Suomen Purjehdus ja Veneily ry

Vuoden vierasvenesatamat 2025 ovat Bodö ja Laivaranta Palas, Padasjoki

Jaa

Suomen Messusäätiön ja Suomen Purjehdus ja Veneily ry:n järjestämässä Vuoden vierasvenesatama -äänestyksessä haettiin erikseen rannikkoalueen ja Järvi-Suomen suosikkisatamaa. Voittajiksi valittiin Bodö Saaristomerellä sekä Laivaranta Palas Padasjoella. Vuoden vierasvenesatamat palkitaan vuosittain Vene Båt -messujen yhteydessä. 

Bodö
Bodö Hannu Antila

Bodön suojainen satama sijaitsee eteläisellä Saaristomerellä. Paikan historia merivartioasemana, tunnelma ja luontoarvot yhdistettynä laadukkaisiin palveluihin pitkän kauden ajan jakavat äänestäjien kiitoksen.

- Tavoitteenamme on aina ollut tarjota lämpimiä kohtaamisia ja ikimuistoisia elämyksiä – olipa kyse suojaisasta satamasta, lauttasaunasta, itsetehtyjä herkkuja tarjoavasta bistrostamme tai aamiaismajoituksestamme. Palvelemme vieraitamme toukokuun alusta syyskuun loppuun, ja jokainen kausi tuo mukanaan oman tarinansa.
Iso kiitos meidän ihanille asiakkaillemme, jotka tekevät Bodön saaresta elävän, sekä ahkeralle tiimillemme, joka työskentelee täydellä sydämellä. Kiitos myös avuliaille naapureillemme ja koko paikalliselle yhteisölle, joiden kaikkien tuki pitää Bodön pienen paratiisin hengissä.  Bodö on meille sydäntä lähellä ja haluamme varmistaa, että saari pysyy elävänä ja vieraanvaraisena kohteena, sanovat yrittäjät Laura Simonen-Spicer ja Matt Spicer.

Laivaranta Palas sijaitsee eteläisellä Päijänteellä aivan kansallispuiston edustalla. Hienot puitteet, loistava ravintola ja veneilijät huomioiva ystävällinen palvelu korostuvat äänestäjien palautteessa.

- Padasjoen keskeisen sijainnin ansiosta satamaamme on helppo tulla sekä vesitse että maanteitse. Luotamme iloiseen palveluun, positiivisuuteen ja laadukkaaseen keittiöömme. Hyvä yhteistyö Padasjoen kunnan kanssa sekä panostukset sataman kehittämiseen mahdollistivat tämän tunnustuksen. Uusina yrittäjinä olemme otettuja sydämellisestä vastaanotosta, jonka olemme kyläläisiltä, kesäasukkailta, veneilijöiltä ja ystäviltämme saaneet. Kiitämme Palasta henkilökuntaamme, olette uskomattomia. Vuoden vierasvenesatamapalkinnon voitto ensimmäisen kesän jälkeen tuntuu todella hienolta. Matkamme on kuitenkin vasta alussa. Nähdään Suomen upeissa satamissa!, iloitsee yrittäjäpari Poolo Huttunen ja Milla Ylinampa

Suomen Purjehdus ja Veneily ry:n venesatamakomitea jakoi lisäksi kunniamaininnat neljälle satamalle. Kunniamaininnan saivat rannikkoalueelta Nauvon vierasvenesatama ja Kastelholm Ahvenanmaa, sekä Järvi-Suomesta Ilola Inn Sysmä ja Kasinosaari Savonlinna.

Vuoden vierasvenesatama -palkinnolla innostetaan vierasvenesatamia kehittämään palveluitaan entisestään. Voittajasatamat ovat esillä messuilla omalla osastollaan. Palkintoon sisältyy satamatoiminnan kehittämiseen tarkoitettu Suomen Messusäätiön myöntämä 2 500 euron palkinto kummallekin voittajalle.

Vuoden vierasvenesatama 2025-äänestyksessä ajalla 1.7.–30.9.2024 annettiin kaikkiaan noin 4400 ääntä, joista rannikolle 2400 ja sisävesien satamille 2000 ääntä. Voittoäänet jakautuivat rannikolla 126:n ja sisävesillä 52 sataman kesken. Äänestettäviä satamia oli tällä kertaa rannikolla 177 ja sisävesillä 85. Mukana olivat kaikki viralliset vierasvenesatamat, jotka tarjoavat yöpymiseen soveltuvia vieraspaikkoja oheispalveluineen sekä aikaisemmin äänestyksessä menestyneet vieraslaiturit.

Äänestyksessä veneilijät kertoivat, missä satamissa ovat kuluneella kaudella vierailleet ja nimesivät näistä paremmuusjärjestyksessä kolme suosikkiaan.

Valokuvat: Bodö ilmakuva: kuvaaja Hannu Antila, Laivaranta Palas ilmakuva: kuvaaja Tomi Helminen.

Yhteyshenkilöt

Lisätiedot:

Bodö: Laura Simonen-Spicer, puh. +358(0)453418521, laura@mataura.fi, www.bodo.fi
Laivaranta Palas: Poolo Huttunen, puh. +358(0)405402596, poolo@palas.fi, www.palas.fi 
Vene 25 Båt -messut: Teija Armanto, tiedottaja, Messukeskus, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com
Suomen Purjehdus ja Veneily ry: Hanna Grann, viestinnän asiantuntija, puh. 040 661 5202, hanna.grann@spv.fi
Vene 25 Båt -messut: Vuoden vierasvenesatamat 2025 osastolla 7h150.

Kuvat

Bodö
Bodö
Hannu Antila
Lataa
Bodö Laura Simonen-Spicer ja Matt Spicer
Bodö Laura Simonen-Spicer ja Matt Spicer
Lataa
Laivaranta Palas Poolo Huttunen ja Milla Ylinampa
Laivaranta Palas Poolo Huttunen ja Milla Ylinampa
Lataa
Laivaranta Palas
Laivaranta Palas
Tomi Helminen
Lataa

Suomen Purjehdus ja Veneily

Suomen Purjehdus ja Veneily ry (SPV) on suomalaisten pursi- ja veneilyseurojen etujärjestö. Se edistää, ohjaa ja valvoo suomalaista purjehdusta ja veneilyä. SPV perustettiin vuonna 2011, kun 1900-luvun alussa perustetut Suomen Purjehtija- ja Suomen Veneilyliitto yhdistyivät yhdeksi liitoksi. Liittoon kuuluu yli 300 jäsenseuraa ja noin 40 luokkaliittoa. Harrastajia seuroissa on noin 64 000.

Liiton tehtävänä on tukea toiminnallaan veneily- ja pursiseuroja sekä luokkaliittoja, jotka tuottavat harrastajille monipuolisia ja laadukkaita palveluja purjehdukseen ja moottoriveneilyyn. SPV panostaa laadukkaaseen valmennusosaamiseen ja tukee urheilijoita kansainväliseen menestykseen. Lisäksi SPV edistää veneilyturvallisuutta ja ympäristöasioita, sekä on vahvasti mukana erilaisissa edunvalvontatehtävissä, niin kansallisesti kuin kansainvälisestikin. 

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Purjehdus ja Veneily ry

Veneilijät pelastusliivipakon ja promillerajan laskun kannalla – järjestöt tarvitsevat valistukseen rahoitusta31.10.2025 10:56:43 EET | Tiedote

Suomen Purjehdus ja Veneily ry, Suomen Meripelastusseura ry, Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliitto ry, Venealan Keskusliitto Finnboat ry, Pidä Saaristo Siistinä ry, Suomen Melonta- ja Soutuliitto ry, Suomen Työväen Urheiluliitto TUL ry ja Suomen Vapaa-ajankalastajat ry ovat yhtä mieltä siitä, että vesillä liikkumisen turvallisuutta tulee parantaa koulutuksellisin ja viestinnällisin sekä tarvittaessa lainsäädännöllisin keinoin.

Olympiapurjehdus: Kolme suomalaistiimiä Nacra 17- ja 49er-luokkien MM-kisoihin6.10.2025 20:11:22 EEST | Tiedote

Kolme suomalaistiimiä starttaa tiistaina 7. lokakuuta Italian Cagliarissa käynnistyviin 49er-, 49erFX- ja Nacra 17 -luokkien MM-kisoihin. Suomesta osallistuvat Nacra 17 -luokassa Akseli Keskinen ja Katariina Roihu, 49ereissa Juuso Roihu ja Lasse Lindell sekä Aatos ja Onni Kylävainio. - Takana on ehjä harjoitusjakso kotimaassa, ja kisavalmisteluissa olemme päässeet hyödyntämään Lontoon olympiakonkari Kalle Baskin tietotaitoa, josta on ollut suuri apu. Odotamme kisaviikolta lämmintä säätä, monena päivänä merituulta ja varmasti useita lähtöjä, sanoo 49er-kippari Juuso Roihu. Nacra 17 -luokan kisaan osallistuu 40 venekuntaa, ja 49ereissa maailmanmestaruudesta kamppailevat yli 80 tiimiä. Myös viime vuoden olympiatiimit palaavat arvokisoihin, mikä lupaa tiukkaa ja jännittävää kilpailua. Kilpailu huipentuu sunnuntaina 12. lokakuuta kunkin luokan kymmenen parhaan mitalilähtöön. Suomen Purjehdus ja Veneily seuraa MM-kilpailuja Sailing Team Finlandin Facebookissa ja Instagramissa sekä mediatiedo

Veneilyn viikkokatsaus 40/202529.9.2025 19:09:32 EEST | Uutinen

Vicky Vapaavuori ja Jussi Myllymäki voittivat Offshore 3J-luokan Euroopan mestaruuden Vicky Vapaavuori ja Jussi Myllymäki saivat aamupäivällä ajetussa ensimmäisessä kilpailussa erinomaisen lähdön ja karkasivat muilta jo lähtösuoralla. Maalissa ero toiseksi sijoittuneeseen norjalaispariin oli reilu 30 sekuntia. Vuoden 2023 maailmanmestaripari Ingvarsson/Jansson vei kolmannen sijan. Toisen kilpailun lentävä lähtö oli hieman ensimmäistä lähtöä tasaisempi. Vapaavuori ja Myllymäki ajoivat kuitenkin selvään voittoon yli 50 sekunnin erolla toiseksi sijoittuneeseen norjalaispariin Ingvarson/Jansson. Norjalaiset jäivät toisessa kilpailussa kolmanneksi. Vapaavuori ja Myllymäki on hallinnut kautta vakuuttavasti, he nappasivat kesällä myös luokan maailmanmestaruuden. Tämä offshore-kausi jää heidän nimissään historiaan todellisena superkautena.Toni Kade ajoi mestariksi GT15-luokassa - Joni Inkinen pronssimitalille Yhtenä ennakkosuosikkina kilpailuun lähtenyt Toni Kade ajoi Euroopan mestariksi ottam

Veneilyn viikkokatsaus 39/202522.9.2025 16:07:22 EEST | Uutinen

Nooa Laukkanen neljäs Grand Slam -sarjan finaalissa Nooa Laukkanen päätti ILCA 7 -luokan Grand Slam -finaalin neljänteen sijaan Hollannin Almeressa. Alkuviikon pisteet nollattiin viimeisenä kilpailupäivänä, ja purjehtijat kamppailivat puolivälierässä, välierässä ja lopulta kolmen parhaan finaalissa voitosta. Laukkanen oli puolivälierässä kolmas ja jäi välierässä niukasti neljänneksi eli juuri finaalin ulkopuolelle. – Tulin tähän päivään mentaliteetilla, että haen voittoa ja taistelen joka metristä. Tänään se jäi pienestä kiinni, mutta nelossijaan on silti hyvä lopettaa. Olen kokonaisuutena tosi tyytyväinen tähän viikkoon ja koko kauteen. Tästä on hieno jatkaa kohti ensi vuotta entistä nälkäisempänä, Laukkanen sanoo. Grand Slam -finaali oli maailmancupsarjan kutsukilpailu, jossa oli mukana 10 ILCA 7 -purjehtijaa. Finaalin voitti Irlannin Finn Lynch. Tulokset löytyvät täältä. Otto TuoriFormula 18 -luokan SM-mitalistit 2025 Formula 18 -luokan Suomen mestaruuskilpailut purjehdittiin Helsin

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye