MUISTUTUS: Kutsu medialle: SDP:n kampanjastartti 8.2. Vantaalla
Arvoisa median edustaja,
lämpimästi tervetuloa SDP:n alue- ja kuntavaalien kampanjastarttiin lauantaina 8.2. Kampanjastartti järjestetään Clarion Hotel Helsinki Airportissa Vantaalla (os. Taivastie 3, 01530 Vantaa).
Aikataulu
13.15–14.00 Lounas ja median ilmoittautuminen
14.00–15.30 Vaaliohjelman julkistaminen, Antti Lindtman ja muu puoluejohto
15.30–16.00 Mediatilaisuus
16.00–17.30 Ohjelmaa
- Rohkeus ylittää itsensä ja saavuttaa unelmia, Jari Saario, soutaja
- Rohkealla vaalityöllä vaalivoittajaksi, Kjartan Valgardsson, poliittinen neuvonantaja, Islannin Sosialidemokraattinen liitto
Median edustajat ovat myös lämpimästi tervetulleita osallistumaan kampanjastartin illalliselle klo 19.00 alkaen. Hotellilta on varattu median edustajille työskentelytila, joka on käytössä klo 16.00–19.00.
Pyydämme median edustajia ystävällisesti ilmoittautumaan tämän linkin kautta viimeistään tänään maanantaina 3.2.
Huomioittehan, että hotellilla ei ole omaa pysäköintiä. Autolla saavuttaessa lähimmät pysäköintipaikat löytyvät tapahtumapaikan viereisiltä Finavian pysäköintialueilta P1, P2 ja P3.
Kaikista lentoaseman pysäköintialueista vastaa Finavia, ja pysäköintipaikan voi varata myös ennakkoon Finavian varauspalvelusta. Lisää tietoa Finavian sivuilta: https://www.finavia.fi/fi/lentoasemat/helsinki-vantaa/pysakointi/pysakointialueet?navref=main
Yhteyshenkilöt
Enni SaikkonenSDP:n viestintäpäällikkö
Puh:050 472 0332enni.saikkonen@sdp.fiSDP
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP etsii ratkaisuja aikamme haastaviin ilmiöihin – Työryhmien ilmiöraportit on julkaistu7.11.2025 14:43:11 EET | Tiedote
SDP:n työryhmät ovat analysoineet ja esittäneet toimenpide-ehdotuksia kymmeneen yhteiskunnalliseen ilmiöön, joihin politiikan pitää pystyä tulevaisuudessa vastaamaan.
SDP:n Näkkäläjärvi: Vaaliturvallisuus ei saa olla säästökohde – Oikeusministerin on keskeytettävä vaalidatan siirto ulkomaiseen pilvipalveluun7.11.2025 12:03:23 EET | Tiedote
Oikeusministeriö on siirtämässä ministeri Leena Meren johdolla suomalaisten vaalidataa maan rajojen ulkopuolelle ja amerikkalaisen teknologiajätin käsiin. Eduskuntavaaleissa 2027 vaalien tietoteknisenä alustana toimisi Amazonin pilvipalvelu ja vaalidata tallennettaisiin tietokonekeskukseen Ruotsiin.
KUTSU MEDIALLE: SDP:n puoluevaltuuston kokous Espoossa 15.11–16.11.20255.11.2025 14:27:09 EET | Kutsu
SDP:n puoluevaltuuston sääntömääräinen syyskokous järjestetään Espoon Dipolissa Aalto-yliopiston päärakennuksessa 15.–16.11.2025.
SDP:n Mikkel Näkkäläjärvi: Ministeri Juuson tulisi katsoa peiliin27.10.2025 14:03:35 EET | Tiedote
Mediassa levinneellä videolla sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso välttelee vastuuta Länsi-Pohjan keskussairaalan toiminnan supistamisesta ja syyttää aluevaltuutettuja riitelystä. Muiden syyttely sijasta ministerin tulisi keskittyä etsimään ratkaisuja hyvinvointialueiden vaikeaan tilanteeseen, sanoo SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi.
Ennakkokutsu medialle: SDP:n puoluevaltuuston kokous Espoossa 15.11.–16.11.20.10.2025 14:45:42 EEST | Kutsu
SDP:n puoluevaltuuston sääntömääräinen syyskokous järjestetään Espoon Dipolissa Aalto-yliopiston päärakennuksessa 15.–16.11.2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme