Mediakutsu: Yrittäjien kunta- ja aluevaalitentti eduskuntapuolueiden puheenjohtajille 7.2.

3.2.2025 09:33:42 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa

Mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa? Entä paisuvatko hyvinvointialueiden menot ja jonot vai otetaanko yritysten osaaminen käyttöön?

Yrittäjien kunta- ja aluevaalitentissä kohtaavat eduskuntapuolueiden puheenjohtajat Anders Adlercreutz (r.), Sari Essayah (kd.), Harry Harkimo (liik.), Antti Kaikkonen (kesk.), Minja Koskela (vas.), Antti Lindtman (sd.)., Petteri Orpo (kok.), Riikka Purra (ps.) ja Sofia Virta (vihr.). 

Tentin juontaa politiikan erikoistoimittaja Timo Haapala.  

Tentti toteutetaan mediayhteistyössä Ilta-Sanomien kanssa. Tentti välitetään suorana verkkolähetyksenä ainoastaan Ilta-Sanomien ja Suomen Yrittäjien (yrittajat.fi/tentti) verkkoon. 

Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan tenttiä myös paikan päälle. Medialle on varattu eturivistä merkittyjä paikkoja. 

Aika: Perjantaina 7.2. kello 14.15–15.30. 

Paikka: Ravintola Töölön tiloissa (juhlasali Aalto-yliopisto, Töölön kampus) osoitteessa Runeberginkatu 14–16, Helsinki. Sisäänkäynti Aalto-yliopiston Töölön kampuksen pääovilta.  

Ilmoittautuminen: Median ilmoittautumiset pyydetään torstaiksi 6.2.2025 viestintäjohtaja Janika Tikkalalle janika.tikkala@yrittajat.fi.  

Valokuvia median käyttöön 

Suomen Yrittäjät julkaisee pian tentin jälkeen keskustelusta kuvat, joita media voi vapaasti hyödyntää ja julkaista. Kuvat latautuvat tämän linkin taakse: Vaikuttajafoorumi 2025

Satoja yrittäjävaikuttajia paikalla 

Tentti on osa Suomen Yrittäjät Vaikuttajafoorumia, joka kokoaa noin 400 yrittäjäjärjestön keskeisintä yrittäjävaikuttajaa Helsinkiin eri puolilta Suomea 7. – 8.2.2025.  

Tapahtumassa julkistetaan Yrittäjien tärkeimmät tavoitteet kunta- ja hyvinvointialuevaaleihin. 

Osallistu sosiaalisessa mediassa keskusteluun aihetunnisteilla #VF2025 ja #yrittäjät. Seuraa X:ssä ja Instagramissa @suomenyrittajat. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Hallituksen veropolitiikka tukee kasvua ja työllisyyttä1.9.2026 20:37:44 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät pitää hallituksen budjettiriihen veroratkaisuja kasvun ja työllisyyden kannalta järkevinä. – Yhteisöveron alentaminen, ansiotuloverotuksen keventäminen ja kotitalousvähennyksen kasvattaminen ovat tässä taloustilanteessa oikeita ratkaisuja. Ne tukevat investointeja, yrittämistä ja työnteon kannustimia, sanoo Suomen Yrittäjien johtaja, pääekonomisti Päivi Puonti.

Yrittäjät: Hallituksen aloitettava selvitykset työajan pidentämisestä ja sairauspäivärahan omavastuuajasta1.9.2026 06:30:00 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjät esittää, että hallitus käynnistää budjettiriihessä selvitykset työajan pidentämisestä ja sairauspäivärahan omavastuuajan lyhentämisestä. Yrittäjät myös esittää, että hallitus luopuu datakeskuksille suunnitellusta veronpalautustuesta. Lisäksi on välittömästi aloitettava valmistelu tukimallista, jolla lievennetään afrikkalaisen sikaruton rajoituksista pk-yrityksille aiheutuvia taloudellisia vahinkoja.

Yrittäjägallup: Rahoituksen saatavuus hieman parantunut, tilanne on kasvun kannalta edelleen kriittinen31.8.2026 09:11:27 EEST | Tiedote

Pk-yritysten rahoituksen saatavuudessa näkyy pieniä paranemisen merkkejä, mutta merkittävää käännettä parempaan ei ole tapahtunut. – Lähes joka viides yritys kertoo rahoituksen saatavuuden heikentyneen. Yritysten on mahdoton kasvaa ilman rahoitusta. Asia on Suomen kasvun kannalta kriittinen. Pankkien on tarkistettava linjaansa. Luotamme, että rahoittajat aktivoituvat nyt, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

Yrittäjägallup: Lähi-idän sodan vaikutukset pk-yrityksiin lieventyneet29.8.2026 07:37:23 EEST | Tiedote

Lähi-idän sodan vaikutukset suomalaisiin pk-yrityksiin ovat vähentyneet keväästä. Pk-yrityksistä 31 prosenttia kertoo sodan vaikuttaneen yrityksensä toimintaan, kun huhtikuussa vastaava osuus oli 39 prosenttia. – Suomalaisen teollisuuden vahvan vireen ja talouden elpymisen voidaan odottaa jatkuvan, mikäli Lähi-idän kriisi ei laajene eivätkä sen aiheuttamat maailmankaupan häiriöt pitkity, ekonomisti Roope Ohlsbom Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjägallup: Yrittäjät haluavat vapautta päättää eläketurvastaan – luottamus järjestelmään heikkoa28.8.2026 07:15:00 EEST | Tiedote

Yrittäjien mahdollisuus määrittää itse eläketurvansa taso saa vahvaa kannatusta kaikilla toimialoilla ja kaikenkokoisissa yrityksissä, osoittaa Yrittäjägallup. – Tämä sopii hyvin yrittäjyyden luonteeseen. Yrittäjät haluavat enemmän vapautta päättää oman turvansa tasosta ja sen toteuttamistavasta. Yrittäjien luottamusta järjestelmään on vahvistettava sellaisella YEL-uudistuksella, joka kannustaa yrittäjyyteen, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye