Helsingin kaupungin pelastuslaitos

Helsingin pelastuslaitoksella aloittaa vaativiin tilanteisiin erikoistunut ryhmä

31.1.2025 12:49:22 EET | Helsingin kaupungin pelastuslaitos | Tiedote

Jaa

Helsingin kaupungin pelastuslaitos kehittää etupainotteisesti pelastustoimintaa, jotta se vastaa muuttuvaa toimintaympäristöä pääkaupungin alueella. Vaativiin tilanteisiin varautumista varten pelastuslaitos ottaa käyttöön Rescue Task Force -toiminnan (RTF).

Poliiseja ja palomiehiä suojavarustuksessa
Helsingin pelastuslaitos ja Helsingin poliisi harjoittelevat yhdessä vaativiin tilanteiseiin varautumista. Helsingin poliisilaitos

Käytännössä Helsinkiin perustetaan vaativiin tilanteisiin erikoistunut pelastusryhmä.

Ryhmän jäsenet ovat hakeutuneet tehtävään vapaaehtoisesti. He ovat erikoiskoulutuksen saaneita palomies-ensihoitajia, joiden koulutuksesta on pääosin vastannut Helsingin poliisilaitos. Oppia on haettu myös ulkomailta.

Vaativiin tilanteisiin erikoistuneen ryhmän tarkoituksena on saada pelastettua potilas nopeammin kuin perinteisillä menetelmillä on aiemmin ollut mahdollista.

”Kun vaara-alueen evakuoinnista ja hätäensiavusta vastaavat erikoiskoulutetut pelastajat, poliisi voi keskittyä tehtävällä esimerkiksi kohdehenkilön kiinniottoon. Poliisi on antanut pelastajille poliisin taktista koulutusta, jotta he pystyvät suorittamaan oman tehtävänsä turvallisesti”, kertoo Helsingin poliisin johtokeskuksen johtaja, ylikomisario Patrik Karlsson.

Erikoiskoulutetut pelastajat työskentelevät poliisin suojaamina tilanteissa, joissa on vakava ulkopuolisen väkivallan uhka. Tällainen tilanne voi syntyä esimerkiksi aseiden käytöstä tilanteessa.

RTF-ryhmän suojavarusteet poikkeavat tavanomaisista pelastajan varusteista. Ryhmän jäsenet käyttävät tehtävillä ballistisia suojavarusteita, erityistä viestivälineistöä ja erilaisia evakuointivälineitä potilaiden nopeaksi pelastamiseksi.

Ryhmä kykenee myös tarvittaviin henkeä pelastaviin, välittömiin hätätoimenpiteisiin uhka-alueella. Toiminto on Helsingin alueella välittömässä lähtövalmiudessa 24/7. Ryhmä toimii tiiviissä yhteistyössä pelastustoimen, ensihoidon ja poliisin kanssa. Helsingin poliisilaitos hoitaa vuosittain vajaa 200 000 hälytystehtävää, joita tapahtuu kaikkina vuorokauden aikoina.

”Ympärivuorokautinen valmius on oleellista, jotta poliisi saa erikoiskoulutetut pelastajat tehtävälle mukaan lyhyellä viiveellä”, Karlsson kertoo.

Helsingin RTF-toiminta aloitetaan vuoden 2025 kevään aikana. Vastaavaa toimintatapaa ei toistaiseksi ole muilla pelastuslaitoksilla Suomessa. Pohjoismaisista pääkaupungeista vastaavanlaista toimintaa löytyy esimerkiksi Tukholmasta, Kööpenhaminasta ja Oslosta.

Helsingin kaupungin pelastuslaitoksen pelastusjohtaja Marko Rostedt sanoo, että Rescue Task Force on toimintamalli, jollainen tulisi olla myös muilla alueilla kuin Helsingissä.

”Maailma on muuttumassa, ja pelastuslaitosten tulee seurata toimintaympäristön muutoksia aktiivisesti ja myös reagoida niihin”, Rostedt toteaa.

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Helsingin kaupungin pelastuslaitos tuottaa turvallisuutta ja auttaa hädän hetkellä. Palvelumme ovat onnettomuuksien ehkäisy, pelastustoiminta ja ensihoito sekä väestönsuojelu ja varautuminen. Yhdellätoista pelastusasemallamme ja neljällä meriasemallamme työskentelee noin 800 henkeä, joista noin 600 pelastus- ja ensihoitopalveluissa.Vuonna 2022 pelastuslaitoksella oli 8632 pelastustoimen ja 64000 ensihoidon hälytystehtävää.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupungin pelastuslaitos

Runsas lumi vaikeuttaa liikkumista – muistutus pelastusteiden ja katualueiden kunnossapidosta13.2.2026 11:00:21 EET | Tiedote

Helsingin pelastuslaitos muistuttaa kiinteistöjen omistajia ja urakoitsijoita katualueiden ja pelastusteiden kunnossapidon tärkeydestä runsaslumisina aikoina. Pelastustiet on pidettävä ajokelpoisina, esteettöminä ja merkittyinä. Lumikasat eivät saa haitata liikennemerkkien näkyvyyttä tai liikenneympäristön turvallisuutta. Pelastusteille pysäköinti on ehdottomasti kielletty.

Vuodenvaihde Helsingissä: 156 ensihoitotehtävää ja 43 pelastustehtävää – Ilotulitteet työllistivät pelastusta1.1.2026 02:07:17 EET | Tiedote

Helsingin uusi vuosi sujui suhteellisen rauhallisesti. Ensihoitopalvelu sai 156 tehtävää, pääasiassa päihteisiin liittyviä. Pelastuslaitokselle kirjattiin 43 hälytystä, suurin osa ilotulitteista aiheutuneita. Resursseja vahvistettiin ja sopimuspalokunnat osallistuivat. Kansalaistorilla juhlat sujuivat hyvissä merkeissä. Viestintää tehostettiin somekanavilla.

Joutsenten hyvinvointi askarruttaa ja aiheuttaa turhia soittoja31.12.2025 16:19:26 EET | Tiedote

Talvipakkaset ja jäätyvät järvet herättävät monen mielessä kysymyksen: voiko joutsen jäätyä kiinni jäähän? Vastaus on – harvoin, ja vain poikkeustilanteissa. Joutsenet ovat sopeutuneet kylmiin olosuhteisiin hämmästyttävän hyvin. Uuden vuoden aattona on hätäkeskukseen tullut kymmenkunta soittoa, soittoja on tullut myös pelastuslaitokselle suoraan joutsenista. Joutsenilla on jaloissaan erikoisempi verenkierto. Se pitää kudokset sulana ja estää jäätymisen, vaikka lintu seisoo tuntikausia jäällä. Joutsenet eivät pysy paikallaan. Ne vaihtavat paikkaa ja liikkuvat säännöllisesti, mikä estää jään muodostumisen ympärille. Lisäksi linnut hakeutuvat sulapaikoille – virtavesiin, merialueille ja jopa lämpimiin jätevesien kohtiin, joissa vesi ei jäädy. Jos joutsen sairastuu tai heikkenee, se voi jäädä paikalleen ja jäätyä kiinni. Tämä on kuitenkin harvinaista ja liittyy yleensä huonoon kuntoon, ei normaaliin talvikäyttäytymiseen. Joutsenet ovat siis talven mestareita – kylmä ei niitä helposti pysäy

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye