Keskuskauppakamari: Intialla on edellytykset kasvaa kolmanneksi suurimmaksi taloudeksi – Suomen ja Intian kauppasuhteissa merkittävää kasvupotentiaalia
31.1.2025 10:24:07 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote
Suomen ja Intian välinen kauppa sekä investoinnit ovat jo nyt myönteisellä tasolla, mutta Keskuskauppakamarin mukaan potentiaali on vieläkin suurempi. Intian talous kasvaa vakaasti 6–7 prosentin vuosivauhtia ja sillä on edellytykset nousta maailman kolmanneksi suurimmaksi taloudeksi.

”Kun kansainvälisessä järjestelmässä kaikki on muutostilassa, hetki vaikuttaa olevan juuri nyt oikea rakentaa tai vahvistaa olemassa olevia kauppasuhteita Intian kanssa”, sanoo Keskuskauppakamarin kansainvälisten asioiden johtaja Päivi Pohjanheimo.
Intian täyttäessä sata itsenäisyyden vuotta vuonna 2047 maailman väkirikkaimman demokratian tavoitteena on olla teollistunut ja kehittynyt valtio. Pohjanheimon mukaan Intian strateginen rooli kansainvälisessä kaupankäynnissä vahvistuu jatkuvasti.
”Intia pyrkii jatkuvasti vahvistamaan asemaansa käynnissä olevassa kansainvälisessä murroksessa globaalina ja kaupallisena toimijana, joka on sitoutunut kehittämään monimuotoisia suhteitaan EU:n, Yhdysvaltain ja muun lännen kanssa,” Pohjanheimo sanoo.
Intia ja EU ovat pitkän tauon jälkeen palanneet ratkomaan erimielisyyksiään jo vuosikymmeniä jatkuneissa kauppasopimusneuvotteluissa. Pohjanheimon mukaan tasainen talouskasvu tekee Intiasta houkuttelevan erityisesti niille kansainvälisille yrityksille, jotka etsivät ostokyvyltään riittävän suurta kuluttajamarkkinaa.
”Maassa on nuori väestöpohja ja kasvava keskiluokka. Riskinhallintaa ja tuotannon sijoitusmaata punnitseville yrityksille Intian houkuttelevuus onkin selvässä kasvussa”, Pohjanheimo toteaa.
Pohjanheimon mukaan Suomen ja Intian kahdenväliset suhteet ovat hyvät, ja niin kauppa kuin investoinnitkin kehittyvät positiivisesti. Kasvupotentiaali on huomattava.
“Suomalaiselle osaamiselle ja ratkaisuille on valtavassa maassa runsaasti kysyntää lukuisilla eri aloilla”, Pohjanheimo sanoo.
Esimerkiksi vientiä Intiaan tukevassa DESI-strategiassa mainitaan painopisteinä muun muassa informaatioteknologia, digitalisaatio, uusiutuva energia, koulutus ja terveys sekä veteen liittyvät ratkaisut ja palvelusektori.
”Intian-markkinoille suuntaavien yritysten on hyvä tiedostaa, että oikea hetki tarttua kasvumahdollisuuksiin on juuri nyt. Uudet avaukset, kuten EU–Intia-kauppaneuvottelut, osoittavat selkeästi, että Intia haluaa tiivistää yhteistyötä lännen kanssa”, sanoo Pohjanheimo.
Keskuskauppakamarin julkaisemassa Intian maakatsauksessa käydään monesta eri näkökulmasta läpi Intian mahdollisuuksia kauppakumppanina. Intia-katsauksen pääset lukemaan täältä
Yhteyshenkilöt
Päivi PohjanheimoJohtaja, kansainväliset asiat; maajohtaja, Kansainvälinen kauppakamari
Puh:050 573 8494paivi.pohjanheimo@chamber.fiLiitteet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Pörssiyhtiöiden hallitukset uudistuvat Suomessa maltillisesti – toimintaympäristön muutokset eivät ole vaikuttaneet uudistumistahtiin23.7.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Pörssiyhtiöissä vaihtuu vuosittain noin 15 prosenttia hallituksen jäsenistä. Miesten toimikausi on kestänyt keskimäärin 5,3 vuotta ja naisilla 3,5 vuotta. Kahdella kolmesta hallitukseen valituista henkilöistä on kokemusta toimitusjohtajan tehtävästä tai liiketoimintojen johdosta. Tiedot selviävät Keskuskauppakamarin naisjohtajakatsauksesta.
Helteillä ilmalämpöpumppujen tarve kasvaa – asentajan osaamisella merkitystä16.7.2026 10:57:24 EEST | Tiedote
Kesän hellejaksot näkyvät nopeasti ilmalämpöpumppujen kysynnässä ja korjaamisessa. Keskuskauppakamarin pääsihteeri Raisa Harju muistuttaa, että laitteen hankinnassa tai vanhan korvaamisessa huomio kannattaa kiinnittää muuhunkin kuin hintaan. Erityisesti kiireessä tehdyt ratkaisut voivat lisätä virheiden riskiä, jolloin asentajan osaaminen ja kokemus korostuvat.
Ympäristöväittämiin täsmällisyyttä – pelkät vihreät lupaukset eivät enää riitä15.7.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Markkinoinnin itsesääntelytoimielin Keskuskauppakamarin liiketapalautakunta (LTL) on soveltanut Kansainvälisen kauppakamarin (ICC) päivitettyjä markkinointisääntöjä syksystä 2025 lukien. ICC:n mukaan yleistä tai epämääräistä ympäristöväittämää ei pääsääntöisesti saa käyttää ilman täsmennystä. Myös ympäristöväittämiä koskeva lainsäädäntö kiristyy keväällä 2027. Keskuskauppakamarin liiketapalautakunta on antanut kuluvan vuoden aikana tulkinta-apua useiden yritysten ympäristöväittämiin.
Keskuskauppakamari: Perintö- ja lahjaveron uudistus toimisi myös Suomessa – Ruotsi osoittaa suunnan14.7.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Ruotsissa tehdyt perintö- ja lahjaveron uudistukset ovat vahvistaneet yritysten kasvua ja kotimaista omistajuutta. Keskuskauppakamari katsoo, että vastaava uudistus voisi toimia myös Suomessa.
Naisten osuus pörssiyhtiöiden hallituksen jäsenistä uuteen ennätykseen – osuus nyt jo 37 prosenttia9.7.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Naisten osuus pörssiyhtiöiden hallituksen jäsenistä nousi tänä vuonna 37 prosenttiin, joka on jälleen uusi ennätys. Ennätykset saavutettiin myös kaikissa yritysten kokoluokissa. Hallituksen sukupuolijakauma on tasapuolinen jo 84 prosentissa pörssiyhtiöistä. Tiedot käyvät ilmi Keskuskauppakamarin tuoreesta naisjohtajakatsauksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme