion jokaisena lähetyspäivänä on mahdollista voittaa Urheilustudion haluttu pipo Pipovisassa.
MM-kisaputki Ylen kanavilla:
Alppihiihdon MM-kisat Itävallassa
4.–16.2. Yle TV2 ja Yle Areena
Alppihiihdon MM-kisat käydään Itävallan Saalbachissa ja suomalaisittain suurin mielenkiinto kohdistuu miesten kisoihin. Elian Lehto teki jo viime kaudella läpimurtonsa kansainväliselle huipulle vauhtilajeissa ja kuluneella kaudella Eduard Hallberg on säväyttänyt pujottelukisoissa.
Yle näyttää kaikki kisatapahtumat suorana. Selostajana Nina Vanhatalo, asiantuntijana alppihiihtolähetyksistä ja Urheilustudiosta tuttu Marcus Sandell. Ruotsinkielinen selostus Kristian Karlsson.
Ampumahiihdon MM-kisat Sveitsissä
12.–23.2. Yle TV2 ja Yle Areena
Suomen joukkueeseen kohdistuu pitkästä aikaa jopa mitalitoiveita, kun ampumahiihdon MM-kisat käydään Sveitsin Lenzerheidessa. Suvi Minkkinen on taistellut koko alkukauden kärkisijoista, mutta uransa parhaisiin suorituksiin ovat yltäneet myös mm. Tero Seppälä, Venla Lehtonen ja Otto Invenius.
Yle välittää kaikki kisat suorina. Selostamossa Johannes Oikarinen, Kaisa Mäkäräinen ja Ville Kotikumpu.
Pohjoismaisten hiihtolajien MM-kisat Norjassa
26.2.–9.3. Yle TV2, Yle Areena ja Yle Radio Suomi
Hiihdon, mäkihypyn ja yhdistetyn MM-mitaleista kisataan tänä vuonna Norjan Trondheimissa. Suomalaisittain mitaliodotuksia kohdistuu niin hiihtoon kuin yhdistettyynkin, joissa suomalaisurheilijoita on nähty palkintokorokkeella tällä kaudella.
Maastohiihdon selostaa tv:ssä Kimmo Porttila asiantuntijoinaan Ville Nousiainen ja Kalle Lassila. Mäkihypyn ja yhdistetyn selostajana kuullaan Mikko Hannulaa. Mäkihypyssa asiantuntijana on Janne Ahonen ja yhdistetyssä Petter Kukkonen.
Trondheimin tunnelmat välitetään jokaisena kilpailupäivänä myös Radio Suomen taajuudella. Radiossa selostajina ovat Simo Leinonen ja Henri Pitkänen, asiantuntijoina Kalle Lassila, Ville Nousiainen ja Tommi Nikunen. Studiossa kisatunnelmasta huolta pitävät Radio Suomen tutut Sanna Pirkkalainen, Markus Turunen sekä Juha-Pekka Taskinen.
Kaikki kisatapahtumat nähdään suorana Yle TV2:ssa ja Yle Areenassa.
Lumilautailun ja freestylen MM-kisat Sveitsissä
17.3.–30.3. Yle TV2 ja Yle Areena
Talven MM-kisaputki päättyy Sveitsin Engadiniin, missä jaetaan freestylen ja lumilautailun MM-mitalit. Suomalaisittain katseet kohdistuvat freeskissä Anni Kärävään ja Elias Syrjään sekä kumparelaskussa Severi Vierelään.
Yle välittää kisojen suomalaislajit Yle TV2:ssa ja Yle Areenassa. Selostajana Sami Saarenpää, asiantuntijoina Arttu Kiramo (kumparelasku), Juho Kilkki (freeski) ja Peetu Piiroinen (lumilautailu).
Yhteyshenkilöt
Kristiina KekäläinenVastaava tuottaja, Yle Urheilu
kristiina.kekalainen@yle.fiMarjukka MäkinenViestinnän asiantuntija
marjukka.makinen@yle.fiYle on suomalaisten oma, vuonna 1926 perustettu julkisen palvelun mediayhtiö. Ainutlaatuiseen tehtäväämme kuuluu välittää luotettavaa tietoa, sivistää ja viihdyttää, vahvistaa demokratiaa ja kulttuuria sekä edistää sananvapautta, tasa-arvoa ja yhteenkuuluvuutta. Palvelemme suomalaisia televisiossa, radiossa ja verkossa vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.
Tilaa Ajankohtaista Ylestä -uutiskirje. Jos et jatkossa halua vastaanottaa Ylen viestinnän lähettämiä tiedotteita, lähetä viesti osoitteeseen yleisradio@yle.fi. Tutustu Ylen viestinnän lähettämien tiedotteiden tietosuojaselosteeseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yleisradio Oy
Värikäs Marokko on uuden Au pairit -kauden kohdemaa28.4.2026 11:51:51 EEST | Tiedote
Huippusuositun Au pairit -sarjan 13. kaudella suunnataan eloisaan ja vieraanvaraiseen Marokkoon. Koko kausi julkaistaan Yle Areenassa keskiviikkona 27.5.
Linda Ihmemaassa – kesän audiodraama kertoo suomalaisen ikonin poikkeuksellisen tarinan Ylen kanavilla 6.7. alkaen27.4.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Yle Areenan ja Yle Radio Suomen odotettu kesän musiikkiaiheinen audiodraama on selvillä: Linda Ihmemaassa sukeltaa Linda Lampeniuksen uskomattomaan elämäntarinaan. Lindana loistaa Saga Sarkola.
Yle och MTV varnar för bedrägerier i sociala medier14.4.2026 06:24:00 EEST | Pressmeddelande
I en aktuell kampanj påminner kända profiler från Yles och MTV:s nyhetsredaktioner om faran med bedrägerier i sociala medier i Finland.
Yle ja MTV varoittavat sosiaalisen median huijauksista14.4.2026 06:24:00 EEST | Tiedote
Uudessa tietoiskussa Yle Uutisissa ja MTV Uutisissa julkisissa tehtävissä työskentelevät tutut kasvot muistuttavat somehuijausten vaarasta Suomessa.
Yle hankki oikeudet jalkapallon naisten MM-kisoihin vuodelle 202713.4.2026 11:57:03 EEST | Tiedote
Yle on hankkinut oikeudet jalkapallon naisten MM-kisoihin 2027. Yle on mukana Euroopan yleisradiounionin EBU:n ja kansainvälisen jalkapalloliiton FIFA:n 18 maata kattavassa sopimuksessa. FIFA Women’s World Cup 2027 -turnaus käydään Brasiliassa 24.6.–25.7.2027.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme