Mediakutsu: Yrittäjien kunta- ja aluevaalitentti eduskuntapuolueiden puheenjohtajille 7.2.
Mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa? Entä paisuvatko hyvinvointialueiden menot ja jonot vai otetaanko yritysten osaaminen käyttöön?

Yrittäjien kunta- ja aluevaalitentissä kohtaavat eduskuntapuolueiden puheenjohtajat Anders Adlercreutz (r.), Sari Essayah (kd.), Harry Harkimo (liik.), Antti Kaikkonen (kesk.), Minja Koskela (vas.), Antti Lindtman (sd.)., Petteri Orpo (kok.), Riikka Purra (ps.) ja Sofia Virta (vihr.).
Tentin juontaa politiikan erikoistoimittaja Timo Haapala.
Tentti toteutetaan mediayhteistyössä Ilta-Sanomien kanssa. Tentti välitetään suorana verkkolähetyksenä ainoastaan Ilta-Sanomien ja Suomen Yrittäjien (yrittajat.fi/tentti) verkkoon.
Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan tenttiä myös paikan päälle. Medialle on varattu eturivistä merkittyjä paikkoja.
Aika: Perjantaina 7.2. kello 14.15–15.30.
Paikka: Ravintola Töölön tiloissa (juhlasali Aalto-yliopisto, Töölön kampus) osoitteessa Runeberginkatu 14–16, Helsinki. Sisäänkäynti Aalto-yliopiston Töölön kampuksen pääovilta.
Ilmoittautuminen: Median ilmoittautumiset pyydetään torstaiksi 6.2.2025 viestintäjohtaja Janika Tikkalalle janika.tikkala@yrittajat.fi.
Valokuvia median käyttöön
Suomen Yrittäjät julkaisee pian tentin jälkeen keskustelusta kuvat, joita media voi vapaasti hyödyntää ja julkaista. Kuvat latautuvat tämän linkin taakse: Vaikuttajafoorumi 2025.
Satoja yrittäjävaikuttajia paikalla
Tentti on osa Suomen Yrittäjät Vaikuttajafoorumia, joka kokoaa noin 400 yrittäjäjärjestön keskeisintä yrittäjävaikuttajaa Helsinkiin eri puolilta Suomea 7. – 8.2.2025.
Tapahtumassa julkistetaan Yrittäjien tärkeimmät tavoitteet kunta- ja hyvinvointialuevaaleihin.
Osallistu sosiaalisessa mediassa keskusteluun aihetunnisteilla #VF2025 ja #yrittäjät. Seuraa X:ssä ja Instagramissa @suomenyrittajat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät julkaisi varautumisoppaan pk-yrittäjille – kriisit eivät kysy aikaa tai lupaa17.9.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät on julkaissut kattavan varautumisoppaan, joka tarjoaa pk-yrittäjille konkreettisia työkaluja häiriötilanteisiin varautumiseen. Jokaisen yrityksen tulisi varautua vähintään 72 tunnin häiriötilanteeseen. "Moni yrittäjä on viime vuosina joutunut karvaasti huomaamaan, että varautuminen ei ole vain suuryritysten asia. Se on osa jokapäiväistä yrittäjyyttä", Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Petri Salminen sanoo.
Yrittäjät: Irtisanomiskynnys alentuu12.9.2025 14:31:45 EEST | Tiedote
Hallitus on mediatietojen mukaan päässyt sopuun henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamisesta. Alisuoriutumista ei kirjata lakiin irtisanomisperusteeksi, eikä työntekijän varoitusmenettelyä muuteta. – Esitys alentaa irtisanomiskynnystä, mikä on erittäin tärkeää ja kauan kaivattu uudistus. Kaikilta osin tavoite työllistämisen riskin alentamisesta ei täyty. Suunta on kuitenkin ehdottomasti oikea ja eduskunta voi esitystä vielä vahvistaa, puheenjohtaja Petri Salminen Suomen Yrittäjistä sanoo.
Pk-yrityksillä positiivisimmat näkymät sitten Venäjän hyökkäyssodan alun11.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Pienten ja keskisuurten yritysten suhdanneodotukset ovat nousseet hieman viime keväästä, osoittaa tuore Pk-yritysbarometri. Yritysten odotukset ovat myös paremmat kuin vuosi sitten. Tähän ovat vaikuttaneet matalana pysynyt inflaatio ja korkojen lasku. Erityisesti rakennusalan yritysten haastava tilanne on vähitellen helpottamassa.
Yrittäjät: Budjettiesitys pääosin tasapainossa, työn verotuksen kevennys tärkeää2.9.2025 22:38:55 EEST | Tiedote
"Suomen Yrittäjät pitää Orpon hallituksen budjettiesitystä pääosin tasapainoisena: ansiotuloverotus kevenee, yrittäjien verotaakka ei kasva ja työntekoon kannustetaan”, johtaja, pääekonomisti Juhana Brotherus sanoo.
Yrittäjät: Työperäinen hyväksikäyttö vääristää työmarkkinoita31.8.2025 07:15:00 EEST | Tiedote
Työperäisen hyväksikäytön sääntelyä uudistetaan. Samalla rangaistuksia aiotaan kiristää. Suomen Yrittäjät pitää tätä tärkeänä ja tarpeellisena. – Työperäistä hyväksikäyttöä ei voida koskaan hyväksyä. On myös toimivien ja rehellisten yritysten etu, että hyväksikäyttöön puututaan, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme