Fingridin osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdotukset varsinaiselle yhtiökokoukselle 2025
31.1.2025 15:00:00 EET | Fingrid Oyj | Tiedote
Fingrid Oyj:n osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa varsinaiselle yhtiökokoukselle 2025, että yhtiökokous päättäisi seuraavasti:
1. Hallituksen jäsenten lukumäärä ja kokoonpano
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa Fingridin hallituksen jäsenten jäsenmääräksi viisi (5) ja että hallituksen jäseniksi valitaan uudelleen Leena Mörttinen, Jero Ahola, Anne Jalkala ja Mikko Mursula toimikaudeksi, joka päättyy seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.
Nykyisistä hallituksen jäsenistä Hannu Linna ei ole käytettävissä uutta hallitusta valittaessa.
Nimitystoimikunta täydentää ehdotustaan valittavista hallituksen jäsenistä, kun ehdokas on nimetty ja tarvittavat hyväksymisprosessit on saatettu päätökseen.
Lisäksi ehdotetaan, että nykyisistä hallituksen jäsenistä Leena Mörttinen valitaan uudelleen hallituksen varapuheenjohtajaksi. Nimitystoimikunta täydentää ehdotustaan valittavasta hallituksen puheenjohtajasta, kun ehdokas on nimetty ja valintaan vaikuttavat hyväksymisprosessit on saatettu päätökseen.
Ehdotetuista hallituksen jäsenistä, Jero Ahola ja Anne Jalkala ovat riippumattomia yhtiöstä ja sen merkittävistä osakkeenomistajista. Leena Mörttinen ja Mikko Mursula ovat riippumattomia yhtiöstä, mutta eivät merkittävistä osakkeenomistajista, koska heillä on toimisuhde merkittävään osakkeenomistajaan.
Kaikki valittaviksi ehdotetut henkilöt ovat antaneet suostumuksensa valintaan.
2. Hallituksen palkkiot
Osakkeenomistajien nimitystoimikunta ehdottaa , että puheenjohtajalle maksetaan kuukausipalkkiona 3 000 euroa/kk, varapuheenjohtajalle 1300 euroa/kk ja hallituksen jäsenille 1 000 euroa/kk, minkä lisäksi kokouspalkkiona 600 euroa hallituksen, sen valiokuntien kokouksista sekä osakkeenomistajien nimitystoimikunnan kokouksista, joihin jäsen on osallistunut.
Lisätietoja Fingridin osakkeenomistajien nimitystoimikunnan ehdottamista jäsenistä on yhtiön internet-sivuilla. Nimitystoimikunnan ehdotukset tullaan sisällyttämään yhtiökokouskutsuun.
Fingridin osakkeenomistajien nimitystoimikunnan puheenjohtajana toimii Karri Safo (nimeäjänä Suomen valtio) ja jäseninä Mikko Räsänen (nimeäjänä Keskinäinen eläkevakuutusyhtiö llmarinen) sekä Erkko Ryynänen (nimeäjänä Aino Holdingyhtiö Ky).
Lisätietoja:
Fingrid, lakiasiainjohtaja Marina Louhija
puh. 040 519 0627
Tietoja julkaisijasta
Fingrid on suomalaisten kantaverkkoyhtiö. Turvaamme asiakkaille ja yhteiskunnalle kustannustehokkaasti varman sähkön ja muovaamme tulevaisuuden puhdasta ja markkinaehtoista sähköjärjestelmää.
Fingrid välittää. Varmasti.
www.fingrid.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fingrid Oyj
Utökningen av elsystemet ökar kostnaderna – stamnätsavgifterna höjs i början av nästa år med 4 procent28.9.2026 11:41:47 EEST | Pressmeddelande
Stamnätsbolaget Fingrid kommer att höja avgifterna för stamnätstjänster med 4 procent i början av 2027. Orsaken till höjningen är ett omfattande proaktivt investeringsprogram för framtida kundbehov samt ökade kostnader i det växande elsystemet. En förstärkning av stamnätet öppnar för industriella investeringar i Finland, vilket stöder den ekonomiska tillväxten.
Sähköjärjestelmän kasvu lisää kustannuksia – kantaverkkopalvelumaksut nousevat vuoden alusta 4 prosenttia28.9.2026 11:41:47 EEST | Tiedote
Kantaverkkoyhtiö Fingrid nostaa kantaverkkopalvelun maksuja 4 prosenttia vuoden 2027 alusta. Korotuksen taustalla on mittava, tulevia asiakastarpeita ennakoiva investointiohjelma sekä laajenevan sähköjärjestelmän kustannusten kasvu. Kantaverkon vahvistaminen tukee talouskasvua mahdollistamalla teollisia investointeja Suomeen.
Growth in the power system increases costs – main grid service fees will rise by 4 per cent at the beginning of the year28.9.2026 11:41:47 EEST | Press release
Transmission system operator Fingrid will raise main grid service fees by 4 per cent as of the beginning of 2027. The increase is driven by a substantial investment programme anticipating future customer needs and the rising costs of the expanding power system. Strengthening the transmission grid supports economic growth by enabling industrial investments in Finland.
Uusilta tuuli- ja aurinkovoimalaitoksilta edellytetään verkkoa vakauttavia säätöominaisuuksia25.9.2026 11:57:04 EEST | Tiedote
Fingrid asettaa uusia teknisiä vaatimuksia suuntaajavaltaiselle sähköntuotannolle. Vaatimuksissa uudelta tuuli- ja aurinkovoimalaitokselta edellytetään verkkoa vakauttavia säätöominaisuuksia, jos laitos sijoittuu alueelle, jolla tuuli- ja aurinkovoimaa on jo ennestään runsaasti. Näillä ominaisuuksilla mahdollistetaan laitoksen liittäminen sähköverkkoon heikentämättä verkon käyttövarmuutta. Fingrid järjestää aiheesta webinaarin 16.10.
Sähkön arvioidaan riittävän talvella, jos kotimainen sähköntuotanto ja siirtoyhteydet toimivat luotettavasti24.9.2026 09:29:00 EEST | Tiedote
Sähkön riittävyys Suomessa näyttää tulevana talvena vakaalta, mikäli merkittäviltä sähkön tuotantolaitosten vikaantumisilta vältytään ja siirtoyhteydet Ruotsista ja Virosta toimivat normaalisti. Fingridin arvion mukaan sähköä on riittävästi tarjolla myös tuulettomina ja kylminä talvipäivinä. Näissä haastavimmissa tilanteissa sähkön hinnan odotetaan aktivoivan kulutusjoustoa, mikä turvaa sähkön riittävyyttä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme