EräViikingit nousi kahdeksan joukkoon – SPV taipui selvin lukemin
2.2.2025 20:07:01 EET | Fliiga | Tiedote
Viime kaudet liigakarsintoja hinkannut EräViikingit nousi pitkästä aikaa pudotuspeliviivan valoisalle puolelle kaataessaan kotonaan viidentenä olevan SPV:n peräti 7-2. EräViikingit ohitti sarjataulukossa pisteellä FBC Turun.
Tänään kyttäiltiin vielä avauserä ilman maaleja, mutta toisessa alkoi tapahtua. Simon Stransky ylivoimalla ja Juuso Möttönen keskeltä vapaaksi pelattuna laukoivat helsinkiläisille kahden maalin etumatkan, ja erän lopulla Juuso Möttönen ja Daniel Tenhonen muuttivat lukemiksi jo 4-0. Aapo Lokasaari avasi päätösjakson alussa vieraiden maalitilin, mutta Elias Pirhonen kuittasi alle minuutissa kaukolaukauksella ensimmäisellä liigamaalillaan. Juuso Keskisen kavennettua ylivoimalla erän puolivälissä lukemiksi 6-2 alkoi SPV koettaa riskillä ilman maalivahtia, mutta se ei tuonut lisäonnistumisia. Sen sijaan Miko Vaarimo viimeisteli loppunumerot tyhjään verkkoon.
Sarja jatkuu heti maanantaina otteluilla OLS–Nurmon Jymy ja TPS–Nokian KrP.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Nurmon Jymy varmisti sarjapaikkansa, Classic kiinni runkosarjan voitossa14.3.2026 20:49:12 EET | Tiedote
F-liigan lauantain kierroksella Nurmon Jymy varmisti sarjapaikkansa kaatamalla vieraissa LASBin 5-3. Nurmolaisilla on ennen viimeistä kierrosta nyt viiden pisteen etumatka karsijan paikalla olevaan LASBiin.
Naisten runkosarja paketissa, tässä ovat puolivälieräparit14.3.2026 17:27:00 EET | Tiedote
F-liigan naisten runkosarja pelattiin tänään loppuun, ja saman tien valittiin myös puolivälierien otteluparit. Runkosarjan voittaja TPS sai valita ensimmäisenä vastustajansa sijoilta 5-8, minkä jälkeen valitsi kakkonen Classic ja sitten kolmonen SB-Pro.
Indians sinetöi FBC Turun kohtalon, TPS löi Nurmon Jymyn13.3.2026 21:37:42 EET | Tiedote
F-liigan miesten sarjassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua, joissa pudotuspeleihin valmistautujat ottivat kotivoiton häntäpään ryhmistä. Westend Indians kaatoi FBC Turun 8-5 ja TPS Nurmon Jymyn 6-4. Samalla varmistui lopullisesti FBC Turun putoaminen ensi kaudeksi Inssi-Divariin.
Alex Eklundin tehot liikaa OLS:lle8.3.2026 18:14:05 EET | Tiedote
Alex Eklund pörräsi hirmuisessa vireessä, kun TPS kaatoi F-liigan sunnuntain ainoassa ottelussa kotonaan OLS:n 5-4. Hyökkääjä laukoi joukkueensa maaleista kolme ja syötti kaksi.
Classic kunnioitti lajilegenda Katriina Saarista kotivoitolla7.3.2026 20:58:07 EET | Tiedote
F-liigan naisten illan ikimuistoisin hetki koettiin Lempäälässä, jossa Classic juhlisti kotiotteluaan SSRA:ta vastaan jäädyttämällä lajilegenda Katriina Saarisen pelinumeron 28. Tapaus on Classicin seurahistoriassa ensimmäinen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme